1. HABERLER

 2. HABER

 3. GÜNDEM

 4. Başakşehirli STK’lar: İstanbul Sözleşmesi Feshedilsin!
Başakşehirli STK’lar: İstanbul Sözleşmesi Feshedilsin!

Başakşehirli STK’lar: İstanbul Sözleşmesi Feshedilsin!

İstanbul Sözleşmesi’nin “farklı cinsel yönelimler” adı altında cinsel sapkınlıklara kapı araladığını belirten Başakşehir STK Platformu, 19 Temmuz’da “İstanbul Sözleşmesi Feshedilsin” talebiyle basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

17 Temmuz 2019 Çarşamba 19:50A+A-

19 Temmuz Cuma günü namaz çıkışı Fahrettin Paşa Camii’nde gerçekleştirilmesi planlanan eylemde yapılacak basın açıklaması metni:

BAŞAKŞEHİR SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU’NUN

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN YANSIMALARINA İLİŞKİN

BASIN AÇIKLAMASI

 

TESPİT VE TEKLİFLER :

Başakşehir STK Platformu olarak; toplumumuzun temel yapı taşının aile kurumu olduğu bilinciyle, İstanbul sözleşmesinin ve onun yansımaları niteliğindeki Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikalarının, buna ilişkin eğitimlerin ve 6284 Sayılı Kanunun uygulamasının aile yapımıza çok ciddi zararlar verdiğini ve tedbir alınmaması halinde telafisi imkânsız zararlara gebe olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz.

Yakînen gördüğümüz tehlike konusunda yöneticilerimize yardımcı olmak, destek vermek, ortak projeleri gerçekleştirmek için aşağıdaki tespit ve teklifleri yapıyoruz.

 1. Aile yapımız, Anayasa’nın 41. Maddesinde belirtildiği üzere, toplumumuzun temel taşıdır. Korunması için her türlü gayret ve fedakârlık yapılmalıdır.
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; toplumunu geneli tarafından hoş karşılanmayan “feminizm etkisinde kalmış” görüntüsünden uzak durmalıdır. Aile Bakanlığı, kadın bakanlığı gibi değil; aile koruyan bakanlık olduğunun bilinciyle çalışmalıdır.
 3. Devlet evlenmeyi, nikâhlı yaşamayı teşvik eden önlemleri arttırmalıdır.  
 4. Boşanma davalarının hızla arttığı bir vakıadır. Bunun önüne geçmek ve aile kurumunu sağlamlaştırmak için, evlilik öncesi eğitim seminerleri düzenlenmelidir. Evlilik öncesi eğitim kursları zorunlu hale getirilerek eşler arasındaki iletişim konusunda taraflar bilinçlendirilmelidir.
 5. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesinin, ülkemiz gerçekleri ile ters düştüğü, uygulandığı ülkelerde ise olumsuzlukları arttırdığı dikkate alınarak bu projeden vazgeçilmelidir. Projenin uygulandığı; İzlanda, Norveç, Finlandiya, İsveç ve Türkiye üzerinden yapılan araştırmada Toplumsal Cinsiyeti Eşitliği Projesinin, aile içi şiddeti arttırdığı tespit edilmiştir.[1] Avrupa’daki kadın cinayetleri Dünya ortalamasından ve Türkiye’den 7 puan daha fazladır.[2]
 6. Yaratılışa/fıtrata aykırı olan yönelimlere devletin destek vermesi, teşvik etmesi kabul edilemez. Lût kavminin helakine sebep olan eylem tedavi edilmesi gereken bir hastalık halidir. Halbuki İstanbul sözleşmesi bu ve benzeri eylemlerin yasallaştırılmasını ve eğitim yoluyla yaygınlaştırılmasını öngörmektedir. İstanbul Sözleşmesi'nin 4. maddesi, cinsel yönelimi kişinin seçimlik hakkı olarak görüyor ve yasal güvence altına alıyor. (M.4/1) Bu durum aile kurumuna çok ciddi zararlar verecektir.
 7. İnsan, fıtrat olarak kadın ve erkekten ibarettir. İstanbul Sözleşmesinde “Toplumsal Cinsiyet” ise,

Belirli bir toplumun (Dikkat! Yaradılışın değil) kadınlar ve erkekler için uygun gördüğü sosyal olarak inşâ edilen (kurgulanan) roller, davranışlar, etkinlikler ve yaklaşımlar anlamına gelir.” (M.3/c) olarak tarif edilmektedir. Aile yapımızı ifsat etmeyi amaçlayan çalışmalara izin verilmemelidir.

 1. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un olumsuz sonuçlar doğuran delil aranmaksızın verilen evden uzaklaştırma uygulamalarına son verilmelidir. Bu uygulama ile aile yapısına, devlet eliyle vurulan, en ağır bir darbe niteliğindedir.
 2. Evden uzaklaştırma kararları en az hapis cezası kadar önemli kararlardır. Hal böyle iken, her iki tarafı ve tarafları dinlemeden, deliller toplanmadan karar verilmemelidir. Uygulamada ise, kadının tek taraflı beyanı ile 6 aya kadar evden uzaklaştırma kararları verilmektedir. Türkiye’de evli erkeklerin uzaklaştırma kararlarına karşı gidebilecekleri bir yer yoktur. Uzaklaştırma kararları şiddeti artırmaktadır. Avukatların ısrarına rağmen hâkimler, tarafları dinlemeyi kabul etmemekte ve delil toplamamaktadır. Gerekçe olarak da; Kanunun 8/3 maddesinde geçen “Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için, şiddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaz.” Hükmünü göstermektedirler. Hiçbir hukuk sisteminde delil olmadan karar verilemez. Bu uygulama, kanuna uygun olsa bile Kamu vicdanı bunu kabul etmez. Evden uzaklaştırma uygulaması kanundan çıkarılmalıdır.
 3. Şiddetin önlenmesi eğitim ile mümkündür. Evden uzaklaştırma yerine bir takım eğitimler getirilmelidir. Öfke kontrolü ve iletişim tekniklerine ilişkin eğitimler bu anlamda faydalı olacaktır. Hükümet tüm kurumlarıyla, kadına şiddetin ve erkek lehine ayrımcı dilin ve uygulamaların önlenmesi için bir seferberlik başlatmalı, ancak bu feminist bir karakter taşımamalıdır.
 4. Aile içi kavgalarda af müessesi geçerli olmalıdır. Uygulamada, taraflar barışsa dahi, devlet buna engel olmakta, tarafların kavgasını kızıştırmaktadır. Af mümkün olmaması nedeniyle basit kavgalar boşanma ya da cinayetlerle sonuçlanmaktadır. Bunun müsebbibi de 6284 Sayılı Kanun ve yetkililerdir.
 5. Kadın ve erkeklik rollerine ilişkin yerleşik algılar toptan reddedilmeyip, olumlu ve olumsuzları ayıklanmalıdır. Kadın ve erkeğe uygulanan haksızlıkların önüne geçmek için, kendi kültür ve medeniyetimize uygun çözümler üretilmelidir. İstanbul Sözleşmesi (orijinal metindeki) bazı kavramlar kabul edilemez. Kanunlarımıza iliştirilmesi geleceğimiz için tehlikeli olmaktadır
 6. Genç yaşta evlendikleri için ceza alan, ancak evlilikleri devam eden, hatta çocukları olan kişilere verilen hapis cezaları kaldırılmalıdır. Aile Bakanlığı evliliği teşvik etme adına bu mağduriyetleri gidermeye yönelik çalışmalar yapmalıdır. Basında 4 bin ailenin mağduriyetinden bahsedilirken Aile Bakanlığının bu hususta çözümü olmaması kabul edilemez. Erkeğe (babaya) hapis cezası verildiğinde, anne ve çocuklar da cezalandırılmaktadır. Eşi 8 yıl hapis cezası alan Emine KARAKAYA, 2 çocuğuyla ortada kalmış, kirayı ödeyemeyince de ev sahibi onları evden çıkarmıştır. Bu duruma dayanamayan genç kadın felç geçirerek ölmüştür.[3]
 7. Bunun gibi binlerce mağduriyet vardır. Bakanlık bu hususta çözüm üretmelidir. Sorunları görmezlikten gelmek kabul edilemez

 

 1. ÖZETLE;

Türkiye’miz “biyolojik hackleme”nin hedefinde olan bir ülke olduğunun bilincinde olarak;

 • İstanbul Sözleşmesinin uygulaması durdurulmalı ve iptal edilmelidir.
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesinden vazgeçilmelidir.
 • 6284 Sayılı yasa, KENDİ KÜLTÜR VE MEDENİYET KODLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR.
 • Evden uzaklaştırma tedbirleri kaldırılmalıdır.
 • Taraflar dinlenmeden, deliller sorulmadan masumiyet karinesini ihlal edilerek karar verilmesinin önüne geçilmelidir.
 • Aile içi kavgalarda af müessesi geçerli olmalıdır.
 • Genç yaşta evlendikleri için ceza alan, ancak evlilikleri devam eden, çocukları olan kişilere verilen hapis cezaları kaldırılmalıdır.
 • Evlilik öncesi eğitim kursları zorunlu hale getirilmelidir.

 

Kamoyuna Saygıyla arz ederiz.   19/07/2019

 

 

Başakşehir STK Platformu

 

EK: İMZA EDEN KURULUŞLARIN LİSTESİ

 

SIRA NO

KURULUŞ ADI

İMZA

1.

ACİLDER

 

2.

BAŞAKŞEHİR MAH. MUHTARLIĞI

 

3.

BİHADER

 

4.

HAYRAT VAKFI

 

5.

KAF DAĞI EĞ. VE KÜLTÜR DERN.

 

6.

ÖZGÜRDER

 

7.

İMH - RAHMET

 

8.

BAŞAKŞEHİR DOSTLAR GR. PLTF.

 

9.

EĞİTİM BİRSEN

 

10.

BAKADER

 

11.

1. ETAP SİTE YÖNETİMİ

 

12.

2. ETAP SİTE YÖNETİMİ

 

13.

5. ETAP SİTE YÖNETİMİ

 

14.

AGD - ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ

 

15.

BAŞAK MAHALLE MUHTARLIĞI

 

16.

BAŞAKŞEHİR SPOR KULUBU

 

17.

BAYDER

 

18.

İMH - RAHMET

 

19.

5 MEVSİM DERNEĞİ

 

20.

TUNAHAN CAMİİ DERNEĞİ

 

21.

ÇAĞRI DERNEĞİ

 

22.

DİYANET SEN

 

23.

ERBAKAN VAKFI / BAŞAKŞEHİR

 

24.

ENGELLİLER DERNEĞİ

 

25.

ESKADER

 

26.

GÜREŞ EĞİTİM DERNEĞİ

 

27.

BİLİM VE İNSAN VAKFI

 

28.

İNSAN VAKFI

 

29.

İSKAYAD

 

30.

İLİM YAYMA CEMİYETİ / BAŞAKŞEHİR

 

31.

İYİLİKDER

 

32.

JEOLOJİ MÜH. DERNEĞİ

 

33.

KEMED

 

34.

KARDEŞLİK DERNEĞİ

 

35.

İMH  - KAYAŞEHİR

 

36.

KIZILAY BAŞAKŞEHİR ŞUBESİ

 

37.

KUTUP YILDIZI DERNEĞİ

 

38.

KÜLTÜR EVİ DERNEĞİ

 

39.

MEVADER

 

40.

MUTLU YUVAM MUTLU YAŞAM

 

41.

NUR İLİM VE EĞİTİM VAKFI

 

42.

ONURKENT YÖNETİMİ

 

43.

SAFA VAKFI

 

44.

SARI SALTUK CAMİİ DERNEĞİ

 

45.

SUFFA CAMİİ VAKFI

 

46.

ŞEKERCİ HAN DERNEĞİ

 

47.

YEDİ HİLAL DERNEĞİ

 

48.

YENİ TÜRKİYE VAKFI

 

49.

H.AHMET YESEVİ CAMİİ DERNEĞİ

 

50.

YEŞİLAY ŞUBESİ

 

51.

ZAHİT KOTKU CAMİİ DERNEĞİ

 

52.

ZEHRA EĞİTİM VE KÜLTÜR DER.

 

53.

GÖNÜLLÜ KATILIMCI

 

54.

GÖNÜLLÜ KATILIMCI

 

55.

ENSAR VAKFI

 

56.

TÜGVA

 

57.

OYAKKENT CAMİ DERNEĞİ

 

58.

1453 BAŞAKŞEHİR TARAF. DER.

 

59.

İHH BAŞAKŞEHİR BAŞ.

 

60.

KİPTAŞ VADİTEPE 3. ETAP SİTE YÖN.

 

61

İST GENÇ. YARD.DER. GÜVERCİNTEPE

 

62

BAŞAKŞEHİR ULUS. ÖĞRENCİ DER.

 

63

GENÇ ELÇİLER DERNEGİ

 

 

 

 

 

[1] Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Dayalı Politika Uygulayan Ülkelerde Kadın ve Aile, Sekam Yayınları, Sf:65 Mücahit GÜLTEKİN

[2] Türkiye’de ve Dünyada Kadına Karşı Şiddet, Sekam Yayınları, Sf:37 Mücahit GÜLTEKİN

[3] https://www.sabah.com.tr/yasam/2015/06/30/esi-hapse-girince-kahrindan-oldu

HABERE YORUM KAT

1 Yorum