1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Suikast Belgeleri ve Hedefteki İsimler...
Balyoz Suikast Belgeleri ve Hedefteki İsimler...

Balyoz Suikast Belgeleri ve Hedefteki İsimler...

Balyoz iddianamesine giren belgelere göre çoğu gazeteci 19 önemli isme suikast düzenlemeyi tasarlayan askerî tim, Tahrip ve Bomba İmha', 'Gayri Nizami Harp' ve 'Özel Harekât* eğitimi almış.

17 Temmuz 2010 Cumartesi 10:44A+A-

Taraf gazetesinin haberine göre, Balyoz Darbe Planı iddianamesinde İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından hazırlanan suikast listesine yer verildi. Listede toplumun yalandan tanıdığı kişilere sekiz ayrı isimle operasyon yapılmasının hedeflendiği anlaşılıyor. Operasyon timinde yer alan isimlerden bazılarının "Tahrip ve Bomba İmha" kursu gördüğü notunun düşülmesi ise akıllara bu isimlere bombalı suikast mı yapılacaktı sorusunu getiriyor. "Operasyon Timleri ve Görevleri" başlığıyla hazırlanan listede kamuoyunca yakından tanınan birçok isim var. Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever, Toktamış Ateş, Nazlı Ilıcak, Fehmi Koru, Mehmet Altan, Patrik Bartholomeos, Mesrob Mutafyan, Hrant Dink listede 'hedefe konulan 19 isimden bazıları. İsmail Ağa Cemaati Liderleri ve An Grubu da tahrip ve bomba imha eğitimi alan ekibin hedefine konmuş.

Hepsi de özel eğitimli

Listede her operasyona farklı isim ve ekip konmuş. Listede görev verilen askerlerin isimlerinin karşısına "gördüğü kurslar" bölümü açılmış. "Tahrip ve Bomba İmha" eğitimi alanların yanı sıra, "Gayri Nizami Harp, Özel Harekât ve Psikolojik Harekât" kursları gören askerler de var. Listede "Hedef bölümünde kamuoyunun yakından tanıdığı ve operasyon yapılacağı belirtilen isimler sıralanmış. Hedefe alınan isimlerin yanma da "Hedef Tanımı" bölümü açılarak, bu kişilerin ideolojik görüşlerine yer verilmiş.

Bir liste ve dokuz talimat

Jandarma Kurmay Binbaşı Hanifi Yıldırım tarafından hazırlanan listeye bir de dokuz maddelik "Görevli Timler Özel Talimatı" emri konulmuş. Dokuz maddeden oluşan talimatın en dikkat çeken bölümü ise son maddesi: "Görevlendirmelerle ilgili olarak zaruri olmadıkça yazışma yapılmayacak, görevler ilgili personele sözlü olarak tebliğ edilecektir."

Tanıdık isimler hedef alındı

İşte Balyoz iddianamesine giren Binbaşı Hanifi Yıldırım'ın hazırladığı suikast listesindeki o isimler ve "operasyonun" ayrıntıları.

» Döküm Operasyonu

Döküm operasyonunda dört asker görevlendirilmiş. Jandarma Binbaşı H.B. başkanlığındaki timin hedefinde ise İsmailağa Cemaati Liderleri, Zaman ve Star gazetelerinin eski patronu Alaaddin Kaya var. Bu isimlerin karşısına ise "hedef tanımı" olarak dini grup lideri ibaresi konmuş.

» Sakal Operasyonu

Balyoz darbe planları arasında Beyazıt Camii'ne bomba konulmasını hedef alan Sakal Eylem Planı'yla aynı ismi taşıyan operasyonun koordinasyonu Jandarma Teğmen A.D'ye verilmiş. Teğmen'in emrinde üç Jandarma Astsubayının ismi var. Sakal Operasyonu'nun hedefindeki isimler ise Bartholomeos, Morovic ve Mutafyan. Bu isimlerin yanına "Hedef Tanımı" olarak, "Gayrimüslim Cemaat Önderi Mehmet Altan ve İşadamı" notu düşülmüş.

» Tırpan Operasyonu

Hazırlanan listede hedef bölümü boş bırakılan tek operasyon. Hedef bölümü boş bırakılmasına rağmen, Hedef tanımı bölümünde Tırpan operasyonunun "Darbe karşıtı akademik kadroyu" hedef aldığı görülüyor. Öğretim üyelerinin isimlerinin yer verilmediği operasyonun başkanlığı Jandarma Teğmen E. A'ya verilmiş. Teğmenin altında üç astsubayın ismi var. Listede en dikkat çeken bölüm ise Jandarma Astsubay A.A'nın "Gördüğü Kurs" bölümü. Astsubayın "Tahrip ve Bomba İmha" eğitimi gördüğü özellikle vurgulanmış.

» Orak Operasyonu

Orak Operasyonunun hedefinde ise Ermeni gazeteciler var. 2007 yılında öldürülen Gazeteci Hrant Dink, Etyen Mahçupyan ve Sevan Nişanyan operasyonun Hedef bölümüne oturtulmuş. Jandarma Üsteğmen A.Y, başkanlığındaki timde de üç astsubaya görev verilmiş. Her üç ismin gördüğü kurslar bölümünün karşısında "Tahrip ve bomba imha" notu var.

» Yumruk

Yumruk operasyonu sağ kesimdeki gazetecileri hedef almış. Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak ve Fehmi Koru hedefteki isimler. "Darbe Karşıtı Aşırı Sağ Kesim" olarak tanımlanan bu kişilere operasyon yapmak için Jandarma Yüzbaşı E.A başkanlığında dört Jandarma astsubay görevlendirilmiş. Astsubay L.M'nin Tahrip ve Bomba İmha eğitimi aldığı listede vurgulanmış.

» Kürek Operasyonu

Kürek operasyonunun hedefinde "Darbe karşıtı aşırı sol kesim" var. Listede bu ifadelerin yer aldığı hedefteki isimler ise şunlar; "Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever." Jandarma Üsteğmen M. A'nın Tim Komutanlığı'nı yaptığı ekipte üç jandarma astsubayın ismine yer verilmiş. Astsubay İ.S'nin "Gayri Nizami Harp ve Özel Harekât" kursu aldığı vurgulanıyor. Aynı ekipte yer alan Astsubay M.K'nın ise Psikolojik harekât eğitimi aldığı notu düşülmüş.

» Testere Operasyonu

Bu operasyonun hedefindeki isimler ise liberaller. Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol "Darbe Karşıtı Liberaller" olarak hedefe oturtulmuş. Jandarma Üsteğmen L.G. başkanlığındaki timde dört jandarma astsubay görev almış. Bu isimlerin gördüğü kurslar bölümü ise boş.

» Urgan Operasyonu

Binbaşı Hanifi Yıldırım tarafından hazırlanan listedeki son operasyonun ismi Urgan. Hedefinde ise darbe karşıtı sivil toplum kuruluşları ve oluşumlar başlığıyla Arı Grubu var. Jandarma Üsteğmen A,Ç, başkanlığındaki timde, dört jandarma astsubay görevlendirilmiş.

HABERE YORUM KAT