1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyozcu Paşa Çetin Doğan Teslim Oldu
Balyozcu Paşa Çetin Doğan Teslim Oldu

Balyozcu Paşa Çetin Doğan Teslim Oldu

Balyoz davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa ve emekli Albay Ümit Özcan teslim oldu.

14 Şubat 2011 Pazartesi 10:34A+A-

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen Doğan, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 43 klasör belge ile ilgili olarak, "Bu dijital veriler toplasan topu topu 3 klasörü doldurur. Bunlarda ne imza var ne bir şey var, hepsi dijital. Polisler kendilerini savcı ve hakim yerine koymuşlar ve belgeler üzerine karar vermişler. Alelacele hazırlanmış belgeler bunlar. Bütün bu belgeler çürük. Bizim itiraz ettiğimiz meşhur 11 No'lu CD vardı. Bu CD, Gölcük'te 1 No'lu CD olarak karşımıza tekrar çıkıyor. Hiçbir değişiklik yok aslında." dedi.

Gazetecilerin "Bu belgeler Gölcük'te nasıl çıkıyor?" sorusuna Doğan, "TSK içinde alt düzeyde adamları var, uzman çavuş gibi işi bilmeyenler. Üst düzeyde olsa belgeler üzerinde hata yapmazlar. Alt düzeydeki bu adamlar, belgeleri buraya koymuşlar." diye konuştu. Karara itiraz edeceklerini ifade eden Doğan, "Eğer itirazımız kabul olmazsa duruşmada savunma yapmayacağız. Avukatlarımız cübbe çıkaracak ve halkı muhatap alacağız. Manifesto hazırlayacağım, iddianameyi ben hazırlayacağım. Savcı ve hakimlere karşı bundan sonra söz bitmiştir. Ağır hasta olsam da bundan sonra hastaneye yatmak yok. Davaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun'nun GATA'da tedavi olmasıyla ilgili soruya Doğan, "Ergin Saygun Paşa hasta olduğu için hastaneye yatmıştır." yanıtını verdi.

Öte yandan emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa ile emekli Kurmay Albay Ümit Özcan da sabah saatlerinde adliyeye gelerek teslim oldular. Karababa ve Özcan adliyeye bavullarıyla geldi.

Tutuklama kararlarına itirazlar da sabah saatlerinden itibaren başladı. Albay Cemal Temizöz ile Albay Cengiz Köylü'nün avukatı Hasan Gürbüz adliyeye gelerek karara itiraz etti.

Çetin Doğan: En ağır hastalık içinde olsam da hastaneye yatmayacağım

Balyoz davasının bir numaralı sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle adliyeye geldi.

Adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Çetin Doğan, CMK 250. maddesiyle yetkilendirilmiş özel yetkili mahkemenin 11 Şubat tarihinde verdiği karar uyarınca kendiliğinden Beşiktaş Adliyesi'ne geldiğini söyledi. Kısa bir süre sonra işlemlerinin tamamlanacağını ve kendisinin Silivri Cezaevi'ne gideceğini anlatan Doğan şöyle konuştu: "Birazdan işlemlerim tamamlanacak ve ben Silivri Kampüsü'ndeki görev yerime koşarak gideceğim." dedi. Bu davanın hiçbir meşru zemini kalmadığı yolundaki görüşlerini yazdığı makaleyle kamuoyuyla paylaştığını savunan Doğan, "Davanın dayanağı sayılan 11 numaralı CD'nin bir çete tarafından imar edildiği, üretildiği bir çok kanıtlarıyla ortaya konmuştu." ifadelerini kullandı.

16 Aralık tarihindeki duruşma sırasında mahkeme başkanına, "Sayın başkan bu dava Türk ulusuna çok pahalıya mal oluyor. 196 sanık var, bu 196 sanığın 48 adeti hiç seminere iştirak etmemiş, sadece ve sadece digital verilerde isimleri geçtiği için burada sanık sıfatında." dediğini söyleyen Doğan, seminere katılanların ise ordu komutanlığı döneminde kendisinin emriyle bu seminerlere katıldıklarını savundu. Balyoz darbe planı davası kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerden bir tanesini basın mensuplarına gösteren Doğan, belgede yazanların gerçek olmadığını öne sürdü.

Kamuoyunda yer alan "Çetin Doğan hastaneye yatar." yorumlarına değinen Doğan, "Yok 38-40 ateşim olsa. En ağır bir hastalık içinde olsam bile hastane yok. Davaya ölünceye kadar devam edeceğim." dedi. Doğan, Ergenekon ve Balyoz darbe planı davalarında hastanede bulunan sanıkların durumunun da gerçek olduğunu iddia eden Doğan, "Durumları gerçek. Buna lütfen inanın. Ergin Saygun Paşa Ankara'da kalp krizi geçirdi stent takıldı. Kimsenin bundan sonra dimdik ayaktalar. Bu karardan sonra ayağa kalkarak Harbiye Marşı okumuş ve kendini Türk halkına adamış insanlar." diye konuştu.

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT