1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Hakimine Suikast Girişimi
Balyoz Hakimine Suikast Girişimi

Balyoz Hakimine Suikast Girişimi

İstanbul'da Balyoz davasına bakan hakimlerin oturduğu sitede başka bir hakimin aracına saldırı düzenlendi. Saldırının asıl hedefinin Balyoz hakimi olduğu belirtildi.

28 Şubat 2011 Pazartesi 22:12A+A-

Balyoz davasına bakan hakim ve savcılarla aynı sitede oturan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi hakimi E.A.'nın otomobiline uzun namlulu silahla ateş açıldığı ortaya çıktı.

Otomobilin sağ arka kapısında mermi çekirdeği bulunan Hakim E.A., "Otomobilim Balyoz hakimi Ali Efendi Peksak'ın aracı ile aynı renk ve modelde. Büyük ihtimal benim aracımı Balyoz hakiminin aracı zannedip ateş açtılar." dedi.

Olay, Balyoz davasına bakan hakim ve savcıların da oturduğu Başakşehir'deki sitede meydana geldi. Bölge İdare Mahkemesi hakimlerinden E.A., sabah saatlerinde siteden ayrılırken aracına uzun namlulu silahla ateş açıldı. Bir adet uzun namlulu mermi çekirdeği, otomobilin sağ arka kapısına isabet etti. İlk önce olayı fark etmeyen hakim E.A., kapıdaki deliği görerek polise haber verdi. Yapılan incelemede, otomobilin kapısından bir adet mermi çekirdeği çıkartıldı.

Saldırıyı doğrulayan Hakim E.A., "Balyoz davasına bakan hakim ve savcılarla aynı sitede oturuyorum. Sitede güvenlik kamerası ve güvenlik görevlisi yok. Benim aracım ile Balyoz davasına bakan Hakim Ali Efendi Peksak'ın aracı, marka, model ve renk olarak aynı. Büyük ihtimal benim aracımı Balyoz hakiminin aracı zannedip ateş açtılar." dedi.  Polisin olayla ilgili incelemesi sürüyor.

Öte yandan, Hakim Ali Efendi Peksak'ın Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nden başka bir araçla ayrılması dikkat çekti.

2 Asker Gözaltına Alındı

Polis silahlı iki şüpheli yakaladı, 'bunlar asker' dedi; Genelkurmay reddetti sonra kabul etti; polis ise şimdi 'bunlar asker değil terörist' iddiasında!

Emniyet görevlileri cuma  günü İstanbul'un Başakşehir ilçesinde silahlı iki şüpheliyi takip altına aldı. Takip sırasından silahlı kişilerden biri kaçarken diğeri yakalandı. Yakalanan kişinin asker olduğu iddia edildi. Medyada da yer alan haberlerde yakalanan kişinin asker olduğu belirtildi. Bunun üzerine Genelkurmay açıklama yaptı, 'Bu kişi asker değil' dedi. Genelkurmay daha sonra yeni bir açıklama yaparak yakalanan kişinin asker olduğunu ve polisin bu kişiyi kendilerine teslim etmesini istedi. İstanbul Emniyeti ise bugün, ikinci kişinin de yakalandığını ve bu kişilerin PKK üyesi olduğunu duyurdu.

Emniyet'in açıklamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama daha geldi ve yakalanan şahsın asker olduğu belirtilerek, ''Yakalanan askerin Emniyet'te tutulması yasalara aykırı'' dendi.

Emniyetin, bölücü örgüt mensubu olarak tanımladığı ancak Genelkurmay'ın asker dediği kişinin gerçekte kim olduğu ise hala belirsiz.

Başakşehir'de yakalanan silahlı askerlerin, bölgede bulunan hakim ve savcı lojmanlarının etrafında dolaştıkları iddia edildi. İddiaya göre,  silahlı iki asker lojmanların bulunduğu bölgede gözetim yapıyordu. Suikast şüphesiyle askerleri takip altına alan polisler ikisini de yakalayıp gözaltına aldı.

HABERE YORUM KAT