1. HABERLER

  2. HABER

  3. Barzani: 'Kürtler Savaşını Parlamentoda Vermeli
Barzani: Kürtler Savaşını Parlamentoda Vermeli

Barzani: 'Kürtler Savaşını Parlamentoda Vermeli

Barzani: 'Kürtler Savaşını Parlamentoda Vermeli

25 Ağustos 2011 Perşembe 06:12A+A-

Türkiye ve İran'ın bölgeye yönelik operasyonlarına PKK'nın neden olduğunu belirten Barzani, "Kandil Dağı, PKK'nın değil Irak'ındır. Oraya Irak merkezî hükümetinin güçleri gitmelidir." dedi. PKK'nın Kürtlere hizmet etmediğini de vurgulayan Barzani, örgüte ve destekçilerine ise şu çağrıda bulundu: "Ölüm siyasetinin karşısındayız. Kürtler 6 asker ya da 8 askeri öldüreceğine, gitsinler Parlamento'da düşüncelerini söylesinler. Orada siyaset yapsınlar. İsteklerini dile getirsinler. ABD'yi, Avrupa'yı görsünler."

Kuzey Irak'tan yayın yapan Kürtçe haber sitesi Nefel.com'a konuşan Barzani, PKK'nın İran ve Türkiye'ye saldırılar düzenlemesinin Irak için büyük bir problem olmaya devam ettiğini söyledi. Barzani, "Saldırılar bizim için sorun olmuştur. İran PJAK ile, Türkiye PKK ile savaşıyor. PKK ile PJAK'ın birbirinden farklı değil. PKK bizi dinlemiyor. Bizim de bu savaşta taraf olma gibi bir niyetimiz yok. Çünkü biz Kürt ile Kürt'ün savaşmasını istemiyoruz." diye konuştu.

PKK'yı uyaran Barzani, "Kürtlerin birbirleriyle savaşması haramdır. Bu böyle devam edemez. Irak Kürdistan Bölgesi sonsuza kadar İran ile PJAK, Türkiye ile PKK'nın problem bölgesi olamaz. Bu probleme bir derman bulunmalı, bu da olmuyor. Türkiye ve İran bu savaşı ve bu meseleyi böyle çözemez. PKK da savaşla bir şey elde edemez. Bütün taraflar diyaloğa dönmeli." çağrısında bulundu. PKK'nın barınma alanı olarak sınırdaki birçok köye yerleştiğini hatırlatan Barzani, "Biz PKK'ya ne kadar da o köyleri 'terk et' desek bir şey değişmiyor. Biz zorla PKK ile savaşmak istemiyoruz. Ancak böyle olmuyor. PKK'nın bu siyasetini sürdürmesi kabul edilemez. Kürdistan bölgesinin bir parçasını kendisine ayırarak Türkiye ve İran'ın her gün buraları bombalamasına neden olamaz. Kandil Dağı, PKK'nın değil, Irak'ındır. Oraya Irak merkezi güçler gitmelidir." şeklinde konuştu.

Kürtlere, 'Kürdistan Federal Bölge Başkanı' olarak nasıl bir çağrıda bulunacağının sorulması üzerine Barzani, şu cevabı verdi: "Savaş dili kalmadı. Benim kanaatim Kürtler savaşını parlamentoda vermeli. Bu, 100 kez daha etkili ve iyidir. Gidip 10 askeri öldürmekten iyidir. Bu ölüm siyasetinin karşısındayız. PKK'nın Türk askerlerini öldürmesi benim kanaatime göre büyük bir hatadır. Bu Kürt davasına hizmet etmiyor. Gidin savaşınızı parlamentoda yapın. Kürtler 6 asker ya da 8 askeri öldüreceğine gitsinler parlamentoda düşüncelerini söylesinler. Orada siyaset yapsınlar. İsteklerini dile getirsinler. Gitsinler ABD'yi, Avrupa'yı görsünler. Avrupa Birliği'ne gidip sıkıntılarını anlatsınlar. Gidip 6 askeri öldürmesinler."

İsmail Avcı / ZAMAN 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum