1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Başbakan Heniyye: “Devlet Verilmez, Alınır!”
Başbakan Heniyye: “Devlet Verilmez, Alınır!”

Başbakan Heniyye: “Devlet Verilmez, Alınır!”

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin devletinin tanınması için BM koridorlarında yapılanların Filistin halkının izzet ve onurunu incittiğini belirtti.

24 Eylül 2011 Cumartesi 15:12A+A-

Dün Cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Heniyye “BM koridorlarında olup bitenlerin Filistin halkının onurunu incittiğini görüyoruz. Devlet başkasına dilenmekle elde edilmez. Filistin devleti, Filistin halkının direnişiyle gerçekleşebilir.” dedi.

Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz böyle bir devleti dilenmek istemiyoruz. Devlet zorla alınır. Böyle görüşme ve pazarlıklarla elde edilmez. Elbette bir devleti talep ediyoruz. Biz, tam bağımsız bir devlet istiyoruz. Filistinlilerin dönüş hakkını yok sayacak bir devlet istemiyoruz.”

Mahmud Abbas’ın tek başına hareket etmesi ve sunduğu planda Filistin halkının hak ve hukukundan vazgeçmenin yer alması nedeniyle Filistinli gruplar plana karşı çıkıyor.

***

mahmud-abbas.jpgAbbas: "Filistin Devletine Karşılık Toprakların %78’inden Vazgeçebiliriz"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a Filistin devletinin tanınması başvurusunu teslim eden Mahmud Abbas, başkenti Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasına karşılık Filistin topraklarının %78’lik bölümünden vazgeçebileceğini bir kez daha yineledi.

Dün (23 Eylül Cuma) Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Mutlak adaletin olmadığı bir dönemde biz de nisbi adaletin yolunu seçmeyi tercih ettik ve Filistin devletinin toprakların sadece %22’isinin üzerinde kurulmasını kabul ettik.”

Filistin devletiyle yan yana yaşayacak devletin Yahudiliğini de tanıyacağını belirten Abbas, Siyonist rejimden meşruluğu kaldırma gibi bir çabasının olmadığını söyledi.

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün başta devlet terörü olmak üzere her türlü terör şeklini reddettiğini, İsrail ile yapılan bütün anlaşmalara sadık kaldığını, varolan çatışmayı bitirmek için de görüşmelere hazır olduğunu kaydetti.

Abbas daha sonra şunları söyledi: “Mazlumiyetimizle siyasi ve diplomatik yolu seçtiğimizi BM kürsüsünden haykırmak için geldik. Tek yanlı adım atmadığımızı, girişimimizle İsrail devletini yalnızlaştırma veya meşruluk vasfını kaldırma gibi bir niyetimizin olmadığını söylemek için geldik. Biz sadece Filistin halkına meşru hakkın verilmesi için buradayız. İsrail hükümetine ve halkına barışı tesis etmek için elimizi uzatıyoruz. Çocuklarımızın yarını için geleceği birlikte inşa etmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

HABERE YORUM KAT

1 Yorum