1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Barış Umutları Kanla Gölgelendi'
Barış Umutları Kanla Gölgelendi

'Barış Umutları Kanla Gölgelendi'

PKK'nın Tunceli'deki bir halı sahada futbol oynayan komiser ve öğretmen eşini öldürmesine Kürt yazarlardan tepki geldi.

07 Eylül 2011 Çarşamba 10:25A+A-

PKK'nın asker-sivil demeden gerçekleştirdiği saldırıları ağır bir dille eleştiren yazar Ümit Fırat, "Yapılanların, artık bir toplumun özgürlük talepleriyle irtibatlı olmadığı görülüyor. Canlarının istediği her yeri hedef alıyorlar. Taksim'in ortası da olur, Antalya'da plaj da olabilir, Tunceli'de futbol sahası da olur." dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise hiçbir siyasî, ideolojik veya dinsel gerekçenin Tunceli'deki saldırıyı haklı kılamayacağını söyledi. Taraf Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Kürt siyaseti şiddete teslim' başlıklı köşesinde, PKK'nın geliştirdiği şiddete tavır almayan BDP'yi suçladı. Tuncelili yazar Cafer Solgun'a göre, "Son saldırı ile kamuoyunun barış umutları yeniden kanla gölgelendi".

Örgütün savaş oyunu gibi istediği yeri basıp, tarayıp çıktığını dile getiren Fırat, şöyle devam ediyor: "Devletin güvenlik güçlerinin, 15-20 yıl önce anormal birtakım eylemler yapıp masum insanları yerinden yurdundan ettiğini, faili meçhullerle insanların hayatına son verdiğini ifade ederdik. Şimdi devlet bu noktada olmamak için çaba gösteriyor. Şimdi ise o dönemde bu davranışlara muhatap olanların evlatları, aynı eylem biçimini gerçekleştirmeye çalışıyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise hiçbir siyasi, ideolojik veya dinsel gerekçenin Tunceli'deki saldırıyı haklı kılamayacağını dile getiriyor. Tanrıkulu, "Artık silahla, şiddetle bir sonuç alınamayacağının herkes tarafından görülmesi gerekiyor. Hiçbir şey insan yaşamından daha değerli değildir. Ülkemizin bugün her şeyden çok barışa, insan hayatına, saygıya ve birlikte yaşamayı güçlendirecek adımlara ihtiyacı bulunmaktadır." diyor. Taraf Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz de, 'Kürt siyaseti şiddete teslim' başlıklı dünkü köşesinde, PKK'nın ahlaki herhangi bir kural tanımadan şiddeti tırmandırdığını ifade ediyor. "Sivilleri katlederek elde edilecek bir siyasal kazanımın, oluşturulacak bir otoritenin veya kurumların herhangi bir değer taşımayacağı ortadadır." diyen Tayiz, PKK'nın geliştirdiği şiddete tavır almayan BDP'yi de eleştiriyor.

Zaman'da yer alan habere göre Tuncelili yazar Cafer Solgun ise artık silah ve şiddetle hiçbir şeyin çözülemeyeceğini vurgularken, "Kamuoyunun barış umutları yeniden kanla gölgelendi. Şiddetten medet umanların bir an önce bunun çıkar bir yol olmadığını görerek çözümü meşru zeminde aramaları gerekiyor." diyor. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünün daha önce hiç bu kadar mümkün hale gelmediğini hatırlatıyor.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum