1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Balyoz Sanıkları Açığa Alınmalı”
“Balyoz Sanıkları Açığa Alınmalı”

“Balyoz Sanıkları Açığa Alınmalı”

Balyoz darbe planı davasında 25 generalle birlikte 77 muvazzaf subay tutuksuz yargılanacak. 'Darbeye teşebbüsle' suçlanan askerler, iddialara rağmen görevlerinin başında bulunmaya devam ediyor. Söz konusu isimler hakkında 'açığa alma' işlemi uygulanmıyor.

09 Ağustos 2010 Pazartesi 04:53A+A-

Haklarındaki yakalama kararı kaldırıldığı için tutuksuz yargılanacak olan Balyoz sanıklarıyla ilgili hukukçulardan önemli uyarılar geldi. Mahkemenin kabul ettiği iddianamede başta darbe olmak üzere 'camilerin bombalanması' gibi ağır suçlamaların yer aldığını hatırlatan hukukçular, Milli Savunma Bakanlığı'na çağrı yapıyor: "77 muvazzaf subay mevkileri itibarıyla delilleri karartabilir. Açığa alma yetkiniz var."

Balyoz darbe planı davasında 25 generalle birlikte 77 muvazzaf subay tutuksuz yargılanacak. 'Darbeye teşebbüsle' suçlanan askerler, iddialara rağmen görevlerinin başında bulunmaya devam ediyor. Söz konusu isimler hakkında 'açığa alma' işlemi uygulanmıyor. Hukukçu emekli Albay Durmuş Türemen, şahısların mevkileri itibarıyla delilleri karartabileceklerine dikkat çekiyor. Kaçma ihtimallerinin de yüksek olduğunu hatırlatıyor. Darbecilikle suçlanan askerlerin ordu içindeki disiplini zedeleyeceği uyarısında bulunan Türemen, açığa alma yoluyla mahkemeye muhtemel baskıların da engellenmiş olacağını belirtiyor. Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, açığa alma işleminin uygulanmamasının, ayrımcılık anlamına geleceğini belirtirken, emekli Hâkim Albay Mesut Kurşun, Milli Savunma Bakanlığı'nın devreye girmesini istiyor. Kurşun, "Genelkurmay'dan teklif gelmeden bakanlık kendi yetkisi dahilinde bu adımı atabilir." diyor. Anayasa hukukçusu Doç. Dr. Yüksel Metin, iddianamedeki ağır suçlara atıf yapıyor. Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır ise Askeri Personel Kanunu'nun 65. maddesinin şüpheye yer vermeyecek şekilde açık olduğunu vurguluyor: "Kanun, 5 yıl ve üzerinde ceza alabilecek sanıkları bakanın açığa almasını öngörüyor."

Hukukçular adı darbe iddialarına karışan askerlerin açığa alınmamasına tepkili. İşte görüşler:

Hukukçu emekli Albay Durmuş Türemen: Şahıslar mevkileri itibarıyla delileri karatabilirler. Kaçma ihtimalleri de var. Darbecilikle suçlanan askerlerin TSK'da tutulmaları, ordu içindeki disiplini zedeler. Askerleri açığa aldığı takdirde yargılanmaları daha sağlıklı yapılır. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, "TSK'da darbeciler barınamaz." demişti. Emekli olmadan sözünü arkasında durup, sanıkları açığa alınması için Milli Savunma Bakanlığı'na gerekli dosyaları göndermesi gerekiyor."

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi: İddianame kabul edildikten sonra askerlerin açığa alınması gerekiyordu. Açığa alma işlemi devreye sokulmadığı takdirde açık bir şekilde ayrımcılık yapılmış olur. Milli Savunma Bakanlığı muvazzaf olanları general, subay ya da üst subay olsun fark etmez, açığa alınmalı."

Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Yüksel Metin: Söz konusu subaylar hakkında ciddi iddialar var. Emniyet teşkilatında en küçük bir şaibede açığa alma işlemi devreye sokuluyor. Sivil savcılarla birlikte Genelkurmay tarafından da idari tahkikat soruşturması başlatılması gerekiyordu. Genelkurmay'ın etkili bir soruşturma yapmadığı görülüyor. Soruşturmanın selameti açısında geçici olarak isim geçenlerin görevde alınmaları yerinde olur."

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır: Yasalar, şüpheye yer vermeyecek şekilde açık. Askeri Personel Kanunu 65. maddenin birinci fıkrası, 'hakkında 5 yıl ve üzerinde ceza alabilecek sanıkları Savuma Bakanı'nın açığa almasını' öngörüyor. Yargılanmanın hukuka uygun yürütülmesi için sanıkların açığa alınması gerekiyor. Pozisyonları gereği yargıyı etkileyebilir ya da delilleri karartabilirler. Milli Savunma Bakanı vakit geçirmeden bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Emniyette bir güvenlik birik en küçük bir şaibede personeller açığı alınıyor. Aklandı mı görevine dönüyor. Ancak TSK'da ise suçluları korumak için özel bir çaba gösteriliyor. Başbuğ ve ekibi özellikle bunu yapmaktan geri durmadılar."

Emekli Hâkim Albay Mesut Kurşun: Presip gereği sanıklar hakkındaki iddianame kabul edildiği anda açığı alınmaları gerekiyordu. Bunun için Milli Savunma Bakanlığı devreye girmeliydi. Genelkurmay'dan açığa alma teklifi gelmeden bakanlık kendi yetkisi dahilinde bu işlemi yerine getirebilir. Gelinen nokta itibariyle hükümete önemli sorumluluklar düşüyor. Milli Savunma Bakanı isterse askerler açığa alınır.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT