1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtüsü Zulmü Kıbrıs’ta Tam Gaz…
Başörtüsü Zulmü Kıbrıs’ta Tam Gaz…

Başörtüsü Zulmü Kıbrıs’ta Tam Gaz…

Kıbrıs’ta laikçi zulüm devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs’ın saygın isimlerinden Dr. Ahmet Boran’ın 70 yaşındaki annesi, kimlik değiştirmek için gittiği nüfus müdürlüğünde büyük bir zulümle karşılaştı.

12 Kasım 2010 Cuma 16:05A+A-

70 yaşındaki yaşlı nineye başörtüsü eziyeti... Kimliğini değiştirmek isteyen yaşlı kadının önce başörtülü fotoğrafı uğraşlar sonucunda alındı, daha sonra bu fotoğrafın kimliğe konulmasının asla mümkün olmayacağı bildirilerek kadının tekrar nüfus müdürlüğüne gitmesi ve başını açması gerektiği söylendi. 70 yaşında bu zulme layık görülen yaşlı kadının oğlu Dr. Ahmet Boran ise Yeni Akit'e yaptığı açıklamada; "Zencilere yapılanlar, bu defa Kıbrıs'ın inançlı insanlarına yapılıyor. Bu bir paranoyadır. Kendi milletine savaş açmaktır" dedi.

Kıbrıs'ta laikçi zulüm devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kıbrıs'ın saygın isimlerinden Dr. Ahmet Boran'ın 70 yaşındaki annesi, kimlik değiştirmek için gittiği nüfus müdürlüğünde büyük bir zulümle karşılaştı.

70 YAŞINDAKİ KADINA REVA GÖRÜLEN ZULÜM

Önce başın açık olması gerektiğini dile getiren nüfus müdürlüğü yetkilileri, ısrarlar üzerine yaşlı kadının başörtülü fotoğrafını kabul ettiler. Ancak birkaç gün sonra tekrar arayarak başörtülü fotoğrafın mümkün olmadığını ve 70 yaşındaki kadının tekrar gelerek başı açık fotoğraf vermesi gerektiğini söylediler. Bu durumun büyük bir zulüm olduğuna işaret eden yaşlı kadının oğlu Dr. Ahmet Boran ise Yeni Akit'e yaptığı açıklamada, bir önceki hükümet döneminde bunların yaşanmadığını söyledi. Boran; "Bu problem şimdi çıktı. Önce yoktu.

Hukuksal ifadeleri bilmiyorum ancak öğrendiğim kadarı ile bir genelgeyle milletin başörtüsü ile uğraşılmaması salık verilmişti. Şimdi ise eski uygulamaya anladığım kadarı ile geri dönülüyor. Başörtüsü yine birileri için sorun olarak algılanıyor" diye konuştu.

İNSANLARIN İSLAM'I YAŞAMALARI ENGELLENMEK İSTENİYOR

Pasaport alırken de, kamuda da, ilköğretim ve liselerde de başörtüsü sorununun yaşandığını söyleyen Boran, İngiliz kültürünün hakim olduğu Kıbrıs için İngiltere'yi örnek göstererek; "Dünya değişiyor. Bakın, dış dünyada kan kusturan İngiltere dahi içeride özgürlüklere dokunmuyor.

İlkokullarında dahi başörtüsü serbesttir. Oysa Kıbrıs'ta böyle değil. Bizim burada bunları yapmak imkânsız. Bizde ise çok keskin bir düşmanlık var" dedi.

