1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyozcuları Rahatsız Edecek Belgeler
Balyozcuları Rahatsız Edecek Belgeler

Balyozcuları Rahatsız Edecek Belgeler

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan emekli Albay Hakan Büyük’ün evinde ele geçirilen yeni Balyoz belgeleri, Çetin Doğan cuntasını şok edecek.

01 Mayıs 2011 Pazar 12:11A+A-

Balyozcuların davayı askeri mahkeme taşıma arzusunun nedeni ile ilgili ve "Balyoz, Selimiye Kışlası'nda icra edilen harp oyunudur" yaygarasını çürütecek deliller Eskişehir'den çıktı. Ele geçirilen belgeler arasında bulunan 6 sayfalık dokümanda, Balyoz cuntasının Oraj planı kapsamında Eskişehir ve Diyarbakır merkezli olmak üzere iki grup kurduğu, birinci grubun Oraj'ın devamlılığını sağlamak, ikinci grubun ise olası deşifrelerin önüne geçmek ve davayı askeri mahkemeye taşıyıp sonuçsuz bırakmak için görevlendirildiği belirtiliyor.

İhbar üzerine emekli Hava Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'de bulunan evinde ele geçirilen Balyoz Darbe Planı'na ait yeni belgeler, soruşturmayı, Balyoz sanıkları için içinden çıkılmaz bir hale getirdi. 6 sayfalık yeni belgede sıkı yönetimin ilan edilmesini sağlamak için oluşturulan Oraj yapılanmasının iki gruba ayrıldığı, birinci gurubun Oraj planının önündeki engelleri kaldırma ve gizliliği korumak için görevlendirildiği, içinde askeri hakim ve savcıların da bulunduğu ikinci grubun (İhtimalat grubu) ise planın fark edilmesi durumunda başlatılacak soruşturmaları örtbas etmek ve sivil mahkemeye taşınmasının önüne geçmek için görev aldığı belirtiliyor. Karargah Evleri soruşturmasını kapatmakla suçlanan Çürük Soruşturması sanığı Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Hava Hakim Yarbay Ahmet Erdem ile Tuğgeneral Turgut Atman'ın isimleri ve imzalarının yer aldığı ikinci gurubun, olası sızıntı durumunda davaya bakacak mahkeme hakim ve savcılarını bile ayarladığı vurgulanıyor.

İKİ GRUBA AYRILMIŞLAR

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ele geçirdiği ve mahkemeye gönderdiği belgeye göre planın Anadolu ayağında görev alan iki ekipten bahsediliyor. Birinci ekibin planının devamlılığı ve işlevselliği üzerinde çalıştığı, ikinci ekibin ise darbe planının darbe karşıtı komutanlar tarafından fark edilmesinin önüne geçmek ve açılacak olası soruşturmaları durdurmak veya en az zararla sıyrılmak faaliyetini yürüttükleri vurgulandı. Bu kapsamda ele geçirilen 6 sayfalık belgede Oraj Harekat Planı'nın Eskişehir 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda uygulamaya konulduğu bilgisine yer verildi. Hava Albay Bülent Kocababuc tarafından hazırlan 'harekat planı' tebligatında, Hava Pilot Tümgeneral Bilgin Balabanlı'nın sözlü direktiflerinin kendisi tarafından yazıya dökülerek görev alacak birliklere dağıtıldığı ifade edildi.

Belgede şu emir ve direktifler yer aldı:

1. ilgi emri ile Oraj Hava Harekat Planın uygulaması veya başarısız olunmasında alınacak tedbirler. Planın başarısız olması durumunda bu başarısızlığın en büyük nedeni insan kaynakları olabileceği, plan içerisinde yer alan şahısların bazı komutanlara bilgi sızdırabileceği ya da kötü maksatlı olmayarak gizliliğe yeterince dikkat etmeyeceği, bu kapsamda;

A. Yeni bir plan hazırlanmadan önce gizliliği ihlal eden faktörler tespit edilmesi yani bilgi sızdıran personelin ortaya çıkartılması,

B. Bilgi sızdıranların hakim iradeye yakın oldukları ve bundan sonraki süreçte yakın olacakları düşünüldüğünde bu şahıslarla temas kurulabilecek personelimizin onlarla beraber hareket etmesinin sağlanması,

C. Oraj Hava Harekat Planın başarısız olması durumunda yeniden yapılanabilmek için ortam ve şartların gerektirdiği şekilde hareket edilmesi,

D. Oluşturulması muhtemel soruşturma komisyonlarında yer alarak bu alanların boş bırakılmaması,

E. Planın uygulamasını engelleyen komutanların kendi düşüncesine uygun kişileri kritik noktalara getireceği göz önünde bulundurularak komutana yakın ve onun beğenebileceği söylem ve eylemlerde bulunulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Diyarbakır 2. Hava Taktik Komutanlığı'nda yuvalanan Oraj ekibine gönderilen Tuğgeneral Turgut Atman imzalı belgede ise "1. hal tarzı; Kısa vadeli çalışmanın yapılması, planın gizliğinin devam etmesi durumunda planın tekrar yürürlüğe konulması. 2. hal tarzı; uzun vadeli bir çalışma yapılması ve gelişen olaylara göre planın güncellenmesi ve bu kapsamında planlarda belirtilen askerleri müdehaleye muhalif olan personelin tasfiye edilmesi ve bilmesi gereken prensibine göre uygun personelin istihdamıdır" ifadelerine yer veriliyor.

İHTİMALAT GRUBU İŞBAŞINDA

İhtimalat gurubunda görev alan muvazzafların büyük çoğunluğunu askeri hakim ve savcılar oluşturuyor. Olası deşife durumunda açılacak soruşturmayla ilgili Oraj kuvvetlerine sunulmak üzere Hava Hakim Albay Bülent Günçal'a gönderilen raporda şu ifadeler yer alıyor:

"1. Oraj Hava Harekat Planı kapsamında alınması gereken önlemlere ilişkin görüşlerin ve önerilerin bildirilmesi istenmiştir.

2. Planın başarısızlığının hukuki sonuçları incelendiğinde; a. Soruşturmanın Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nca yürütüleceği, b. Hava Kuvvetleri Komutanın konunun kendisini doğrudan ilgilendirmesi nedeni ile tahkikatı yakından izleyeceği, c. Savcılıkça gerekli tedbirlerin alınarak suç unsuru sayılabilecek delillerin yok edileceği."

ÇÜRÜKÇÜ ALBAY ÜÇOK: "SORUŞTURMANIN HER AŞAMASI KONTROL ALTINDA TUTULABİLİR"

Plan kapsamında ikinci gurupta yer alan Çürük Soruşturması sanığı Ahmet Zeki Üçok'a ise olası soruşturmaları sabote ve harekat esnasında uyumlu çalışabilecek askeri hakim ve savcıların tespiti görevi verildiği belirtiliyor. Zeki Üçok'un imzasının bulunduğu ilgili belgede 'Oraj Harekat Planı hakkında olası yapılacak soruşturmada 2. Taktik Hava Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve Askeri Savcılığı'nca gerekli tedbir alınmıştır. Soruşturmanın her aşamasının kontrol altında tutulabileceği ve yönlendirilebileceği derlendirilmektedir" şeklinde ifadeler bulunuyor. Üçok tarafından Hava Pilot Tümgeneral Turgut Atman'a hitaben yazılan bir başka yazıda da planın deşifre olması durumunda 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi ve Askeri Savcılığı'nca gerekli tedbirin alındığı, 'soruşturmanın her aşamasının kontrol altında tutulabileceği ve yönlendirilebileceği değerlendirilmektedir' belirtiliyor.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT