1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Davutoğlu'ndan 'CHP Kapatılacak' İddiasına Yanıt
Başbakan Davutoğlu'ndan 'CHP Kapatılacak' İddiasına Yanıt

Başbakan Davutoğlu'ndan 'CHP Kapatılacak' İddiasına Yanıt

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'CHP kapatılacak' iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu söyleyerek 'Hiçbir şekilde CHP'nin kapatılmasına geçit vermeyiz' dedi.

07 Mart 2015 Cumartesi 06:10A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletlerde (BM) "Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi" temalı etkinliğe katılarak konuşma yaptı. Davutoğlu, etkinliğin ardından da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, "CHP'nin kapatılmasına yönelik tartışma var. Ana muhalefet lideri de bunu ifade etti, hazırlık olduğu yönünde. Sizin buna yorumunuz ne olur?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

"Şimdi bir kere her şeyden önce böyle tartışmanın mevcudiyetinden bahsetmek dahi abesle iştigaldir. Türkiye'de demokrasi öylesine olgunlaştı ki parti kapatma diye bir şeyi, bırakın teşvik görmeyi, bahsedildiğinde dahi bu muhaldir, olmaz denilecek husustur. Nitekim 2010 referandumda, CHP o referandumda biliyorsunuz bu maddelere karşı çıkmıştı ve partinin kapatılmasının tümüyle ortadan kaldırılması için AK Parti çalıştı. Fakat maalesef yeterince çoğunluk olmadığı için zorlaştırıldı ama parlamentoda AK Parti'nin bu çabalarına rağmen istediğimiz netlikte parti kapatma imkansız hale getirilemedi, ancak zorlaştırıldı. Zorlaştırılması şu, meclis kararı..."

HİÇ KİMSE SEÇİM ÖNCESİNE BÖYLE MAĞDURİYET EDEBİYATI İÇİNE GİRMESİN

"Ben buradan açık bir şekilde ilan ediyorum, herhangi bir parti için kapatma kararı olduğunda TBMM'de AK Parti bu kapatma kararı karşısında yer alır" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bundan da hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Hiç kimse tam seçim öncesine böyle mağduriyet edebiyatı içine girmesin. Şimdiden söylüyorum hangi parti için olursa olsun, hangi ideolojik gerekçeler olursa olsun parti kapatma davası diye bir şey söz konusu olduğunda AK Parti bunun karşısında kale gibi durur. Bunu net olarak ifade ediyorum. Artık muhal ve muhayyel senaryolar üzerinden Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibinin mağduriyet havasına girmemesi lazım. Türkiye'de demokrasi yeterli olgunluğa erişmiştir. Kimsenin bu konuda tereddüt etmemesi lazım ancak şuna dikkat çekmek isterim, demek ki seçimlerle ilgili ümitleri o kadar zayıf ki bu tür söylentiler üzerinden olağanüstü hava varmış gibi görüntü vermeye çalışıyorlar. İşte kendilerine açık garanti veriyorum, hiç bir şekilde AK Parti, ne CHP, ne MHP ne de herhangi bir partinin kapatılmasına geçit de vermez izin de vermez."

Davutoğlu, gazetecilere açıklamalarının ardından, New York'ta saldırıya uğrayan ATV Muhabiri Nazlı Yüzbaşıoğlu'na geçmiş olsun dileklerini iletti.

Davutoğlu, "Tavrınızı ben duydum, vakur tavrınız dolayısıyla size teşekkür ediyorum. Biz hem kadına yönelik şiddete karşıyız hem de basın özgürlüğünün yanındayız. Onların barbarca, gayri medeni tutumu hiçbir şekilde netice doğurmaz. Tekrar vakur tavrınıza da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT