1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz’un Savaş Sortileri...
Balyoz’un Savaş Sortileri...

Balyoz’un Savaş Sortileri...

Ege’de 2002-2003’te tırmanışa geçen hava sahası ihlalleri, Atina ile gerilim hedefleyen Balyoz Planı’nın uygulandığını gösteriyor.

22 Ocak 2011 Cumartesi 15:00A+A-

Gölcük'ten çıkan belgeler Balyoz soruşturmasının seyrini değiştirecek nitelikte. Bu belgelerden en önemlilerinden biri ORAJ HAVA HAREKAT PLANI KOMUTANA KARŞI YAPILACAK PSİKOLOJİK HAREKAT ve KOMUTANA DESTEK VEREBİLECEK PERSONELE UYGULANACAK USULLER başlıklı, EK-G LAHİKA-1 ibareli, ÇOK GİZLİ gizlilik dereceli, Genel Sekreter Hava Pilot Kurmay Albay A. Bertan NOGAYLAROĞLU adına imzaya açılmış iki sayfadan ibaret belge. Bu belgede şunlar yazıyor: "Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından öğrenilmesi engellenecek, Komutana gelecek her türlü bilginin önü kesilecektir. Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik Harp Oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanına iletilecektir. Ege uçuşlarının sayısının artırılmasına yönelik olarak Komutan üzerinde baskı oluşturulacak, gerekirse sert önlemlerin alınması gerektiği her fırsatta ve her kademede Komutana söylenecektir."


Ege üzerinde uçan uçakların Balyoz cuntasının istekleri doğrultusunda 2003 yılında inanılmaz bir tırmanışa geçtiği görülüyor. Hatta 2003 yılında artan it dalaşları nedeniyle Yunanistan bizi AB'ye şikâyet etmiş. Hürriyet gazetesinde yer alan 16 Mayıs 2003 tarihli Nur Batur imzalı haberde bu durum şu şekilde anlatılıyor: "Yunan hükümeti, Türkiye'yi hem NATO, hem de ilk kez AB'ye götürdü. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'e Türkiye'nin Ege'deki faaliyetlerini konu alan bir yazı verdiğini söyledi. Atina'nın AB'ye ilk kez ihlaller konusunda yazılı olarak bilgi verdiğinin altını çizen Beglitis, 'Metinde, Türkiye'nin Atina FIR hattı trafik kurallarını çiğnemesi ve Yunan hava sahasının ihlallerine ilişkin detayların bulunduğunu, ayrıca Triena adlı tatbikatta yaşanan olayın yaratabileceği tehlikelere ağırlık verildiğini' belirtti. Yunan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu, Türkiye'nin Ege'de tahriklerini sürdürdüğünü iddia ederek 'Ege'de Türklerin tahrikleri medeni ülkeler arasına girmek isteyen bir ülkenin imajına uygun mu?' dedi. Sözcü Beglitis, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nin önümüzdeki günlerde Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde Türkiye'nin Ege'deki faaliyetlerini protesto edeceğini söyledi. Yunan Savunma Bakanlığı Türk savaş uçaklarının 2000 yılında 440, 2001'de 950, 2002'de 3200 kez hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti. Bakanlık, son beş ayda ise ihlallerin sayısının 1530'a ulaştığını öne sürdü." 2002 ve 2003 yılında birden tırmanışa geçen hava sahası ihlallerinin Balyoz cuntasının istekleriyle paralel bir konjonktürde meydana gelmesi dikkat çekici.


Bu haberden bir gün sonra, 17 Mayıs 2003 tarihinde yine Hürriyet gazetesinde Ege'deki gerginliğe ilişkin yeni bir haber var. "Yunanistan, Limni ve Midilli adaları arasındaki "Triena" isimli tatbikatta 25 Türk savaş uçağının 60 kez Yunan hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla Türkiye'ye bir nota verdi. Atina'nın Türkiye'yi protesto eden notası dün Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Christodoulos Lazaris tarafından Dışişleri Bakanlığı Havacılık Dairesi'ne iletildi." Yine Balyoz cuntasının istekleri doğrultusunda bir günde çıkarılan gerginlik Dışişleri Bakanlığı'na yansıtılıyor. 24 Mayıs 2003 tarihli yine Hürriyet gazetesinin haberinde Yunan uçaklarının eğitim uçuşu sırasında bile Türk uçaklarını taciz ettiği iddia ediliyor. Aynı tarihli bir başka Hürriyet haberinin başlığı "nefret sitesi" olarak seçilmiş. Bu haberde de Türk-Yunan uçaklarının it dalaşında çekilmiş görüntülerin bir Yunan sitesine konulduğu böylece iki toplum arasında nefretin yayıldığı iddia ediliyor.


10 Haziran 2003 tarihinde bu sefer taciz iddiası çok daha vahim. Yine Hürriyet'ten, devam edelim. "Ege'deki it dalaşı iddialarını AB'ye kadar götüren Yunanistan dün de iki Türk F-16'sının bir yolcu uçağını taciz ettiğini ileri sürdü. Atina-İstanbul seferini yapan Olympic uçağının Yunan hava sahasında tacize uğradığını iddia eden Atina, doğrudan Türk ordusunu hedef alarak 'Bu olay Türkiye'de ordunun oynadığı rolün değişmesi gerektiğini gösteriyor' dedi." Belli ki Yunanistan da Türk ordusu içindeki Balyoz cuntasının farkına varmış ve doğrudan orduyu işaret ediyor. Bu durumda akla takılan soru şu: Yunan yolcu uçağını taciz edenler Balyoz cuntasıyla ilişkili miydi? Hürriyet Yunanistan hükümet sözcüsünün dilini ilginç bulmuş: "Sözcünün açıklamasında, Recep Tayyip Erdoğan hükümetiyle Türk ordusunu ayırıp sadece Türk ordusunu protesto etmesi ilginçti."


8 Ekim 2003 tarihli Hürriyet gazetesinde yine bir hava ihlali iddiası var: "Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesi, 'Türk savaş uçaklarından 58 ihlal' başlıklı haberinde, F-16 tipi 26 adet Türk savaş uçağının, Yunan hava sahasını 58 kez, hava trafik kurallarını ise 26 kez "ihlal" ettiğini iddia etti."


Bütün bu "Ege'de taciz" haberlerinin arkasında Balyoz cuntasının gerilim oyunları mı vardı net cevap vermek imkânsız ama bir Balyoz belgesinde yer alan Ege'de uçuşların arttırılması ve gerginlik talepleriyle birlikte düşünüldüğünde ilginç bir "tesadüf" var karşımızda...

 

EMRE USLU / TARAF

HABERE YORUM KAT