1. HABERLER

  2. HABER

  3. Baskın Emri 'Kriptolu Telefon'dan
Baskın Emri Kriptolu Telefondan

Baskın Emri 'Kriptolu Telefon'dan

“Hayata Dönüş” operasyonunda, dönemin Üsküdar Başsavcısı Canbaz'a, Adalet Bakanlığı 'Bora' operasyonu talimatını İl Jandarma'da kripto ile vermiş.

08 Nisan 2011 Cuma 12:20A+A-

Ümraniye Cezaevi'nde 8 kişinin öldüğü "Hayata Dönüş" operasyonunda, dönemin Üsküdar Başsavcısı Canbaz'a, Adalet Bakanlığı 'Bora' operasyonu talimatını İl Jandarma'da kripto ile vermiş.

19 Aralık 2000'de 32 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve 39 erin sanık olarak yargılandığı "Hayata Dönüş" operasyonu davasında, 12 kişinin öldüğü Bayrampaşa Cezaevi'ndeki 'Tufan' operasyonunu dönemin Bölge Komutanı Tuğgeneral Engin Hoş'un yönettiğinin ortaya çıkmasının ardından bu defa biri asker 7'si tutuklu 8 kişinin öldüğü Ümraniye Cezaevi'ne yönelik plan ortaya çıktı. Jandarma 'Bora' kodlu operasyonu hazırladı ancak cezaevine girme izni bulunmuyordu.

Bunun üzerine dönemin Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz, 15 Aralık 2000'de İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı'na çağrıldı. Canbaz'a 'Kriptolu odada' Adalet Bakanlığı'ndan telefonla cezaevine girme izni vermesinin söylendiği ifade edildi. Operasyon kararının bakanlık, yargı ve cezaevi yetkillileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile aydınlar cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerle koğuşlardaki eylemleri sona erdirmeleri yönünde görüşmeler yaparken alındığı da ortaya çıktı.

CANBAZ GÖRÜŞMELERİ KAYDA ALMIŞ

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dosyasına giren belgeye göre, Başsavcı Canbaz, Adalet Bakanlığı yetkililerinin jandarmaya operasyon izni vermesi konusundaki talimatı kayıt altına almış. Dosyaya giren diğer belgede de Canbaz'a, 15 Aralık'ta 'Bora' operasyonu için hazır olması istendikten sonra, operasyondan bir gün önce, 18 Aralık'ta yeniden İl Jandarma Komutanlığı'na davet edilerek 'sabah 05'te operasyon' talimatı verildiği yer aldı. Canbaz'ın 'kozmik odadaki' bu talimatı da tutanakla kayıt altına alması dikkat çekti.

ERTOSUN: YA ÖLÜM ORUCUNDA ÖLSELERDİ!!!

19 Aralık 200'de cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitirmek için düzenlendiği iddia edilen '30 mahkumun hayatını kaybettiği "Hayata Dönüş" operasyonları ile ilgili skandallar bitmiyor. İhmal ile suçlanan dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü ve HSYK üyesi Ali Suat Ertosun kendisini ilginç bir şekilde savundu.

"Biz değil, jandarma planladı"

Ertosun, 'Tufan' planının kendilerinin değil jandarmanın yaptığı vurgulayarak "Operasyon niyetimiz yoktu, son güne kadar gruplarla görüştük. Ölümleri engellemek için 60. günde müdahale ettik. Plan yapılması doğaldır. Tersi olsa eleştirilmeliydi. Ölüm oruçlarında hayatını kaybedenler olsaydı bize ne denecekti?" dedi.

TÜRK: PLANI ŞİMDİ GÖRDÜM

'Tufan' planının ortaya çıkmasıyla gözlerin çevrildiği eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de planı yeni gördüğünü ileri sürerek "Haberim yoktu. Plandan anlaşılıyor ki ölçüyü kaçırmışlar, jandarma biraz da abartılı hazırlık yapmış" dedi. Türk, NTV'de "Jandarma cezaevlerinin dış güvenliğinden sorumludur. Adalet Bakanlığı binaların sahibidir. Jandarma gerektiğinde silah kullanır. Anlaşılıyor ki onu öngörerek biraz da abartılı bir hazırlık yapılmış" açıklaması yaptı.

Kaynak: Star Gazetesi

HABERE YORUM KAT