1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'da İki Muvazzaf Subay Daha Tutuklandı
Balyozda İki Muvazzaf Subay Daha Tutuklandı

Balyoz'da İki Muvazzaf Subay Daha Tutuklandı

'Balyoz' soruşturması kapsamında Eskişehir'de ele geçirilen belgelerle ilgili soruşturma derinleşiyor. İstanbul Merkez Komutanlığı ekiplerince üç askerî hâkim albay, dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

21 Mayıs 2011 Cumartesi 00:26A+A-

Özel yetkili savcı Hüseyin Ayar tarafından ifadesi alınan üç askerî hâkim albaydan ikisi 'darbe teşebbüsü' suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Hakim Albay Bülent Güncal ile Kurmay Albay Mehmet Erkorkmaz'ın tutuklanmasına karar verdi. Eskişehir'de ele geçirilen belgelere göre, Balyoz darbe planının seminer toplantısından aylar sonra yeniden güncellendiği öne sürülüyor. Yeni delillere göre, eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve Balyoz davasında tutuklu yargılanan emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın 23 Ocak 2003 tarihinde verdiği sözlü emrin ardından 'İhtimalat Planı Hazırlama Grubu' oluşturulduğu iddia ediliyor. Bu grubun bilgisinin şubat ayında Bilgin Balanlı tarafından Fırtına'ya iletildiği ve Balanlı'nın, Oraj'ın uygulanamaması veya başarısız olması durumunda uygulanacak tedbirler ile ilgili planları hazırladığı da ileri sürülüyor.

Öte yandan belgeler arasında Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok'un 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Mahkemesi ve Askerî Savcılığı'nda gerekli önlemlerin alındığını ve muhtemel bir soruşturmanın her aşamasının kontrol altına alınabileceğini belirten bir yazısının da bulunduğu iddialar arasında. Bu iddialar üzerine soruşturmayı yürüten Savcı Hüseyin Ayar'ın Üçok'u da ifadeye çağırdığı öğrenildi.

Bu arada dün sorgulanan askerî hâkim Albay Emin Hakan Özbek, Eskişehir'deki evinde Balyoz belgeleri çıkan ve tutuklanan emekli Albay Hakan Büyük hakkında suç duyurusunda bulundu.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT