1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbuğ'un Tutuklanması Dünya Basınında
Başbuğun Tutuklanması Dünya Basınında

Başbuğ'un Tutuklanması Dünya Basınında

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanması dünya basınında da yankı buldu.

06 Ocak 2012 Cuma 19:52A+A-

İngiliz yayın kuruluşu BBC, İlker Başbuğ'un hükümeti devirmeye yönelik plan yapmak suçundan tutuklandığını belirttiği haberinde, eski genelkurmay başkanının örgüt liderliği suçlamasıyla karşılaşabileceğine değindi.

Tutuklama haberine geniş yer ayıran New York Times gazetesi, ilk defa eski bir Genelkurmay Başkanı'nın sivil mahkemece tutuklandığının altını çizdi.

Haberde Ergenekon davası kapsamında 200'den fazla emekli ya da muvazzaf askerin tutuklandığı belirtildi.

İngiliz The Independent gazetesi İlker Başbuğ'un tutuklanmasının darbe yanlılarına bir uyarı niteliğinde olduğunu yazdı.

Bir başka İngiliz basın organı, The Guardian, Başbuğ'un hükümeti devirmek ve terör örgütü kurmak suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu.

Amerikan USA Today gazetesi, eski genelkurmay başkanının tutuklanmasının birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edilemeyecek bir gelişme olduğuna değindi.

Haber Çin Basınında da Yer Buldu

İlker Başbuğ'un tutuklanması Çin basınında da geniş yer buldu.

Türk medyası kaynak gösterilerek verilen haberlerde Başbuğ'un iktidar karşıtı propaganda siteleri kurdurmak ve finanse etmekle suçlandığına yer verildi.

Avrupa Basınında Habere Geniş Yer Verildi

Alman Deutsche Welle "Türkiye, eski genelkurmay başkanını tutukladı" başlığıyla verdiği haberde Başbuğ'un suçlamaları reddettiğine değindi.

Hollanda devlet televizyonu VRT, eski genelkurmay başkanı tutuklandı şeklinde verdiği haberde Türkiye'de ordunun uzun yıllar perde arkasında siyasi iktidarları kontrol ettiğini belirtti.

Tutuklama haberine yer veren Belçika medyası, Başbuğ'un sivil bir savcı tarafından 7 saat sorgulandıktan sonra tutuklanmasının Türkiye tarihi için önemli bir gelişme olduğu kaydetti.

Avrupa Birliği ise Ergenekon davasını desteklediğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin Sözcüsü Peter Stano, darbe davalarının Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişi ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

TRT

HABERE YORUM KAT