1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtüsü Direnişçisi Ece Nur’a Plaket
Başörtüsü Direnişçisi Ece Nur’a Plaket

Başörtüsü Direnişçisi Ece Nur’a Plaket

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin davetlisi olarak Diyarbakır'a giden TOKAD üyeleri başörtüsü direnişi dolayısıyla Ece Nur Özel’e bir plaket takdim ettiler.

02 Eylül 2010 Perşembe 15:12A+A-

Tokat'ta faaliyet gösteren TOKAD (Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği), okuluna ve derslerine başörtüsüyle devam ettiği için sürgünle cezalandırılan ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Ece Nur Özel'e başörtüsü direnişi için bir plaket takdim etti.

 

Diyarbakır'da Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin davetlisi olarak ziyaretlerde bulunan TOKAD üyeleri Ece Nur ÖZEL'i ve ailesini evlerinde ziyaret ederek aileyi ve Ece Nur'u mücadele ve kararlılıklarından dolayı tebrik etti.

 

Ziyarette, Ece Nur'un babası Murat Özel, Ece Nur'un başörtüsü mücadelesi süreciyle ilgili bilgiler verdi. Ece'nin başörtüsünü tamamen kendi isteğiyle tercih ettiğini, kendilerinin de aile olarak Ece'nin yanında yer aldıklarını ifade eden baba Murat ÖZEL, Ece'nin derslerde başörtüsünü çıkarmadığı için evlerinden çok uzakta bir okula sürüldüğünü, devletin 6. sınıftaki bir çocuğa uyguladığı ambargo ve sürgün politikasının yasak ve düşmanlığı gözler önüne sermesi bakımından düşündürücü olduğunu ifade etti. Bürokrasi ve siyasilerin Ece'nin yaşadığı soruna çözüm üretmekten çok onun kararlılığını sona erdirmeye dönük çabalar içerisine girdiklerini, Özgür Eğitim-Sen, TOKAD, Diyarbakır Özgür-Der gibi kuruluşların mücadelelerine destek oldukları için memnun olduklarını dile getiren baba Murat ÖZEL, Ece ve ailesi olarak kararlılık ve mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

 

 

Ziyaretin sonunda TOKAD adına Ece Nur'a plaketini takdim eden Ahmet Örs, "Ece Nur, direnişiyle küçük yaşına rağmen büyük bir öncülük gerçekleştirdi, hepimizin göğsünü kabarttı. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Her zaman yanında olacağız. Kendisi yasağa nasıl karşı konulacağını herkese göstermiştir." dedi ve Özgür Eğitim-Sen'le beraber diğer başörtüsü direnişçisi kızlarımıza da onur belgesi ve plaket takdim edeceklerini hatırlattı.

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum