1. HABERLER

  2. HABER

  3. Barzani, İlk Defa İsim Vererek PKK'yı Kınadı
Barzani, İlk Defa İsim Vererek PKKyı Kınadı

Barzani, İlk Defa İsim Vererek PKK'yı Kınadı

Artan şiddet olaylarının ardından Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan bölgesel yönetiminin lideri Mesud Barzani, ilk defa isim vererek PKK'yı şiddetle kınadı.

23 Haziran 2010 Çarşamba 10:30A+A-

Kürt yönetiminden dün yapılan yazılı açıklamada, "Kürdistan Bölgesi Başkanlığı olarak PKK'nın Şemdinli bölgesinde gerçekleştirdiği son saldırıyı şiddetle kınadığımızı açık ve net olarak ifade ederiz. Bu tür eylem ve hareketler hiçbir surette Kürt davasına hizmet etmemekte, tersine bu davanın barışçıl biçimde çözümüne yönelik çabaları akamete uğratmaktadır." denildi.

Kürt yönetimi, Türkiye'ye de çağrıda bulunarak, kendi sınırlarının bombalanmamasını istedi. Bu tür saldırıların sivil halkta can kayıplarına neden olduğu ve maddi hasara yol açtığını savundu. Açıklamada, "PKK'nın bu tür eylemlerini şiddetle kınadığımızı yineler, bölge topraklarından komşu ülkelere yönelik saldırılar yapılmasına izin veremeyeceğimizi vurgularız. Keza barışçıl çözümlere ve kan dökülmesini sona erdirecek yollar bağlamında diyaloğa olan inancımızı da teyit ederiz." ifadeleri kullanıldı.

11 askerin hayatını kaybettiği Gediktepe Sınır Karakolu'na gerçekleştirilen saldırının ardından Ankara'da toplanan güvenlik zirvesinde, verdiği sözlere rağmen PKK'nın lojistik bağlantılarını kesmek için gerekli tedbirleri almayan bölgesel Kürt yönetiminin uyarılması yönünde görüş bildirildiği iddia edilmişti.

HABERE YORUM KAT