1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'da 12 Yeni Tahliye Daha
Balyozda 12 Yeni Tahliye Daha

Balyoz'da 12 Yeni Tahliye Daha

''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında tutuklu olan eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında bulunduğu 12 kişinin tahliyesi kararlaştırıldı.

22 Haziran 2010 Salı 16:37A+A-

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Yılmaz Alp, soruşturma kapsamında tutuklananlar tarafından yapılan itirazları değerlendirdi.

Hakim Alp, emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ile Mümtaz Can, Behzat Balta, Tuncay Çakan, Mehmet Kaya Varol, Emin Küçükkılıç, Halil Kalkanlı, İzzet Ocak, Recep Yıldız, Murat Özçelik, Suat Aytın ve Ali İhsan Çuhadaroğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Bu kişiler hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Nöbetçi hakim Yılmaz Alp daha 18 Haziran Cuma günü de aralarında Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanığı tahliye etmişti.

Balyoz soruşturmasının tutuklu şüphelileri eski 1. Ordu Komutanı emekli Org. Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 ismin tahliye kararında imzası bulunan İstanbul 9. Ağır Ceza Hakimi Yılmaz Alp'in kanuni süresini aştığı halde tahliye kararı verdiği öne sürüldü.

5 GÜN SONRA TAHLİYE

Alp'ın 7-13 Haziran tarihleri arasında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde özel yetkili nöbetçi hakim olarak görev yaptığı belirtildi. Nöbeti sırasında Balyoz tutuklularının tahliye başvurularını alan Alp'in nöbetinin bitiminden itibaren 4 gün içinde başvuruları karara bağlaması gerekiyordu. Ancak Alp, 5'nci gün tahliye kararlarını verdi. Alp'in tartışmalı tahliye kararı Hakim Oktay Kuban'ın tahliyelerini hatırlattı. Kuban da nöbetinin son günü aldığı tahliye başvurularını 5 gün sonra karara bağlamıştı. Kuban'ın tahliye ettiği 18 sanık Savcıların itirazı üzerine yeniden tutuklanmıştı.

Çetin Doğan tahliye olurken tehdit etmişti: Bu Balyoz birilerinin kafasına inecek

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 5 emekli asker Silivri Cezaevi'nden, diğer 9 muvazzaf subay ise tutuklu bulundukları Hasdal Askeri Cezaevi'nden tahliye edildi. Bu karar ile Balyoz'da ikinci kez topluca tahliye çıkmış oldu. Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Yılmaz Alp, tahliye taleplerini değerlendirip 14 zanlının serbest bırakılmasına karar verdi. Önceki toplu tahliye kararı ise hakim Oktay Kuban tarafından verilmiş, 19 kişi serbest bırakılmıştı. Çetin Doğan, cezaevi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Konuşmasında "Bu Balyoz birilerinin başına düşecek." diyen Doğan, Balyoz soruşturmasının bir tertipten ibaret olduğunu iddia etti. Doğan şöyle devam etti: "Ben devrimden yanayım. Biz darbeci değiliz. Bundan 30 yıl önce yapılmış bir darbeyi şimdi insanları korkutmak için gündeme getiriyorlar."

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Yılmaz Alp, eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, Yarbay Hanifi Yıldırım, Kurmay Albay Ali Rıza Sözen, emekli Korgeneral Engin Alan, Albay Yüksel Gürcan, Tümamiral Ali Semih Çetin, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli, Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Bekir Memiş, Albay Mustafa Önsel, emekli Kurmay Albay Bülent Tunçay, Tümgeneral Abdullah Dalay, Korgeneral Yurdaer Olcan ve Tümgeneral Nuri Ali Karababa'yı tahliye etti. Son olarak Balyoz darbe plan soruşturması kapsamında 13'ü emekli 4'ü muvazzaf 15 kişi tutuklu olarak kaldı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Kuban'ın tahliye kararını kaldırırken hukuk dersi verir bir şekilde, "Hakim, tutuklama ve tahliye kararlarında takdir hakkını sınırsız, sorumsuz ve keyfi kullanamaz." ifadesini kullanmıştı.

DARBELERDEN EN ÇOK TSK ZARAR GÖRMÜŞ!

Tahliye kararından yaklaşık bir saat sonra serbest bırakılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, cezaevi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. "Adalet, adalet diyoruz." diyen Balyoz şüphelisi Doğan, kendisinin olduğu yerde, kimsenin darbeden söz edemeyeceğini savundu. Konuşmasında "Bu balyoz birilerinin başına düşecek." diyen Doğan, Balyoz soruşturmasının bir tertipten ibaret olduğunu iddia etti. Darbelerden en çok TSK'nın zarar gördüğünü ifade eden eski 1. Ordu Komutanı, şöyle devam etti: "Bulunduğum yerde darbe konuşulamaz. Ben devrimden yanayım. Biz darbeci değiliz. Türk ordusu da darbeci değildir." Gazeteciler, Ergenekon'un Erzincan ayağının sanıklarından Başsavcı İlhan Cihaner'in tahliye edildiğini Doğan'a hatırlattı. 2 tahliye arasında bir bağ olup olmadığı soruldu. Bunun üzerine Doğan, Cihaner'in tahliyesine en az kendi tahliyesi kadar sevindiğini dile getirdi. Doğan, Cihaner için 'cesur bir savcı' nitelemesi yaptı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum