1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'da Tahliye Taleplerine Ret
Balyozda Tahliye Taleplerine Ret

Balyoz'da Tahliye Taleplerine Ret

"Balyoz Davası" kapsamında tutuklu olan sanıkların tahliye talebi bir kez daha reddedildi.

19 Nisan 2011 Salı 22:21A+A-

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üçüncü kez oy çokluğu ile aldığı ret kararında, üye hakimlerin mahkeme başkanı ile ters düştüğü dikkat çekti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Davası'nda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği "tahliye taleplerinin reddi" kararına yapılan itirazları değerlendirdi.

Mahkeme Başkanı Şeref Akçay ile üye hakimler Metin Özçelik ve Birol Bilen'in yer aldığı heyet, emekli genareller Çetin Doğan ve İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek'in de aralarında olduğu sanıkların tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddetti.

Mahkeme Başkanı sanıkların eylemleri devam ettirdiğine dair herhangi bir delil olmadığını ileri sürerken, üye hakimler bu görüşe şu gerekçelerle karşı çıktı:

"Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki belgeler Aralık 2010'da elde edildi. İlk soruşturma 22 Şubat 2010'da yapıldı. Deliller tamamen toplanmadı. Kaldı ki henüz devam eden kamu davasında tanıklar da dinlenmiş değildir."

Mahkeme Başkanı Şeref Akçay'ın şerh yazısında "Sanıklardan bir kısmı halen ordunun üst düzeyinde görev yapan kişilerdir" cümlesine de üye hakimler, "hukukun önünde herkes eşitir" hatırlatması yaptı.

Ret oyu veren üye hakimler Metin Özçelik ve Birol Bilen kararlarında, mahkeme başkanı Şeref Akçay'a "İhsas-ı Rey" hatırlatması da yaptı:

"İtirazlarla ilgili öteden beri benimsenen uygulama sürdürülürken, özellikle şüpheli Hanefi Avcı hakkında ve Balyoz dava dosyalarında İhsas-ı Rey oluşturma ihtimali taşıyabilecek şekilde muhalefet gerekçeleri yazılması hukuken anlaşılmamıştır."

Ayrıca halen GATA'da tedavi olan Emekli Orgeneral Ergin Saygun hakkında çıkarılan yakalama kararının kaldırılması talebi de reddedildi.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT