1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Kaçakları İçin İstikamet Orduevi
Balyoz Kaçakları İçin İstikamet Orduevi

Balyoz Kaçakları İçin İstikamet Orduevi

Genelkurmay Başkanlığı önceki gün teslim edilmesi gereken 8 Balyoz sanığını yargıdan kaçırdı.

02 Temmuz 2011 Cumartesi 02:45A+A-

Haklarında yakalama çıkan generaller mahkemeden kaçırılıyor. Genelkurmay Başkanlığı önceki gün teslim edilmesi gereken 8 Balyoz sanığını yargıdan kaçırdı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz yıl aralarında 25 muvazzaf generalin de bulunduğu 102 sanık hakkında yakalama kararı çıkartmış, karargahta yapıldığı iddia edilen bir planla sanıklar ordu evlerinde gizlenerek yakalama kararının iptali için yoğun çaba sarf edilmişti.

Genelkurmay, benzeri bir uygulamayı hafta başı haklarında yakalama çıkan 8 komutan için devreye soktu. Yakalamalar iptal ettirilene kadar sanıkların askeri tesislerden ayrılmaması hususunda uyarıldığı iddia edildi.

Yakalama Çıkan 8 Muvazzaf Teslim Olmadı

10. Ağır Ceza Mahkemesi, “Balyoz Planı Davası” kapsamında 6 general, 1 amiral ve 1 albayın yakalanmasına karar vermişti. Balyoz planı 2. iddianamesini kabul eden mahkeme heyeti, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, tümgeneraller Beyazıt Karataş, Bülent Kocababuç ve Nedim Güngör Kurubaş, tuğgeneraller Mehmet Eldem ve Mustafa Erhan Pamuk, Korgeneral Turgut Akman ve Albay Mehmet Örgen hakkında, “tutuklama şartlarının oluştuğu” gerekçesiyle adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını belirtmiş, sanıkların kolluk kuvveti marifetiyle yakalanarak mahkemeye getirilmesi istemiyle Genelkurmay ve merkez komutanlıklarına yazı göndermişti. Haklarında yakalama çıkan 8 muvazzafın önceki gün Beşiktaş’ta bulunan 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirileceği belirtilmesine rağmen, beklendiği gibi olmadı. Sanıkların teslim prosedürünü yöneten Genelkurmay Başkanlığı 2010 Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde haklarında yakalama çıkan Balyoz sanıkları için geliştirdiği ‘adam kaçırma’ planını yine devreye soktu.

Aynı Plan Yeniden Uygulanıyor

Delil karartması muhtemel generaller Genelkurmay’ın emri ile teslim edilmedi. Teslim zincirinin son halkası olan merkez komutanlıkları vasıtasıyla adliyeye getirilmesi gereken generallerden biri hastalık raporu gönderirken, diğerlerinin yakalama-itiraz prosedürüne aykırı olmasına rağmen avukatları aracılığıyla itiraz dilekçesi gönderdiği belirtiliyor. Adli Müşavirliğin yakalama kararını bozdurmak için uğraştığı, sanıkların bu süre zarfında askeri birliklerin dışına çıkmamaları hususunda uyarıldığı ifade ediliyor.

Geçen Yıl Orduevlerinde Gizlenmişlerdi

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi şu an tutuklu bulunan 27’si muvazzaf general 102 Balyoz sanığı hakkında geçtiğimiz yıl yakalama kararı çıkartmıştı. 2010 Yüksek Askeri Şurası öncesi verilen yakalama kararının infaz edilememesinin ardında darbe sanıklarının korunaklı askeri sosyal tesis ve orduevlerinde saklanmalarının yattığı tespit edilmişti. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sosyal tesislerde buluşan Balyoz sanıkları, Yüksek Askeri Şura’ya (YAŞ) kadar saklanması için buralarda koruma ve kollama altına alınmıştı. Balyoz sanıklarının Ankara Merkez Orduevi, İstanbul Fenerbahçe Orduevi ve İzmir Ege Bölge Deniz Komutanlığı Narlıdere Askeri Sosyal Tesisleri’nde saklandıkları belirtilmişti.

Murat Alan / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT