1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Sanıkları İçin Kışlada Para Toplamışlar
Balyoz Sanıkları İçin Kışlada Para Toplamışlar

Balyoz Sanıkları İçin Kışlada Para Toplamışlar

Balyoz sanığı subayların avukat masrafları için TSK'da yardım kampanyası yapıldığı ortaya çıktı. Bunun için toplantı düzenlendiği ve ortaya çıkan ses kaydında az para yardımı yapan subaylar eleştiriliyor. Skandal ses kaydında, 'siyasi konjonktür maalesef

28 Temmuz 2010 Çarşamba 11:40A+A-

Balyoz sanığı subayların avukat masraflarının karşılanması için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde yardım kampanyası başlatıldığı ortaya çıktı. Yeni Şafak'ın ele geçirdiği ses kaydı ve belgeler, kampanyaya destek için bazı komutanlıklarda toplantılar düzenlendiğini ortaya koydu.

Balyoz operasyonlarının geçtiğimiz şubat ayında başlamasıyla birlikte çok sayıda generalin tutuklanmasının ardından bazı komutanlıklarda yardım seferberliği başlatıldı. Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu'nda da Balyoz sanıkları için yardım toplantısı yapıldığı ortaya çıktı. Okul Komutanı Kıdemli Albay Fikri Kısar olduğu sanılan kişi, yaptığı toplantıda subay ve astsubaylara sanıkların durumunu aktararak para yardımında bulunmalarını istedi.

Sanık komutanların maaş sıkıntısı yaşadığını anlatan Albay Kısar, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı kastederek,"Arkadaşlar ordu komutanının tuttuğu avukat 180 milyar para istemiş. Hâlihazırda görevde olan arkadaşlarımızın ve komutanlarımızın da maaşları yarı yarıya düştü. Tutuklu olduğu için, yarı yarıya düşmüş. Bunu komutanlarınız herhalde iletmiştir. Bu bağlamda bir yardım kampanyası düzenleyelim dedik" diye konuştu.

5 TL BİLE VERMEDİNİZ

Albay Kısar olduğu iddia edilen kişi, toplantıya katılan genç subayları para vermeye ikna etmek için tarikatları örnek gösterdi. "Biliyorsunuz bu tür yardımlaşmaları tarikatçılar da yapıyor" diyen Kısar, yardım kampanyasına destek olmayan ya da az para veren subayları şu sözlerle eleştiriyor: "Ama listeleri inceledim baktım bazı arkadaşlar birçoğu 5 lira vermiş, bazı arkadaşlar o 5 lirayı da vermemiş. Arkadaşlar düşmez kalkmaz bir Allah, yarın hepimizin başına gelebilir. Böyle bir kampanya düzenlenmiş."

TEĞMENLERE İNCE AYAR

Kısar, Balyoz sanıkları için düşük miktarda para veren subay ve astsubaylara kızmakla da kalmadı. Yardım kampanyasının Balyoz operasyonları karşısında subay ve astsubayların nabzını ölçmek amacıyla düzenlemiş olabileceğini ifade eden Kısar, konuşmasında "5 TL bile vermemişsiniz" diye azarladığı genç teğmenlere, "Komutanlarımız tabi ki bazı şeyleri daha net görüyor. Belki paraya ihtiyaç yokta acaba genç teğmenlerimiz ne düşünüyor diye sizi dahil ettiler. Ama genç teğmenlerimizin bu kadar boş düşündüğünü ve dayanışma zaafiyeti içerisinde olduğunu üzülerek ben de gördüm. O arkadaşlara da teessüf ederim. Bunu da anti parantez belirteyim: Sap döner keser döner bu hesap ta mutlaka dönecektir arkadaşlar" diyor.

Albay Kısar, konuşmasında genç subaylardan siyasi gündemi de en az derbi maçlar kadar takip etmelerini de istiyor.

PAKİSTAN GİBİ OLURUZ

Toplantıya katılan subay ve astsubayları ikna etmek için "Pakistan ve Afganistan ordusu gibi oluruz" ifadelerininin yanı sıra bu ülkelerin askerleri hakkında hakarete varan ifadeler kullanan Albay Kısar, şöyle konuşuyor: "Subay, astsubay, sakalı bırakmış, pislik diz boyu medeniyet yok. Adamla yemek yerken iğreniyorsunuz. Üstelik buraya seçilip de yollanmış adam. Pakistan işte Butto rejimi yıkıldı. Yerine onlar da bizim gibi laik demokratik cumhuriyeti oluşturma çabasındaydı. Böyle bir iktidarları geldi onların hepsini alaşağı etti. Tersine döndü. İşte ben gitmedim ama Barutçu paşanın orda bir yıl kolejde kalmış işte akademide, rezalet diyor. Salata yediğin an diyor bir salata Allah'ın salatası derhal soluğu hastanede alıyorsun. Pislik elle yemek yiyor. Arkadaşlar tabi Türkiye ne Pakistan olur ne Afganistan olur ne Irak'a döner. Türkiye Atatürk'ün kurduğu laik, demokratik hukuk sistemini mutlaka devam ettirir. Ettirmediğimiz an sizler çocuklarımız, biliniz ki arkadaşlar geriye dönüş ve onlar gibi oluruz."

Vakıf tüzüğüne ayar

Balyoz darbe planının deşifre olmasından sonra gözaltına alınan ve tutuklanan çok sayıda komutana ekonomik destek sağlamak amacıyla TSK'nın Dayanışma Vakfı'nda senet değişikliği yapılmasının planlandığı da iddia edildi. Vakıf normal şartlarda TSK mensuplarından vefat edenlerin evli ise eş ve çocuklarına, bekar ise anne ve babalarına, malul olanların da kendilerine maddi destek sağlıyor. Vakfın hesabında 70 milyon TL bulunuyor. Değişikliğin yapılması durumunda askeri ihaleleri alan şirketler, OYAK ve bunun gibi birçok kanaldan Balyoz sanıklarına maddi destek sağlanacak.

KAMİL MAMAN / YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT