1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Sanıklarının Ziyaret Ayrıcalığı Kaldırıldı
Balyoz Sanıklarının Ziyaret Ayrıcalığı Kaldırıldı

Balyoz Sanıklarının Ziyaret Ayrıcalığı Kaldırıldı

Balyoz darbe planı davasının tutuklu generallerine Genelkurmay'da görevli 'rütbeli' askerlerce gerçekleştirilen cezaevi ziyaretlerinin son bulduğu öğrenildi.

06 Eylül 2011 Salı 03:30A+A-

Star gazetesi, kamuoyunun da tepkisini çeken cezaevindeki generallerin ziyaret edilmesine son verildiğini yazdı. Aralarında Genelkurmay Başkanlığı eski İletişim Daire Başkanı Tümgeneral Metin Gürak, Tümgeneral Bülent Dağsalı, Tuğamiral Mustafa İptaş, Tuğamiral Nurhan Kahyaoğlu ve Tümamiral Halit Özkoç'un da yer aldığı 30'u aşkın askerin Silivri'de emekli generalleri ziyaret edip moral verdikleri iddia edilmişti. Her çarşamba öğleden önce TSK'ya ait sivil araçlarla ve sivil olarak cezaevine giden komutanlar, 45 dakika kapalı şeffaf cam ardında telefonla sanıklarla görüşüyordu. Sanıklara morallerini yüksek tutmaları yönünde telkinlerde bulunulduğu ve 'yanınızdayız' mesajı verildiği belirtilmişti. Sanıklar ile muvazzaf komutanlar arasındaki bu görüşmelerin tamamı kayıt altına alınıyordu. Son dönemde Balyoz sanıklarına Karargâh'tan ziyaretlerin sona erdiği öğrenildi.

Öte yandan, Balyoz davası sanık yakınlarının daha önce prosedürde olmadığı halde cezaevlerinin olduğu yerlere kadar özel araçlarıyla gidebildikleri öğrenildi. Normalde tutuklu sanık yakınları cezaevinin dışındaki otoparka araçlarını park edip x-ray kapılarından geçtikten sonra kampüsteki 8 cezaevine cezaevi araçlarıyla götürülüyordu. Ancak kendi özel araçlarıyla gelen birçok Balyoz sanığının yakınlarının özel araçlarıyla cezaevinin özel araçla girilmeyen yerlerine kadar rahatça girebildikleri ortaya çıktı. Son günlerde bunun kargaşaya neden olduğunu gören cezaevinden sorumlu komutanlığın bu uygulamaya son verdiği belirtildi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT