1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtüsü Yasağının Dayanağı Brifingti
Başörtüsü Yasağının Dayanağı Brifingti

Başörtüsü Yasağının Dayanağı Brifingti

“Yasağı kaldırmak YÖK’ün boyunu aşar” diyenlere, bir fotoğrafla cevap veriyoruz... 13 Mart 1998’de, askerlerden “9 sayfalık talimat” alan dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, bunu rektörlere dağıttı ve böylece örtü yasağını başlattı... Dün yasağı başlatan YÖK

07 Ekim 2010 Perşembe 05:20A+A-

Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki YÖK'ün, başörtülülerin derse girmesinde yasal bir engel bulunmadığı yönündeki talimatı, gündemdeki yerini koruyor. YÖK'ün bir talimatla uygulamaya soktuğu 'başörtüsüne yasak', yine YÖK'ün bir talimatıyla uygulamadan kaldırılarak gerçek halini aldı. Tek fark "başörtüsü serbesttir" talimatı öncesinde, YÖK'ün askerlerden brifing almamış olması.

ÖNCE BRİFİNG ALDILAR

Tarih 13 Mart 1998... Dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, rektörlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Rektörler toplantısına Cumhuriyet tarihinde ilk defa MGK uzmanı askerler de katıldı. Rektörlere irtica ve türban brifingi veren isimlerin başında Milli Güvenlik Kurulu Başmüşaviri Emekli Kurmay Albay İbrahim Barutçuoğlu geliyordu. Brifingli toplantıda GATA Komutanı Fahrettin Arslan da hazır bulundu. Askerî uzmanlar rektörlere yaklaşık 2 saat brifing verdi. Brifingde rektörlere irticai faaliyetlerin öncelikli tehdit olduğu ve bunun bir parçası olduğu ileri sürülen türbana prim verilmemesi gerektiği anlatıldı.

ARDINDAN BİLDİRİ: BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI UYGULAYACAKSINIZ

Toplantının ardından YÖK bir talimat yayınladı. 9 sayfalık bu talimat rektörlere dağıtıldı. 13 Mart 1998 tarihli bu talimatta, yürürlükte olan "Yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir" şeklindeki YÖK Kanunu'nun ek 17. maddesi hiçe sayılarak rektörlerden başörtüsü yasağı uygulamaları istendi. Anayasa ve yasalar değişmedikçe üniversitelerde 'türban' takmanın disiplin suçu olduğu kaydedilerek, her yöneticinin bunun gereğini yapması istenen talimatta şu ifadelere yer verildi: "Kılık kıyafet konusunu istismar edip Cumhuriyet'i yıkmayı amaç edinmiş kötü niyetli kişilere karşı disiplin yönetmeliği uygulanacaktır." Hiçbir yasal düzenlemeye de gerek duyulmaksızın başörtüsüne böylece yasak getirildi.

YASAK BÖYLE UYGULAMAYA KONULDU

Rektörler, YÖK'ün bu talimatını harfiyen yerine getirerek, başörtülü öğrencileri üniversitelere almadılar. Başörtülü öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlattılar. Dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Haziran ayında İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş'u, başörtülü olduğu gerekçesiyle üniversiteden ihraç etti.

TALİMATA(!) UYMADIKLARI İÇİN İSTİFA ETTİRİLDİ

Kemal Gürüz başkanlığındaki YÖK, "başörtülüleri almayacaksınız" talimatına uymayan öğretim üyeleri ve rektörlere karşı adeta savaş açtı. YÖK, "başörtülüleri almayacaksınız" talimatına uymayan rektörleri istifa ettirdi, hatta bazılarının "profesörlük" unvanlarını bile ellerinden aldı.

FATİH AKKAYA / VAKİT

HABERE YORUM KAT