1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Avukatlarında Görüş Birliği Yok!
Balyoz Avukatlarında Görüş Birliği Yok!

Balyoz Avukatlarında Görüş Birliği Yok!

Balyoz davasında İstanbul Barosunun süreci tek başına yönetme iddiası, sanıklar ve bazı sanık avukatları arasında sorunlara sebeb oldu..

17 Şubat 2011 Perşembe 22:31A+A-

Avukatlar arasında savunma stratejisi konusunda görüş birliği bulunmuyor. Bazı hukukçular olaya Baronun saygınlığı ve tarafsızlığı, bütün avukatları temsil eden üyeliğin zorunlu olduğu  bir meslek örgütü olmasından hareket ederek, doğrudan Baronun davaya taraf görünmesinin başka bir meşruiyet tartışmasını beraberinde getireceğini ileri sürdüler.

Bu konuda görüşüne başvurduğumuz Avukat Reşat Petek bu durumun kabul edilemez olduğunu savundu. Balyoz davasının müdahil taraf avukatları da olduğunu hatırlatan Petek, müdahil avukatları 'Peki biz Hangi baronun avukatlarıyız' diye sormazlar mı ?  Yarın Başka bir baro da müdahillerin arkasında yer alacaksa bu barolar arası bir hesaplaşmaya dönmez mi. Baronun tavrını yanlış buluyorum" dedi.

İstanbul Barosundan bir grub avukat, savunmayı kendilerinin yönetmesini isterken, bazı snık avukatları buna karşı çıkıyor ve kendi savunmalarını kendileri oluşturmak istiyor.

Öte yandan Muvazzaf ve Emekliler.. Generaller, subaylar ve assubaylar arasında da savunma stratejisi açısından farklı görüşlerin olduğu ileri sürülüyor.

Bazı paşalar savunma yapmadan susma hakkını kullanmaktan söz ediyorlar.. Çok fazla iddia olduğunu, herkesin kendi müvekkilini kurtarmak adına savunma yaparken, birbiri ile çelişen ifadeler kullanmalarının işi çıkmaza sokabileceğini ileri sürüyorlar..

Bazı savunma avukatları da, sanık yakınlarının ve sanıklara destek vermek isteyenlerin mahkeme önünde ve mediada ölçüsüz açıklamalarda bulunmalarının savunmayı zora sokacağı görüşündeler..

CHP, ADD, ÇYDD ve İP, CHP gibi, parti ve kuruluşlarla, basında çıkan bazı yazıların ve internette deile getirilen ölçüsüz ifadelerin savunmayı zora sokacağı görüşündeler..

KİŞİSEL SAVUNMALARI İÇİN ÖZEL AVUKAT TUTAN SANIKLAR VE AVUKATLARI SORUN OLDU

Bazı sanıkların kendi savunmaları için avukat tutmaları, ve sadece kendi müvekkillerinin savunmasını üslenmek istemeleri de, savunma avukatları arasında soruna sebeb oluyor.. Savunma avukatlarının savundukları sanıkların rütbesine göre hiyerarşik bir yapı kurmalarının mümkün olmadığını söyleyen avukatlar, yaşanan sürecin avukatlık meslek etiği açısından sorunlu olduğunu belirtiyorlar.

Öte yandan " bu kadar büyük bir davada savunmanın yargılama kadar zor bir hadise olduğunu ve savunma avukatlarının görevlerini özgürce ve bağımsız bir şekilde yerine getirmelerinin temininin yargılamanın yapılması ve adil bir karar için zorunlu olduğunu belirten Avukat Salih Döğücü Baronun bu dava konjusundaki yaklaşımının bu açıdan da sorunlu olduğuna" dikkat çekti..

HABERE YORUM KAT