1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Sanıklarının Yalanı Ortaya Çıktı
Balyoz Sanıklarının Yalanı Ortaya Çıktı

Balyoz Sanıklarının Yalanı Ortaya Çıktı

Balyoz Darbe Planı davasında yargılanan sanıkların Balyoz semineri döneminde yurt dışında oldukları iddiası yalanlandı.

04 Eylül 2011 Pazar 22:18A+A-

Balyoz Darbe Planı davasında bazı sanıkların 5-7 Mart 2003 döneminde yapıldığı belirtilen seminer döneminde yurtdışında olmadıkları tespit edildi. Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, savunmaları alınan sanıkların seminer döneminde yurt dışında olduklarını iddia etmeleri üzerine konuyu resmi makamlara sordu. Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Pasaport Şube’den mahkemeye gelen yazılarda, sanıklarından Tuğamiral Levent Erkek ile Albaylar İkrami Özturan ve Aytekin Candemir’in seminerin yapıldığı dönem yurt dışına çıkış kaydına rastlanmadığı belirtildi.

Yine mahkeme, “İrticayla Mücadele Eylem Planı” belgesinde ıslak imzası olan Albay Dursun Çiçek’in de 1 Ocak 2002 ile 31 Aralık 2003 tarihleri arasında görev yaptığı yer ve bunun dışında yurt içinde ya da yurt dışında herhangi bir görevlendirmeye tabi tutulup tutulmadığını sordu. Genelkurmay Başkanlığı’ndan mahkemeye ulaşan cevap yazısında “Yapılan incelemede Dz. P. Kur. Alb. Dursun Çiçek’in 06 Ağustos 2001-30 Temmuz 2004 tarihleri arasında 1’nci Deniz Er Egitim Alay Komutanı (İskenderun/HATAY) olarak gorev yaptığı, 1 Ocak 2002-31 Aralık 2003 tarihleri arasında yurt içinde veya yurt dışında herhangi bir görevlendirme bilgisinin şahsi dosyasıyla personel bilgi sistemi kayıtlarında olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

Mahkemenin talebi üzerine Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gelen bir yazıda ise sanık Albay Hanifi Yıldırım’ın 1 Eylül 2002 ile 30 Mart 2003 tarihleri arasında birlik dışında olup olmadığına dair bir kayda rastlanmadığı bildirildi. Yazıda “Mahkemenizin ilgi yazısıyla J. Kur. Kd. Alb. Hanifi Yıldırım’ın 1 Eylül 2002 - 30 Mart 2003 tarihleri arasında izin, rapor, denetleme, görev ve geçici görev gibi nedenlerle birlik dışında bulunup bulunmadığı, bulunmuşsa hangi tarih aralıklarında bulunmasıyla ilgili cevap verilmesi istenilmektedir. Personelin Kıt’a özlük ve kuvvet özlük dosyalarında yapılan inceleme sonucunda; bahse konu tarihler arasında birlik dışında olduğuna dair bilgi ve belgeye ulaşılamadığını arz ederiz” denildiği görüldü.

Aktifhaber

HABERE YORUM KAT