1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Seminer Olarak Kalmadı!
Balyoz Seminer Olarak Kalmadı!

Balyoz Seminer Olarak Kalmadı!

Çetin Doğan: “Milli güvenlik dersi denetlemeleri devam edecek... Bunları Asayiş Emniyet Toplantısı'nda dile getirdik... Türbanın, irticanın mesafe kazanmasına izin vermeyeceğiz!”

21 Ocak 2011 Cuma 10:42A+A-

Zaman gazetesinden Emine Dolmacı'nın yaptığı habere göre 'Balyoz' soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcısı, tespit tutanaklarına Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunan 25 Aralık 2002 tarihli bir belgeyi de ekledi. Savcı, altında Kurmay Albay Turgay Tekmen'in imzası bulunan belgeyi 'Balyoz' planının sadece seminer olarak kalmadığının ve uygulandığının kanıtı olarak gösteriyor. Gizli ibareli belge 15'inci Kolordu Komutanlığı tarafından Lojistik Destek Komutanlığı, ilçe komutanlıklarına ve EMASYA Tali Bölge Komutanlığı'na gönderilmiş.

'Kategorili personel isimleri ve irticai faaliyetler' konulu belgede, son zamanlarda bazı çevrelerin anayasal devlet düzenimizin temelini oluşturan 'laiklik' ilkesini kendi çıkar ve amaçları doğrultusunda yorumladığı iddia ediliyor. Başta öğretim kurumları olmak üzere, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında türban kullanılmasında ısrarlı davrandıklarının gözlemlendiği kaydediliyor. Ayrıca milli güvenlik dersinde öğretmen olarak görev yapan subayların okullarda ve kurumlarda kılık kıyafet yönetmeliğinin uygulanması konusunda 'asla geri adım atmamaları' tembihleniyor. Subayların bu konuda hazırlayacakları raporları milli güvenlik bilgisi dersi öğretmen planlaması yapan komutanlığa bildirmelerinin önemi vurgulanıyor. Savcılık, tespit tutanaklarında bu belgeyi şöyle yorumluyor: "2 Aralık 2002 tarihli Balyoz Harekât Planı'nda yer alan hususların 1. Ordu Komutanlığı'na ait 17 Aralık 2002 tarihli bir yazıda yer alması, 1. Ordu'nun ast birliği olan komutanlıkça 25 Aralık 2002 tarihli bir yazıda işlenmesi Balyoz Harekât Planı'nda yer alan söz konusu söylemlerin 1. Ordu Komutanlığı'nın yazışmalarına da yansıyacak derecede yaygın olarak kullanıldığını ortaya koyar niteliktedir."

Savcı ayrıca 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın 1. Ordu Seminer'inde 20 Aralık 2002 tarihli konuşmasında bu emir ile çok benzer nitelikte konuşma yaptığı belirtiliyor. Konuşmanın tam metni de delil olarak dosyaya ekleniyor. Bu konuşmada Çetin Doğan'ın "Milli güvenlik dersi denetlemeleri devam edecek... Bunları Asayiş Emniyet Toplantısı'nda dile getirdik... Türbanın, irticanın mesafe kazanmasına izin vermeyeceğiz." dediği kaydediliyor.

ÇETİN DOĞAN, PLANI KOORDİNE EDİYOR

Ayrıca tespit tutanağında 'Balyoz' soruşturmasında bulunan 4 No'lu CD ile Donanma Komutanlığı'nda bulunan 1 No'lu CD'nin içeriğinin aynı olduğu, sadece tek bir belgenin farklı olduğu belirtiliyor. Bu belge 'SN. KOM ARZ NOTLAR' başlığını taşıyor ve faaliyetler konusunda bilgi veriliyor. Savcı bu belgenin 3 Mart 2003'te oluşturulduğunu belirttikten sonra Süha Tanyeri tarafından oluşturulduğu iddia ediliyor. Şu tespiti yapıyor: "3 Mart 2003 itibarıyla planın geldiği mevcut durum hakkında Çetin Doğan'ı bilgilendirmek amacıyla Süha Tanyeri tarafından hazırlandığı ve Çetin Doğan'ın planı bizzat koordine ve takip ettiği değerlendirilmiştir."

Cemaatler takibe alınacak, eylemlere PKK süsü verilecek

Zaman'da yer alan habere göre Türkiye'yi kaosa sürükleyerek askeri bir darbeyi öngören 'Balyoz' planında cemaatler, Aleviler, sol gruplar, PKK ve medya sıkı takibe alınmış. Darbe ortamının hazırlanması için buralarda görev alacak askeri personel belirlenmiş. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın doğum gününde yaptırılacak eylemlere PKK süsü verilmesi de planlar arasında yer alıyor.

Donanma'da yapılan aramada ele geçirilen ve davanın delil klasörlerinde, darbe planlarının ayrıntıları yer alıyor. 11 numaralı klasörün içinde bulunan Ramazan Cem Gürdeniz'e ait arşivde ise toplumun farklı kesimlerine sızacak isimler bulunuyor. Tümamiral Ali Feyyaz Öğütcü imzasını taşıyan belgede, Alevi Dernek ve vakıflardan Deniz Kurmay Albay A. Sadi Ünsal, aşırı sol gruplardan Tuğamiral Kadir Sağdıç, dini grup ve cemaatlerden Deniz Kurmay Albay İbrahim Şahin, Doğu ve Güneydoğu faaliyetlerinden Deniz Kurmay Kıdemli Albay A. Semih Çetin, sivil toplum kuruluşlarından Deniz Kurmay Yarbay S. Okan Kırçiçek, medyadan Deniz Kurmay Kıdemli Albay Cem Gürdeniz ve Deniz Kurmay Yarbay C. Aziz Çakmak, siyasi partilerden ise Deniz Kurmay Yarbay F. Can Yıldırım sorumlu tutuluyor.

Plana göre, cemaat liderlerinden bazılarının fotoğraflanması isteniyor ve Yarbay S. Nuri Güneri bundan sorumlu tutuluyor. Aleviliğin Ermenilerden ve Hıristiyanlıktan geldiği yönündeki propaganda için Binbaşı İ. Özdem Koçer görevlendiriliyor. Yazılı ve görsel medyanın sivil ortamlarda ağırlanması ve çeşitli internet sitelerinin kurulması da diğer planlar arasında yer alıyor. Bunlarla ilgili de Yüzbaşı Levent Çehreli ve Yüzbaşı L. Kerim Uça görevlendiriliyor.

1 MAYIS'TA SANSASYONEL EYLEM HAZIRLIĞI

Zaman gazetesinden Selçuk Kapuci'nin yaptığı habere göre PKK ile ilgili Deniz Kurmay Kıdemli Albay A. Semih Çetin başlığını taşıyan raporda, İkmal Kıdemli Üsteğmen Müslüm Aygün tarafından, tesis ettiği irtibatları vasıtasıyla 1 Mayıs ve PKK liderinin doğum günü gibi günlerde bazı esnafa ait işyerlerine yönelik eylemler yaptırılabileceği belirtiliyor. 'Görev ilerleme durumu' başlığını taşıyan raporda ise sol unsurlar içindeki yapılanma yer alıyor. Deniz Kurmay Yarbay Koray Özyurt'un örgütle bölücü örgüt arasındaki bağlantıları kullanarak sansasyonel eylemleri istenen zamanda ve gruplar aleyhinde yönlendirebileceği, Deniz Kurmay Yarbay B. Ali Tavlayan'ın sol örgütlere yakınlığı ile bilinen gazeteciler vasıtasıyla asparagas haberler çıkarılmakla görevlendirildiği belirtiliyor. Başçavuş İlker Tunus'un karşıt görüşlü grup ve topluluk üzerinde eylem hazırlığı olan DHKP-C içerisindeki irtibatlarını kullanarak eylemleri başka tarafa kaydırabileceği ifade ediliyor.

AK Parti'yi takip için 4 subay görevlendiriliyor

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda elde geçirilen belgelere göre, cunta, AK Parti iktidarı ve icraatlarını yakından takip etmek için 4 subayı görevlendiriyor. Subaylardan, belirlenen iç ve dış politikayı ilgilendiren 14 farklı konuda AK Parti'yi yakından takip etmesi isteniyor. Ele geçirilen belgeler arasında bulunan 36. klasör içindeki 'AKP İzleme' kodlu word belgesi, 8 Ekim 2004 tarihinde Tuğamiral Cem Gürdeniz tarafından Tümamiral A.Deniz Kutluk'a rapor halinde gönderilmiş. Raporda, gerekli görüldüğü takdirde uygulamalardan alınacak sonuçları müteakip ilave konuların belirlenmesinin ve bu çalışmaların da detaylandırılması için faydalı çalışmaların yapılacağı üzerinde duruluyor. Raporun 'Ek 1. sayfasında' ise AK Parti'yi yakından takip edecek subayların, Dz. Kur. Kd. Alb. Soner Polat, Dz. Kur. Alb. S.Okan Kırçiçek, İk. Kur. Kd. Bnb. Alper Karaahmet, Dz. Kur. Bnb. Enver Aksoy isimli 4 subay olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu personelden 'AK Partili yönetici ve milletvekillerinin iş ilişkilerinin araştırılması, AK Parti içindeki çekişme ve bölünmelerin ortaya çıkarılması ve milletvekillerinin zaaflarını tespit etmeleri' bekleniyor.

İSLAM ÜLKELERİYLE İLİŞKİLERE YAKIN TAKİP

Raporun devamında ise subayların hangi konularda görevlendirildiği ve AK Parti'nin nasıl takip edeceği yönünde şu ifadeler yer alıyor: AKP hükümetinin;

1. Üniversitelerdeki kadrolaşma faaliyetlerini,

2. TSK'yı pasifize etme girişimlerini,

3. Cumhurbaşkanı'nı etkisizleştirme faaliyetlerini,

4. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, YÖK, BDDK, SPK, RTÜK, Rekabet Kurulu ve sendikalar üzerindeki faaliyetlerini,

5. Devletteki kadrolaşma çalışmalarını,

6. Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki kadrolaşma çalışmalarını,

7. AB ve ABD ile ilişkilerini,

8. Kıbrıs, Ege ve Kuzey Irak konularındaki tavizlerini,

9. İslam ülkeleri ile ilişkilerini izlemek,

10. AKP kontrolündeki kurumlar tarafından verilen ihalelerin,

11. AKP'li yönetici ve milletvekillerinin iş ilişkilerinin,

12. AKP içindeki çekişme ve bölünmelerin,

13. Milletvekillerinin zaaflarının,

14. İrticai-bölücü faaliyetlere desteklerinin tespiti.

HABERE YORUM KAT