1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Bangladeş'de tecavüz suçuna bulaşanlar idam edilecek
Bangladeş'de tecavüz suçuna bulaşanlar idam edilecek

Bangladeş'de tecavüz suçuna bulaşanlar idam edilecek

Güney Asya ülkesi Bangladeş'de öğrenci yurdunda yaşanan tecavüz skandallarının ardından başlayan gösteriler sonuç verdi. Tecavüze idam cezası yasası kabine tarafından onaylandı.

12 Ekim 2020 Pazartesi 20:47A+A-

Güney Asya ülkesi Bangladeş, kadına yönelik şiddet protestolarının ardından tecavüz suçu için idam cezası getirmeye hazırlanıyor. Kabine yasayı onaylarken kararnamenin 13 Ekim'de yayımlanması bekleniyor.

Kabine tecavüz yasasını onayladı

Kabine sözcüsü Kandaker Enverul İslam, parlamento oturum halinde olmadığından Bangladeş Devlet Başkanı Abdul Hamid'in, Kadın ve Çocuklara Baskıyı Önleme Yasası'nda değişiklik için kararname çıkaracağını kaydetti.

İslam ayrıca kabinenin tecavüz davalarının hızla tamamlanması teklifini kabul ettiğini belirtti.  Adalet Bakanı Anisul Huk da Devlet Başkanı'nın kararnameyi yarın çıkarmasının beklendiğini söyledi.

Protesto gösterileri sonuç verdi

Bangladeş'te mevcut yasa çerçevesinde tecavüz davalarında, kurbanın hayatını kaybettiği durumlar hariç en ağır ceza ömür boyu hapis.  Ülkede son haftalarda işlenen cinsel şiddet saldırılarının ardından başkent Dakka'da ve diğer şehirlerde gösteriler düzenlenmişti.

Yerel insan hakları örgütleri, Bangladeş'te tecavüzlerin arttığını belirtiyor. Bu örgütlerden Ain-o-Salish Kendra, ocak-ağustos arasında 889 tecavüz vakasının yaşandığını, 41 kurbanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Davaların sonuçlanması yıllar alıyordu

Birçok tecavüz vakasının da nüfuzlu kişilerin tacizi korkusuyla yetkililere bildirilmediği ifade ediliyor. Bangladeş'te tecavüz davalarının sonuçlanması yıllar alabiliyor.

Son günlerdeki gösterilerin fitilini, bir grup erkeğin soydukları bir kadına saldırdığı anın videosunun, Facebook'ta paylaşılması ateşlemişti.

Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'nun yürüttüğü soruşturma, videodaki kadına geçen yıl defalarca tecavüz edildiğini ortaya koymuştu. Olayla ilgili 8 kişi tutuklanmıştı.

Öğrenci yurdunda tecavüz skandalı

Ülkede geçen hafta da bir kadın öğrenci yurdunda tecavüze uğramış, olay, iktidardaki Avami Birliği'nin öğrenci kolunun birçok üyesinin tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı. (Habertürk, Yeni Akit)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum