1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtüsü İçin Yasal Engel Yok
Başörtüsü İçin Yasal Engel Yok

Başörtüsü İçin Yasal Engel Yok

Özcan “Üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözümü için yeni yasal düzenleme gerekir mi?” sorumuza ise “Hayır, yeni bir yasal düzenleme yapılmasına gerek yok. Ne Anayasal ne de yasal düzenleme yapılması gerekmiyor. Çünkü bu konu insan hakları kapsamındad

03 Ekim 2010 Pazar 00:18A+A-

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Vakit'e konuştu: Vakit'e konuşan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözümüne yönelik olarak yeni yasal düzenlemeye gerek olmadığını belirterek, "Yasalara göre zaten üniversitelerde kılık ve kıyafet serbesttir" dedi.

Üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözümüne yönelik tartışmalara YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da katıldı. Özcan, TBMM'nin açılış resepsiyonunda, Vakit'in sorularını cevapladı. Özcan, "Başörtüsü sorununun çözümüne yönelik siyasilerin yaptığı açıklamaları sorunun çözümüne yönelik konsensüs arayışları olarak görüyorum. Bu tür açıklamalarla konsensüs sağlanacak. Bu konuda ümitliyim" dedi.

Özcan "Üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözümü için yeni yasal düzenleme gerekir mi?" sorumuza ise "Hayır, yeni bir yasal düzenleme yapılmasına gerek yok. Ne Anayasal ne de yasal düzenleme yapılması gerekmiyor. Çünkü bu konu insan hakları kapsamındadır" cevabını verdi.

YÖK Başkanı Özcan, YÖK Kanunu'nun Ek 17. maddesini hatırlatarak "Zaten YÖK Kanunu'nun Ek 17. maddesine göre üniversitelerde kılık ve kıyafet serbesttir. Yasa ortadadır. Bu yasaya göre kılık ve kıyafet serbesttir. Bu yasaya göre kızlarımızı üniversitelere alabiliriz. Bu yasal haktır. 'Herkes girebilir' diyeceksin. O kadar" diye konuştu.

YÖK Başkanı Özcan'ın dikkat çektiği YÖK Kanunu'nun Ek 17. maddesi şöyle: "Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla yüksek öğrenim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir." 1991 yılında çıkartılan bu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne müracaat edilmesine rağmen mahkeme iptal talebini reddetmişti.

Özcan, ayrıca, üniversitelerin toplumsal sorunlara çözüm üretmeleri gerektiğini söyledi: "Üniversitelerin görevi sadece bilim üretmek değildir. Üniversitelerin görevi toplumun sorunlarına çözümler üretmektir. Bizim üniversitelerimiz neden sivrisineklerle mücadele konusunda yeni yöntemler geliştirmez? Batı'daki üniversiteler bunu yapıyor. Domatesle ilgili konuyu da bunun için gündeme getirdim. Üniversitelerimizi harekete geçirmek istiyorum."

VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum