1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz’da Öğretmenlere Ajan Görevi
Balyoz’da Öğretmenlere Ajan Görevi

Balyoz’da Öğretmenlere Ajan Görevi

Gölcük’te ele geçen belgelere göre, ajan gibi görevlendirilen Milli Güvenlik dersine giren öğretmenler, bazı okullarda İstiklal Marşı’nı ‘mırıldayanları’ bile fişlemiş.

14 Aralık 2011 Çarşamba 10:15A+A-

Haber: Fırat Alkaç

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalar kapsamında hazırlanan iddianamenin ek klasörlerinde yer alan belgelere göre, okullarda Milli Güvenlik derslerine giren öğretmenlerin adeta bir istihbaratçı gibi davrandığı ortaya çıktı. Belgelerde, öğretmenlerden okullarda fişleme çalışmalarını hızlandırılması istenirken, Eskişehir’de bir lisede tarih dersi veren bir öğretmenin “İstiklal Marşı’nı mırıldanarak söylüyor” şeklinde fişlenmesi dikkat çekiyor.

Ek klasörlerde yer alan belgelerde, Milli Güvenlik derslerine katılan asker kökenli öğretmenlere fişleme sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar liste halinde verilmiş. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Kurmay Albay Turgay Tekmen imzalı bir belgede, “Milli Güvenlik Bilgisi Dersi öğretmeni olarak görevlendirilen subaylar şimdiye kadar verilmiş emirler doğrultusundaki uygulamayı titizlikle sürdüreceklerdir. Özellikle İmam Hatip Liseleri’nde ve diğer hassas okullarda MGBD öğretmenleri kılık kıyafet yönetmeliğinin hükümlerinin uygulanması konusunda asla geri adım atmayacaklar” deniliyor.

Fişleme formları hayli ilginç

Ajan gibi görevlendirilen öğretmenlerine, hangi kriterlere göre fişleme yapacağına dair gönderilen formda yer alan bilgiler ise hayli ilginç. 18 maddenin yer aldığı kriterlerin bazıları şöyle: “Kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrenciler tesbit edilerek kaydı tutuluyor mu? Pazartesi ve cuma günleri yapılması gereken Bayrak törenlerine katılmaktan kaçınan öğrenci ve öğretmen var mı? Törendeki kıyafet durumu bayrak törenine uygun mu? Öğretmen odasında haremlik-selamlık uygulaması var mı?”

Marşı mırıldayarak okuyor

Eylül 2000 tarihli Hava Korgeneral Halil İbrahim Fırtına imzalı bir belgede ise, Eskişehir Kılıçoğlu Anadolu Lisesi’nde Tarih dersleri veren Cengiz Büyüközdemir adlı öğretmene ilişkin şu bilgiler yer alıyor: “Kurban Bayramı’nı kutlayıp elini öpmek isteyen kız öğrenciye ‘abdestim bozduracaksın’ diyerek cinsiyet ayrımcılığı yapmış. Kullandığı dil Türkçeden daha çok Osmanlıca ve Arapça. Öğrencileri yüzüne bakmadan ders anlatıp, neden böyle anlattığını soranlara ‘ermişler de yüze bakmadan konuşur’ diyor. İstiklal Marşı okunurken eşlik etmeyip, söyler gibi yaparak bir şeyler mırıldandığı saptanmıştır.”

TARAF 

HABERE YORUM KAT