1. HABERLER

  2. HABER

  3. BALYOZ CUNTASI: Yakalanırsak “Harp Oyunu” Diyeceğiz!
BALYOZ CUNTASI: Yakalanırsak “Harp Oyunu” Diyeceğiz!

BALYOZ CUNTASI: Yakalanırsak “Harp Oyunu” Diyeceğiz!

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çıkan 9 çuval belge, cuntanın, bütün hazırlıklarını tamamladığını gösteriyor... İşte ayrıntılar...

20 Ocak 2011 Perşembe 11:59A+A-

Balyoz davasına giren belgelerde, zamanın Hava Kuvvetleri Komutanı Asparuk'un tutuklanıp emekli edileceği, darbe hazırlıklarının öğrenilmesi halinde komutana bunun harp oyunu olduğunun söyleneceği belirtiliyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çıkan 9 çuval belge, Balyoz darbe planı davasının delillerine ilişkin bütün tartışmalara son verecek nitelikte. Belgeler, cuntanın darbeye ne kadar hazırlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Balyoz davasının ek dellileri olarak değerlendirilen 43 klasör, DVD'ler halinde sanık avukatlarına dağıtıldı. Sanık avukatlarının sahte olduğunu iddia ettiği ve içinde Sakal, Çarşaf, Oraj ve Suga eylem planlarının bulunduğu 11 No'lu CD ile aynı içerikteki 1 No'lu CD Donanma Komutanlığı'nda ele geçirildi. Emniyet, savcılığın talebi ile Gölcük'te çıkan belgeler ile Balyoz klasörlerindeki belgeleri karşılaştırdı.

Hazırlanan raporlarda ise şu tespite yer verildi: "Merkezi ve liderliği 1. Ordu Komutanlığı'nda olmak üzere, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma unsurlarından müteşekkil bir cunta yapılanmasının, 3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından demokratik yollarla işbaşına gelen AK Parti hükümetini antidemokratik yollarla işbaşından uzaklaştırma amacıyla Balyoz Güvenlik Harekat Planı isimli bir plan etrafında organize olduğu" belirtildi. 43 klasör içinde özellikle 2002-2003 yıllarına ait 1. Ordu Komutanlığı başta olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait orijinal belgeler mevcut. Balyoz sanıkları yeni delillerden de sorumlu.

Yakalanırsak 'Harp Oyunu' diyeceğiz

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz İddianamesi eklerinde yer alan bilgi Balyozcuların darbeye ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Genel Sekreter Hava Pilot Kurmay Albay A. Bertan Nogaylaroğlu tarafından hazırlanan 2 sayfalık belgede çarpıcı bilgiler yer alıyor. Şubat 2003 tarihli belgeye göre; Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk ve komutana destek verebilecek personele uygulanacak 'psikolojik harekat' usulleri hakkında geniş kapsamlı planlar bulunuyor. 12 maddelik belgede; Cumhur Asparuk'a gelecek her türlü bilginin önünün kesileceği ifade ediliyor. Harp Akademisi Komutanlığı'nda yapılan darbe hazırlıklarının Asparuk tarafından öğrenilmesi halinde komutana bunun harp oyunu jeneriği olduğunun söyleneceği belirtiliyor. Belgede, "Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik Harp Oyunu'na yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanı'na (İbrahim Fırtına kastediliyor) iletilecektir." ifadeleri yer alıyor. Komutanlıkta Oraj Harekat Planı'na destek vermeyecek personelin belirlenmesi, Ege uçuşlarının artırılması için komutan üzerinde baskı oluşturulması isteniyor. Sıkıyönetim ilanından sonra ise Asparuk'un yurtiçi ya da yurtdışında olması halinde, Hava Pilot Tümgeneral Ziya Güler başkanlığındaki bir heyetle Ankara'ya getirilmesi gerektiği yazıyor. Planda ayrıca Asparuk ile ailesinin ve yakın olduğu tüm askerî personelin telefonlarının dinlenerek haftalık raporlar gönderilmesi isteniyor. Plana göre darbenin gerçekleşmesinin ardından Asparuk, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek emekli edilecek. Yerine ise İbrahim Fırtına'nın getirilmesi için askerî ve sivil kamuoyu tarafından destek sağlanacak. Ayrıca Oraj planına destek vermeyen, tereddüt gösteren ve hareketlerinden şüphelenilen TSK mensuplarının ihraç edileceği planlar arasında yer alıyor.

Çetin Doğan da harp oyunu diye savunmuştu

Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, Balyoz darbe planının 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinde yayınlanmasının hemen ardından www.t24.com.tr isimli siteye açıklama yapmıştı. Doğan, 'iç tehdit olarak değerlendirilen bölücü ve irticai gelişmelerin EMASYA planları çerçevesinde ele alındığını' itiraf etmişti. Doğan, daha sonra harp oyunu ve semineri diye sıkça tekrar ettiği savunmalarında toplantının Genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi.

Fırtına, Oraj Planı'nın uygulanması için yazılı emir vermiş

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda Oraj Harekât Planı'na ilişkin belgeler de bulundu. Bu belgeler içerisinde, dönemin Harp Akademileri Komutanı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın Oraj'ın uygulanması için Hava Harp Akademisi Komutanı Korgeneral Korcan Polatsü'ye gönderdiği yazılı emir dikkat çekiyor. 2002 genel seçimlerinde ortaya çıkan siyasî iradeden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Fırtına, Polatsü'ye gönderdiği yazılı emirde, "Cumhuriyetimizin bekası için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne önemli görevler düşmektedir. Bu görevler kapsamında Hava Harp Akademisi Komutanlığı da kendisine verilen görevi ifa edecektir." ifadesi yer alıyor. Emirdeki ifadelere göre, irticai unsurlara karşı radikal önlemlerin alınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) baskı kurarak sıkıyönetim kararı aldırılması planlanıyor. İstenilen sıkıyönetimin oluşması için ise; Ege'de uçuşların artırılması ve gerginliğin tırmandırılması hedefleniyor. Kamuoyunun desteğini sağlamak için yapılacak bu gerginlik için ise 134'üncü Filo Komutanlığı'nın görevlendirilmesi esas alınıyor. Oluşturulacak özel filo elemanlarının ikinci bir emre kadar, 1, 6 ve 9'uncu Ana Jet Üs komutanlıklarında görevlendirilmesi emrediliyor.

Fişlenen özel güvenlikçilerin sertifikaları iptal edilecekti

Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelere göre özel güvenlik şirketleri ve elemanlarının fişlenmesi ve sertifikalarının iptal edilmesi ön görülmüş. J.Kur.Kd.Bnb. Murat Özçelik imzasının bulunduğu belgede; Bursa ili genelinde görev yapan özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 3188 kişiden 1421'inin irticai gruplarla ilişkisinin tespit edildiği bilgisi yer alıyor. Bu kişilerin özel güvenlik sertifikalarının iptal edilmesinin uygun olacağı belirtiliyor. Aynı belgede Balıkesir, Yalova'daki güvenlik şirketlerinin de fişlenerek 'irticai gruplarla ilişkisinin tespit edildiği' bilgisi yer alıyor.

Suga'ya, 'Terörle Mücadele' bütçesinden transfer yapılmış

Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler, Balyoz Harekat Planı'nı hazırlayan zihniyetin, terörle mücadele için Genelkurmay'a ayrılan bütçeyle, darbe yapmak istediğini gözler önüne seriyor. 11 numaralı ek klasörde yer alan 'Ödenekler' konulu gizli ibareli belgede 'Suga Harekat Planlama faaliyetleri esnasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin tedariki maksadıyla; Genelkurmay Başkanlığı'na 'Terörle Mücadele' kapsamında tahsis edilen ödenekten transfer yapılması çalışmalarına devam edilmektedir.' ifadesi geçiyor.

Hrant Dink de cuntanın hedef listesinde

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz davası delilleri içinde çıkan 'hedef' listesinde şok isimler yer alıyor. ' Operasyon Timleri ve Görevleri' belgesinde, Hrant Dink'ten Fener Rum Patriği Bartholomeos'a, Nazlı Ilıcak'tan Fehmi Koru'ya, Toktamış Ateş'ten Mehmet Altan ve Taha Akyol'a pek çok aydın, yazar ve sivil toplum lideri var. Hrant Dink'in 'Orak' operasyonu ile devre dışı bırakılması hedeflenmiş. J.Kur. Bnb. Hanifi Yıldırım imzalı operasyon belgesi, darbe için engel teşkil eden aydınlar ve kanaat önderlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgede hangi kişiye hangi subayın operasyon yapacağı bile belirlenmiş. Operasyon isimleri, operasyonu yapacak personel ile hedefteki isimler ayrıntılı olarak yer alıyor. 'Orak' operasyonunda 'darbe karşıtı Ermeni basını' hedef listesinde yer alıyor.

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen delillerin içinde çıkan 'hedef' listesinde şok isimler yer alıyor. 'Operasyon Timleri ve Görevleri' belgesindeki hedefler arasında Hrant Dink'ten Fener Rum Patriği Bartholomeos'a, Nazlı Ilıcak'tan Fehmi Koru'ya, Toktamış Ateş'ten Mehmet Altan ve Taha Akyol'a kadar pek çok aydın, yazar ve sivil toplum lideri var. Belgelerde Hrant Dink'in 'Orak' operasyonu ile devre dışı bırakılması da hedef olarak sunuluyor.

Hrk. Asyş. ve Eğt. Ş.Md. J.Kur. Bnb. Hanifi Yıldırım imzalı operasyon belgesinin, darbe için engel teşkil eden aydınlar ve kanaat önderlerinin nasıl gözaltına alınacağını belirleme amacıyla hazırlandığı iddia ediliyor. Belgede hangi isme, hangi subayın katılacağı operasyonun yapılacağı bile belirlenmiş. 'Sakal' operasyonu kapsamında 'gayrimüslim cemaat önderi ve işadamları' tek tek sıralanıyor. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Mutafyan ve Katolik cemaatleri Ruhani Genel Sekreteri Maroviç'in ismi zikrediliyor. 'Orak' operasyonunda 'darbe karşıtı Ermeni basını' da listelenmiş. Bu kapsamda; Etyen Mahçupyan, Sevan Nişanyan ve elim suikasta kurban giden Hrant Dink 'hedef' listede bulunuyor. 'Yumruk' operasyonu ise 'darbe karşıtı aşırı sağ kesim'i hedeflemiş; Nazlı Ilıcak, Ahmet Taşgetiren, Ali Bulaç ve Fehmi Koru bu listede yer alıyor. 'Darbe karşıtı aşırı sol kesim' için ise 'Kürek' operasyonu planlanmış. Burada Toktamış Ateş, Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever var. 'Darbe karşıtı liberaller' olarak zikredilen Mehmet Altan, Ali Bayramoğlu, Mehmet Barlas ve Taha Akyol'a dönük operasyona da 'Testere' ismi verilmiş.

Balyoz belgeleri 2008'de güncellenmiş

Gölcük'te çıkan yeni bilgiler, Balyoz belgelerinden bazılarının güncellendiğini gösteriyor. 5 Şubat 2003 tarihinde Hava Pilot Binbaşı Namık Sevinç tarafından oluşturulan belgenin "gsalkaya" isimli kullanıcı tarafından 19 Şubat 2008 tarihinde son kez kaydedildiği belirlendi. Çetin Doğan'ın kızı ve damadı tarafından gündeme getirilen "2003 yılında hazırlanmış CD'lerde sonraki yıllara ait bilgiler ne arıyor?" savunması da böylece çürümüş oldu. Donanma'da çıkan belgelere göre ayrıca darbenin gerçekleşmesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk'un yerine İbahim Fırtına'nın getirilmesi için askerî ve sivil kamuoyu tarafından destek sağlanacağı belirtiliyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda çıkan 9 çuval belge, Balyoz darbe planı davasının delillerine ilişkin tartışmalara son veriyor. Emniyet, savcılığın talebi ile Gölcük'te çıkan belgeler ile Balyoz klasörlerindeki belgeleri karşılaştırdı. Hazırlanan raporlarda; "Merkezi ve liderliği birinci ordu komutanlığında olmak üzere, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma unsurlarından müteşekkil bir cunta yapılanmasının, 3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından demokratik yollarla işbaşına gelen AK Parti hükümetini antidemokratik yollarla işbaşından uzaklaştırma amacıyla Balyoz Güvenlik Harekat Planı isimli bir plan etrafında organize olduğu" tespitine yer verildi. Sanık avukatlarının sahte olduğunu iddia ettiği ve içinde Sakal, Çarşaf, Oraj ve Suga eylem planlarının bulunduğu 11 No'lu CD ile aynı içerikteki 1 No'lu CD, Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 6 No'lu torbadan çıkmıştı. Aramada ele geçen belgelerden 43 klasör Balyoz darbe planı davası ile ilgili olduğu gerekçesiyle, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Mahkeme, belgeleri bilgisayar ortamında taratıp DVD haline getirdikten sonra dün sanık avukatlarına dağıttı. 43 klasör içinde özellikle 2002-2003 yıllarına ait 1. Ordu Komutanlığı başta olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait orijinal belgeler mevcut. Balyoz sanıkları yeni delillerden de sorumlu.

CD'deki listeler güncellenmiş

"Askerî Casusluk ve Şantaj" soruşturması kapsamında, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık 2010'da ihbar üzerine yapılan aramada ele geçen belgeler Balyoz davasına yeni bir boyut getirdi. Savcı Fikret Seçen'in talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden ortak bir ekip, Balyoz dava dosyasındaki belgelerle Gölcük'te çıkan belgeleri karşılaştırdı. İnceleme sonucu hazırlanan rapor, çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Başta Çetin Doğan'ın kızı ve damadı olmak üzere sanık avukatlarının iddia ettiği gibi, Balyoz darbe planı dosyasında yer alan ve içinde Çarşaf, Sakal, Oraj ve Suga başlıklı kanlı eylem planlarının bulunduğu 11 No'lu CD'nin sahte olarak üretildiği iddiasını yalanlayan yeni bir CD ortaya çıktı. Aralamalarda ele geçen 6 No'lu torbada 11 No'lu CD ile aynı içerikte 1 No'lu CD çıktı. 1 No'lu TDK marka CD içerisindeki belgelerin Balyoz davası kapsamında alınan ifadeler ve içeriğine göre dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'a verilmek üzere hazırlandığı iddia edilen 11 No'lu CD ile birebir örtüştüğü ortaya çıktı. Balyoz planına ilişkin 2.1.2011 tarihli 28 sayfalık raporda, 1 No'lu TDK marka CD'nin içerik olarak, Balyoz soruşturması kapsamında elde edilen 11 No'lu CD ile benzer olduğu ve aynı soruşturmada ele geçirilen (1-3-4-15) No'lu CD'lerde yer alan bazı dosyaların ve içerilerindeki belgelerin, benzer şekilde yer aldığı tespit edildi. CD'lerin ikisinde de "2002-2003" ve "ÇALIŞMALAR_A" isimli dosyaların yer aldığı belirlendi. Bu dosyalarda, Balyoz Harekat Planı, Sakal-Çarşaf Eylem Planları, Oraj-Suga harekât planlarının da aralarında bulunduğu, Balyoz Harekat Planı kapsamındaki detaylı çalışmalar yer alıyor. İki CD bu dosyaların haricinde "SÜHA ALB_2003" isimli dosyada yer alan belgeler bakımından da benzer.

Öte yandan 11 No'lu CD'de olmayan "SN. KOM ARZ NOTLAR .doc" isimli bir belge de 1 No'lu CD'de bulundu. 1 sayfalık bu belge, "SN.KOM.ARZ" ibareleri ile başlıyor ve alt alta seminerle ilgili yapılan çalışmalar tek tek anlatılıyor. Raporda, bu belgenin Süha Tanyeri isimli kullanıcı tarafından 3.3.2003 tarihinde oluşturulduğu ve aynı tarihte aynı kullanıcı tarafından son kez kaydedildiğinin tespit edildiği belirtiliyor. Bu belgeye ilişkin karşılaştırma yapıldığının belirtildiği raporda, "Balyoz Harekat Planı kapsamındaki çalışmalarda 3.3.2003 itibarıyla gelinen son durum hakkında kısa özet bilgileri içerdiği ve 5.3.2003 tarihinde başlayacak olan plan seminerinden önce Ordu Komutanı Çetin Doğan'ı mevcut durum hakkında bilgilendirmek amacıyla, Harekat Başkanı Süha Tanyeri tarafından hazırlandığı, Çetin Doğan'ın seminerde konuşurken belgede belirtilen hususlarla aynı doğrultuda konuşmalarının olduğu" tespitine yer veriliyor. Soruşturma evraklarının da bunu teyit ettiği belirtilirken, seminer öncesi bütün çalışmaların Doğan'ın kontrolünde yapıldığının belirlendiği kaydediliyor.

Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan çıkan yeni bilgiler Balyoz belgelerinin güncellendiğini gösteriyor. 2 No'lu klasörün 17. ve 18'inci sayfalarında yer alan bilgilere göre Oraj Hava Harekat Planı'nda EK-Ğ, Lahika 4, Cetvel A olarak geçen "Oraj Hava Harekat Planı İstanbul 1'inci Bölge Alışveriş Merkezlerinin Durumu" başlıklı belgenin 5 Şubat 2003 tarihinde Hava Pilot Binbaşı Namık Sevinç tarafından oluşturulduğu ve "gsalkaya" isimli kullanıcı tarafından 19 Şubat 2008 tarihinde son kez kaydedildiği belirlendi. Bu bilgi daha önce gündeme getirilen "2003 yılında hazırlanmış CD'lerde sonraki yıllara ait bilgiler ne arıyor?" sorusu etrafında gelişen tartışmaları farklı bir boyuta taşıyor.

Masonlar da darbeye destek listesinde

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz İddianamesi ek klasörlerindeki belgelerde, harekâtın gerçekleşmesi durumunda desteklenecek ve ortak çalışılacak dernekler bir bir sıralanıyor. Belgede İstanbul'da faaliyet gösteren mason ve Lions derneklerinin bütün şubeleri ayrıntılı bir şekilde yazılmış. Altında İstanbul Şube Müdürü Jandarma Kıdemli Albay Kubilay Aktaş'ın adının yer aldığı belgede İstanbul'da planı destekleyecekler arasında şu dernekler sıralanıyor: Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği, Lions Kulüp Dernekleri, Leo Kulüp Dernekleri, Rotary Kulübü Dernekleri, Türkiye'deki Humboldt Bursiyerleri Derneği, Büyük Mason Mahfili Derneği, Küçük Mahfel Kulübü Derneği, Mustafa Kemal Derneği, Darüşşafakalılar Derneği, Terakki Vakfı Terakki Okulları Koruma Derneği, Lozan Mübadilleri Derneği, Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği, Halkevleri Derneği. Aynı dosya içerinde yer alan bir diğer belgede ise harekâttan sonra İstanbul'da kapatılacak dernekler sıralanıyor. Bu bağlamda azınlıklara ait birçok dernek; Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği, Adaleti Savunanlar Derneği, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) gibi dernekler yer alıyor.

Yassıada ve İmralı'da darbe için keşif

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler arasında Balyoz sonrası Yassıada ve İmralı'da bürokrat, gazeteci ve yerel yöneticileri tutuklamak için ön keşif yapıldığını gösterir raporlar da çıktı. Buna göre, Balyoz Darbe Planı çerçevesinde tutuklamalar gerçekleştirildikten sonra hassas şahısların Yassıada ve İmralı'da gözetim altına alınması planlanmış. İmralı'ya gidecekler için Salıpazarı'nda, Yassıada'ya gidecekler için de Mudanya'da özel incelemeler gerçekleştirilmiş. Kasım 2002'de hazırlanan belge, "Sıkıyönetimin ilanını müteakip, gözetim altında tutulacak şahısların Yassıada ve İmralı adasına transfer edileceği ilgi emir ile bildirilmiştir." cümleleriyle başlıyor. İmralı ve Yassıada'da iki heliped bulunduğu, Mudanya, Bursa ve İstanbul'da, deniz lisesi ve ilgili askeri birimlerdeki alanların tahliye amaçlı kullanılabileceği vurgulanıyor.

Raporlarda yapılacak müdahale ve transferler sırasında destek verecek ekipler de belirlenmiş. Gerektiğinde 70 Deniz Harp Okulu son sınıf öğrencisinin de takviye personel olarak kullanabileceği değerlendirildi. Kullanılacak son sınıf öğrencilerinin isim listesi de raporda yer aldı. Donanma Komutanı Oramiral Özden Örnek adını taşıyan emir yazısıyla hazırlanan raporlarda yapılacak çalışmalar en ince detayına kadar hesaplanmış.

Feyyaz Öğütçü'den provokasyon emri

Donanma Komutanlığı'nda bulunan 'Tümamiral A. Feyyaz Öğütçü' imzalı "Görevlendirme" isimli belgede, Öğütçü'nün darbeye zemin hazırlamak için üst düzey komutanlardan hassas grupların içerisine sızılarak provokatif eylemler düzenlenmesini istediği görülüyor. Tuğamiral Kadir Sağdıç'ın aşırı sol gruplardan, Dn. Kur. Albay İbrahim Şahin'in dinî grup ve cemaatlerden ve Dn. Kur. Albay A. Sadi Ünsal'ın Alevi dernek ve vakıflardan sorumlu olduğu ifade ediliyor. Özellikle Güneydoğu'da 1 Mayıs ve Abdullah Öcalan'ın doğum günü gibi günlerin değerlendirilmesi ve bazı esnaflara yönelik eylemler yapılması isteniyor.

6 Mayıs 2003 tarihli belgede "Alevî dernek ve vakıfları, aşırı sol gruplar, dinî gruplar ve cemaatler, Doğu-Güneydoğu faaliyetleri, sivil toplum kuruluşları, medya ve siyasi partiler" olmak üzere 7 ayrı grup başlığı konulmuş. Grup başkanı komutanlardan radikal İslamcı toplulukların cuma namazlarından sonra slogan atma ve yürüyüş gibi eylemler yapma konusunda yönlendirilmesi isteniyor. Garnizon bünyesindeki hazırlıkların ileri gelen esnaflarla birlikte incelenerek gerektiğinde eyleme yönelik provalar yaptırılabileceği kaydediliyor. Belgede askerî birliklere yönelik sansasyonel eylem yaptırılabileceği de belirtiliyor.

Okullar milli güvenlik dersinde denetlenmiş

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerde, askerlerin okullarının milli güvenlik dersleri aracılığıyla denetlediği ortaya çıktı. 10. Ek klasörde yer alan Dizi 35'teki CD'de 15. Kolordu Komutanlığı'na ait gizli bir belge yer alıyor. Kurmay Albay Tekman Turgay Ekmen ıslak imzalı belgede, milli güvenlik dersi öğretmeni olarak görevlendirilen subayların imam hatip liseleri ve diğer liselerde öğrencilerle ilgili rapor tutmaları ve raporların milli güvenlik bilgisi dersi planlaması yapan komutanlığa bildirilmesi isteniyor. Belgede şu ifadeler yer alıyor: "Milli güvenlik bilgisi dersi (MGBD) öğretmeni olarak görevlendirilen subaylar, şimdiye kadar verilmiş emirler doğrultusundaki uygulamayı titizlikle sürdüreceklerdir. Özellikle imam hatip liselerinde ( İ.H.L) ve diğer hassas (özel ve kamuya ait) okullarda görevli MGBD öğretmenleri, kılık kıyafet yönetmeliğinin hükümlerinin uygulanması konusunda asla geri adım atmayacaklar ve hazırlayacakları raporları milli güvenlik bilgisi dersi öğretmen planlaması yapan komutanlığa bildireceklerdir."

Azınlıklara sıkıyönetim komutanı atanmış

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 'Oraj Hava Harekat Planı Azınlıklar ve Patrikhanenin kontrolüyle ilgili hususlar' başlıklı çok gizli ibareli belge de ele geçirildi. Plan Subayı Hv. Plt. Yzb. Cenk Hatunoğlu tarafından hazırlanan 1 sayfalık belgede "Sıkıyönetim ilanı ile birlikte Azınlık ve Patrikhanelerden Sorumlu Personel Sıkıyönetim Komutanlığı Harekat Merkezi'ne katış yapacak, buradan verilecek görevleri yerine getirecektir" bilgisi yer alıyor. Belgede, Azınlıklar ve Patrikhanenin tüm çalışmalarının bu komutanlıkça yakından takip edileceği belirtiliyor. Belgeye göre Azınlıklar ve Patrikhanenin Kontrolüyle Uluslararası Giriş ve Çıkış yapanların takip edilmesi kararlaştırılıyor. Görevler kısmında bu giriş çıkışlardan sorumlu olarak 6 üst düzey subayın ismine yer veriliyor. Belgenin 3 Şubat 2003'te oluşturulduğu, en son 16 Şubat 2003'te son kez kaydedildiği belirtiliyor.

BÜŞRA ERDAL, SERKAN SAĞLAM / ZAMAN

HABERE YORUM KAT