1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Balkanlar Hiç Böyle Anlatılmamıştı!"
Balkanlar Hiç Böyle Anlatılmamıştı!

"Balkanlar Hiç Böyle Anlatılmamıştı!"

İbrahim Sediyani’nin bölüm bölüm kaleme aldığı ve sitemizde halen devam eden “Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri” adlı gezi dizisi Arnavutluk medyasında haber oldu.

31 Mart 2011 Perşembe 11:35A+A-

Yaptığı geziler ve yazdığı gezi yazıları ile tanınan yazarımız İbrahim Sediyani'nin gezileri Almanya ve Liechtenstein medyasından sonra şimdi de Arnavutluk medyasında. Daha önce yine bu platformda kaleme aldığı "Bir Günde 4 Ülke ve Alpler'in Eteklerinde 4 Gün" adlı 5 bölümlük seyahatnamesi hakkında Liechtenstein gazetelerinde, "Su: Akarsa Nehir, Düşerse Şelâle, Durursa Göl Olur" adlı 25 bölümlük seyahatnamesi hakkında da Almanya gazetelerinde haber ve yazılar kaleme alınan Sediyani'nin yine bölüm bölüm kaleme aldığı ve sitemizde halen devam eden "Balkanlar'ın En Kilitli Kapısından İçeri" adlı gezi dizisi de Arnavutluk medyasında haber oldu.

 

Arnavutluk'ta yayın yapan "Alb Drëjtesia" (Arnavutluk Adalet) adlı Müslümanların yönettiği bir sitede Sediyani'nin Balkanlar gezisi hakkında bir değerlendirme yazısı yayınlandı. Türkiye'de yaşayan Arnavut kökenli yazar Gürkan Biçen tarafından kaleme alınan ve 29 Mart günü yayınlanan "Ballkani Nuk Është Treguar Kurrë Kështu" (Balkanlar Hiç Böyle Anlatılmamıştı) adlı yazıyı sizler için tercüme ettik.

 

BALKANLAR HİÇ BÖYLE ANLATILMAMIŞTI

 

GÜRKAN BİÇEN / Alb Drëjtesia

 

Almanya'da yaşayan ve "Çağdaş Evliya Çelebi" lakabıyla çağrılan ünlü seyyâh İbrahim Sediyani'nin yolu bu kez Balkan coğrafyasına düştü. Türkiyeli bir Kürt olan Sediyani, 2010 yılının Kasım ayındaki Kurban Bayramı'nda Arnavutluk ve Makedonya'ya düzenlediği 4 günlük geziyi "Balkanlar'ın En Kilitli Kapısından İçeri" adıyla bölüm bölüm kaleme alıyor. Dünya ülkelerini gezerek yazdığı gezi yazılarıyla bilinen İbrahim Sediyani, Arnavutluk ve Makedonya'nın Türkiye ve Avrupa'da tanınmasında önemli katkılarda bulunuyor. Balkanlar'ın bilinmeyen yönlerini okuyucularına aktaran Sediyani, Arnavutluk ve Makedonya ile ilgili bugüne dek hiç kaleme alınmamış çok çarpıcı bilgiler sunuyor.

 

Gazeteci, yazar, edebiyatçı ve şair İbrahim Sediyani'nin kaleme aldığı gezi yazıları, bilinen gezi türlerinin hiçbirine benzemiyor. O gezileri kendi orijinal üslubuyla kaleme alıyor ve tamamen kendi icadı olan bir kalem sanatını kullanıyor. Sediyani'nin gezi yazılarında duygudan düşünceye, bilgiden tasvire, hüzünden neşeye, dramdan mizaha her türlü duygu akışını yakalamak mümkün. Ayrıca ülkeleri anlatırken hiçbir boyutu atlamadan yapıyor. Gezdiği ülkeleri tarihten coğrafyaya, sanattan edebiyata, siyasetten ekonomiye, kültürden toplumsal yaşama, müzikten spora kadar bütün yönleriyle tanıtıyor.

 

Daha önce Pakistan, Mısır, Fransa, Almanya, Avusturya, Liechtenstein, İsviçre, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nin gezerek yazdığı gezi yazıları Türkiye ve Avrupa kamuoyunda büyük yankı uyandıran seyyah İbrahim Sediyani, bu gezi yazılarından dolayı Liechtenstein Prensliği Turizm Bakanlığı, Avusturya Vorarlberg Eyaleti Turizm Bakanlığı ve Çek Cumhuriyeti Marianske Lazne Belediyesi'nden teşekkür mektupları aldı. Sediyani'nin gezi yazıları hakkında Liechtenstein ve Almanya gazetelerinde haber ve makaleler yazıldı. Dünyaca ünlü Alman filozof ve edebiyatçı Gerhard Zwerenz, İbrahim Sediyani'yi efsanevî Alman Yahudî kadın filozof ve aktivist Hannah Arendt'e benzetti.

 

Ünlü seyyâh İbrahim Sediyani'nin bu seferki uğrak yeri Balkanlar coğrafyası olmuştu ve O, Arnavutluk ve Makedonya'ya geldi, gezdi. Arnavutluk'ta başkent Tiran, Mushqeta, İba, Mangull, Mulet, Ulza, Burrel, Klos, Elbasan ve Qafë Thanë'yi, Makedonya'da ise Struga ve Ohrid'i gezen gazeteci – yazar İbrahim Sediyani, gezi izlenimlerini "Balkanlar'ın En Kilitli Kapısından İçeri" adıyla bölüm bölüm yayınlıyor. Dizinin şu ana kadar 13 bölümü yayınlandı ve henüz sona ermiş değil; Balkan izlenimleri tüm heyecanıyla devam ediyor. Gezi yazılarını Sediyani ayrıca Arnavutluk ve Makedonya'da çektiği biribirinden güzel yüzlerce fotoğrafla birlikte yayınlıyor. Böylece okuyucular hem bu iki ülke hakkında çok ilginç ve çarpıcı bilgilere sahip oluyor, hem de ülkelerin biribirinden güzel fotoğraflarına bakma imkanı buluyorlar. İbrahim Sediyani'nin "Balkanlar'ın En Kilitli Kapısından İçeri" adlı dizi yazısının en dikkat çekici özelliklerinden biri de, her bölümün, o bölümde işlenen konuyla ilgili bir Arnavut atasözü ile başlaması. Makedonya bölümlerinde ise bunun yerini Makedon atasözleri alıyor. Sediyani atasözlerini Arnavutça ve Makedonca orijinal haliyle veriyor, parantez içinde de Türkçe tercümesini yazıyor.

 

Türkçe yazılı kaynaklarda Arnavutluk ve Makedonya hakkında onlarca kitap ve yüzlerce yazı yazılmıştır belki ama böyle bir üslupla ve yazım stiliyle ilk kez yazılıyor.

 

***

 

Yazının Arnavutça orijinal metnine ulaşmak için:

http://www.alb-drejtesia.com/artikulli.php?id=775

 

HABERE YORUM KAT