Annesinin başının açılmak istenmesi üzerine çeşitli girişimlerde bulunduğunu, ancak bir netice almanın mümkün olmadığını dile getiren Boran; "ABD'de zencilere yapılan zulümler şimdi bize yapılıyor. İnsanların İslam'ı yaşamalarını engellemeye çalışıyorlar. Bezginlik ve bıkkınlık meydana getiriyorlar" diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜ ALLAH'IN EMRİ, UYACAĞIZ ELBETTE

İslam ve Müslümanlarla mücadele etmenin çok paranoyakça bir tavır olduğunu dile getiren Boran; "Bu kuralları Allah koydu, Allah'a kendi dinini mi öğretecekler? Biz bu başörtüsünü Allah'ın emri olduğu için örtüyoruz. O Allah'ın emri, uyacağız elbette. Herhangi bir siyasi gaye için değil" dedi.

Son olay, Kıbrıs'ın laikçilerinin Türkiye'deki dostlarından daha zorba olduğunu da bir defa daha gözler önüne serdi. Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin laikçi kafaları daha önce de Kıbrıs Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Yaz Kur'an Kurslarına karşı akıl almaz bir saldırı başlatmışlardı. Bu kurslardaki Kur'an-ı Kerimler dahi suç aleti olarak gösterilmek istenmişti.

70 yaşında başörtüsü zulmüne uğrayan yaşlı kadının oğlu Dr. Ahmet Boran Yeni Akit'e yaptığı açıklamada; "ABD'de zencilere yapılan zulümler şimdi bize yapılıyor. İnsanların İslam'ı yaşamalarını engellemeye çalışıyorlar. Bezginlik ve bıkkınlık meydana getiriyorlar" dedi.

Kıbrıs'ın laikçileri Türkiye'dekilerden daha zorba!..

Öte yandan son olay Kıbrıs'ın laikçilerinin Türkiye'deki dostlarından daha zorba olduğunu da bir defa daha gözler önüne serdi. Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin laikçi kafaları daha önce de Kıbrıs Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Yaz Kur'an Kurslarına karşı akıl almaz bir saldırı başlatmışlardı. Kursların yapıldığı okulları basan laikçi kafalar; Kur'an-ı Kerim'leri, Elif-Ba'ları ve başörtüsü takan kızları suç unsuru olarak lanse etmişlerdi. Kıbrıs'ın laik kafaları, yayınladıkları basın bildirilerinde ise İslam'a ve Müslümanlara ağır hakaretler yağdırmışlardı.

KIBRISLI LAİKÇİLERE GÖRE KUR'AN-I KERİM SUÇ ALETİYMİŞ

Bir süre önce Akova ve Değirmenlik ilkokullarını basan laikçiler, düzenledikleri basın bildirilerinde ise bu Kur'an kursları ile Kıbrıslı Türklerin kimliğinin ve kültürünün değiştirildiğini iddia etmişlerdi. Açıklamada; "Akova İlkokulu'nda başlatılan ve 16 çocuğun körpe beyinlerinin laik eğitime aykırı içerikle doldurulmasına bugün Değirmenlik İlkokulu'nda da devam edildi. Çeşitli yaş gruplarına dahil yaklaşık 40 öğrencinin bir sınıfta ellerinde Arapça yazılmış Kur'an, birkaç kız çocuğunun başı bağlı şekilde kurs aldıkları tespit edilmiştir. Okulda, fotoğraflar, kitaplar ve cd'ler mevcut olmakla beraber, bilgisayardan karatahtaya projeksiyonla yansıtılan namaz, Kur'an bilgisi ve Arapça alfabe, sıralarda bulunan Arapça kitaplar ve Kur'an, bu kursların amacının din bilgisi değil, Kur'an kursları olduğunu ispatlamıştır. Din İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bakanlığı, kişinin 'Din, vicdan ve ibadet özgürlüğünü' suistimal ederek topluma yalan söylemekle beraber, kursların asıl amacını gizleyerek bu yobaz anlayışa kılıf uydurmaya çalışmışlardır.  Bu kursların din kursu olduğunu iddia edenler, Kıbrıslı Türkler'den derhal özür dilemelidir. Örgütler ve siyasi partiler olarak, laik kültürümüzü hiçe sayan anlayışla, imamları okullara taşımak isteyen zihniyetin karşısında olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz" denilmişti.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT