1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyozculara 3 Güvenli Bölge
Balyozculara 3 Güvenli Bölge

Balyozculara 3 Güvenli Bölge

Balyoz Darbe Planı Davası kapsamında haklarında tutuklama kararı çıkartılan muvazzaf ve emekli askeri personel için Ankara, İstanbul ve İzmir’de üç güvenli bölge oluşturuldu.

29 Temmuz 2010 Perşembe 07:33A+A-

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu emekli ve muvazzaf Balyoz Darbe Planı sanıkları için "yakalamaya itiraz" ve "reddi hakim" dilekçelerinin Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığının ortaya çıkmasından sonra yeni bir skandal daha gün yüzüne çıktı. Genelkurmay, Balyoz sanığı durumunda olan ve hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararı aldığı muvazzaf ve emekli TSK mensuplarını olası bir yakalama işlemi riskine karşı 3 güvenli bölgeye taşıdı. Özellikle Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) girecek personelin bir gün bile tutuklu kalmaması için belirlenen 3 yer oldukça korunaklı askeri bölgelerden oluşuyor.

İSTANBUL'DA FENERBAHÇE ORDUEVİ

Yakalama kararları doğrultusunda Emniyet güçleri mahkeme tarafından iletilen adreslerden 26'sından eli boş dönerken, muvazzaf ve emekli askeri personel; Ankara, İstanbul ve İzmir'de belirlenen adreslere toplandı. İzmir'de Ege Deniz Bölge Komutanlığı Narlıdere Sosyal Tesisleri, Ankara'da Merkez Orduevi, İstanbul'da ise Fenerbahçe Orduevi, Balyoz sanıkları için belirlenen 3 toplanma merkezi oldu.  

DOĞAN'IN SAĞLIK GEREKÇESİ DE REDDEDİLDİ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Çetin Doğan hakkındaki yakalama emrinin sağlık sorunları nedeniyle durdurulması yönündeki talebi de reddetti.Tatilden dönerken Bodrum'da gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın tedavi gördüğü hastanede bugün yeniden anjiyo olabileceği belirtildi. Balyoz kapsamında ikinci kez tutuklama kararı çıkınca GATA'da anjiyo olan Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Doğan'ın tedavi süresinin uzun olabileceğini belirterek "Müvekkilimizin şu aşamada ciddi sağlık sorunları nedeniyle anjiyo olma durumu var. Öyle zannediyorum ki yarın (bugün) sabah saatlerinde bazı kan tahlilleri yapılacak. Sonra anjiyo olup olmayacağına karar verilecek" dedi.

Emekli Balyozculara tebligat yapılamıyor

Balyoz Darbe Planı kapsamında haklarında yakalama kararı verilen 102 sanıktan 24 emekli general ve subay bildirdikleri adreslerde bulunamadı. Balyoz kapsamında yakalama kararı verilen 25 emekli general ve subaydan Bodrum'da gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı emekli Org. Çetin Doğan dışındaki isimler firari konumuna düştü.

POLİS MAHKEMEYE 'YOKLAR' DEDİ

İkamet adresi Ankara'yı gösteren eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral. İbrahim Fırtına ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 7 sanık, gösterdikleri adreslerde bulunamazken, Ankara polisi İstanbul 10. Ağır Ceza'ya 'sanıklara belirtilen adreslerinde ulaşılamadı' raporu gönderdi. Bazı sanık avukatları müvekkillerinin yerini bildiklerini ancak açıklamayacaklarını söyledi. Polisin haklarında tutuklama bulunan Balyoz sanıklarını yakalamak için çalışmalarına devam ettiği ifade ediliyor.

İtirazlara iki heyetten red

Balyoz Darbe Planı davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkartılan 102 muvazzaf ve emekli subaydan 30'unun İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları reddi hakim talebi mahkeme tarafından oy birliğiyle reddedildi. Sanık avukatları bu karara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde itiraz edeceklerini açıkladı. Bu kararın ardından toplanan 10 Ağır Ceza Heyeti, 87 sanığı yakalama kararına yaptıkları itirazı oybirliğiyle reddetti. 10. Ağır Ceza'ın ret kararında "Yakalama kararlarında herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı gerekçesiyle, geri adım atılmasına gerek olmadığı" vurgulandı. , itirazları bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza'ya gönderdi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi reddi hakim talebini reddederken ''İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin bir kısım sanıklar hakkında yakalama müzekkeresi çıkarmasının, hakimler yönünden ihsas-ı rey anlamına gelemeyeceğini'' vurguladı. Sanık avukatları daha önce Balyoz sanıklarını tutuklayan üye hakim Ali Efendi Peksak'ın yakalama kararı veren heyette yer almasını da itiraz gerekçesi yapmıştı. 11. Ağır Ceza kararında, uygulamada nöbete katılan hakimlerin dava kendilerine geldiklerinde duruşmaya girmeye devam ettiklerini vurguladı.

STAR

HABERE YORUM KAT