1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Eleştirdi; Gönül Savundu!
Başbakan Eleştirdi; Gönül Savundu!

Başbakan Eleştirdi; Gönül Savundu!

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Başbakan Erdoğan'ın 'yargı sürecini etkileme gayreti' dediği Genelkurmay'ın Balyoz açıklamasına sahip çıktı.

14 Nisan 2011 Perşembe 12:49A+A-

Bakan Gönül, Konya'da Vali Aydın Nezih Doğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamlarında ziyaret etti. Ardından AK Parti il başkanlığına geçti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gönül, "Demokratik ülkelerde askerlerin konuşması olağan karşılanmamaktadır. Türkiye'de de askerlerin bazı konularda açıklama yapmalarının önlenmesi için atmayı düşündüğünüz bir adım var mı?" sorusuna şu karşılığı verdi: "Bugün bu şekilde uygulanmaya imkan veriyor. Hukuki düzeni değiştirirseniz hiç şüpheniz olmasın ki askerlerimiz hukuka fevkalade bağlıdırlar. Belki hukuka bağlılık bakımından Türkiye'nin en seçkin kuruluşudur. Ona göre düzenleri alınmıştır. Düzen değişirse elbette asker uyar. Bu uygulama bu hukuk düzeninden kaynaklanmaktadır."

Anayasa çalışmalarına değinen Savunma Bakanı, referandumdaki düzenlemelerin nihai olmadığını, seçimden sonra Türkiye'nin ihtiyacı olan bir başka anayasanın gündeme geleceğini vurguladı. Bakan Gönül, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanıp bağlanmayacağı yönündeki bir soru üzerine ise şöyle konuştu: "NATO ülkelerine, Batı ülkelerine baktığımız zaman genelkurmayın teşkilatlanmasında tek bir modelin olmadığını, çeşit çeşit modellerin olduğunu ama başkomutanlığın devamlı devlet başkanlığında olduğunu görüyoruz. Onun altındaki teşkilatlanma anayasa değişikliği sırasında elbette görüşülecektir. Görüşler alınacaktır ancak 'şu şuna bağlanacaktır' gibi peşin bir kanaatle yola çıkılması söz konusu değildir." (CİHAN)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum