1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Balıkesir'de Ortadoğu İntifadaları Konuşuldu
Balıkesirde Ortadoğu İntifadaları Konuşuldu

Balıkesir'de Ortadoğu İntifadaları Konuşuldu

Balıkesir İHH tarafından düzenlenen Ortadoğu İntifadaları başlıklı program Ulu Düğün Salonunda gerçekleşti.

20 Mayıs 2013 Pazartesi 00:06A+A-

Hamza Türkmen iki yıl önce Tunus'ta başlayan ve bugün Suriye'de yoğun bir şekilde devam eden intifadaların Türkiye Müslümanları tarafından yeterince konuşulmadığını yeterince tartışılmadığını bu süreçte nelerin olup bittiği noktasında sağlıklı değerlendirmelerin yeterince yapılmadığını vurgulayarak konuşmasına başladı.

Tunus'ta başlayan intifadaların daha sonra Libya'ya oradan Mısır'da devam ettiğini ve bunların tamamında başta Özgür-Der olmak üzere İslami kuruluşlar olarak İstanbul'da destek gösterileri yaptıklarını vurgulayan Türkmen bugün itibariyle Suriye'de yakıcı bir mücadelenin sürdüğünü ve şu anda Müslümanların yüzde altmış yetmiş oranında kontrolü ellerine geçirdiklerini ve buna hamd ettiklerini zaferinde yakın olduğuna inandıklarını söyledi.

Özellikle Suriye olmak üzere tüm intifadalar hakkında Türkiye'de Müslümanların kafa karışıklığı yaşadıklarını bunun da başta vakıayı doğru okuyamamaktan kaynaklandığını belirten Türkmen vakıayı doğru okuyabilmemizin bazı şartları olduğunu ilk defa kendi durumumuzu gözden geçirmemiz gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de klasik tarikatlar gelenekçi kesimler uzun yıllar boyunca dini hassasiyetleri sadece şekli açıdan diri tutabildiler bu anlamda ne kendilerinde yeterli bilgi birikim ve anlayış vardı ne de çevrede buna yönelik bir çalışma mevcuttu diyerek konuşmasını sürdüren Türkmen'in değindiği hususlar şu şekildedir:

Urvetul Vuska çizgisinin takipçileri olan Babanzade Ahmet Naim Mehmet Akif Elmalılı Hamdi ve hatta belli noktalarda Said Nursi bizim bugün burada konuştuklarımıza kök teşkil eden şahsiyetlerden bazılarıdır. Yetmişli yıllarla başlayan İslami uyanış süreci de öz itibariyle aynı çizgiye dayanıyordu ve bugün Ortadoğu intifadalarına kaynaklık teşkil eden de yine aynı şekilde Islah ekolü olarak bilinen Afgani-Abduh-Reşit Rıza Hasan El Benna ve bu çizgiyi sürdüren diğer değerli şahsiyetlerdir.

Kemalist kadrolar bu topraklarda onbinin üzerinde Müslüman kanaat önderini astılar. Bir gecede tarihimizle olan tüm bağlarımızı kopardılar. Binlerce insanı yerlerinden yurtlarından ettiler. Katliamlar yaptılar. Müslümanların bunlara direnecek güçleri yoktu ve sindiler sindirildiler. Bugün Suriye'de yaşananları izliyoruz. Binlerce bacımızın ırzına geçildi. Çocuk yaşta kızlarımız yavrularımız tecavüze uğradı. Beş bine yakın çocuk katledildi sadece. Hatta Esed Suriye'deki mülteci kamplarında yaşayan Filistin'li mültecileri öldürdü öldürüyor ve birileri çıkmış direniş ekseninden bahsediyor. Direniş hattından bahsediyor. Esed yıkılınca İslamın direniş hattının çökeceğini savunuyor.

Baas Scud füzeleri ile fırınları vuruyor Müslümanların kanları ekmeklere karışıyor birileri direniş hattı bahanesiyle Esed'i savunuyor koruyor kolluyor. Hitler'in Mussolinin yapmadığını Esed yapıyor bu alçaklar bizi direniş ekseni yalanları ile uyutmaya çalışıyorlar. Bugünkü İran yönetimi Esed'i koruyor Müslümanlara karşı Şebbihaların yanında savaşıyor. İran İslam Cumhuriyeti! Kendi ülkesinde de Müslümanları hapsediyor gözaltında tutuyor. Müsavi Muhammed Şeriati İbrahim Yazdi halen gözaltındalar. Ama Esed'in şirke dayalı inkara zulme dayalı rejimi yerle bir edildikten sonra bunlardan hesap sorulacak ve hatta buradaki beşinci kollarından da hesap sorulacak. Yaptıkları bu alçaklık karşılıksız kalmayacak. Bizim akidemizi Kur'an belirler. Kur'an'ın ayetleri okuruz anlarız ve tertil fıkhına göre işlerimizi yaparız. Mevcut vakıa ile vahyi birleştirir ve buradan kendi fıkhımızı güncelleriz. Biz haberi fasıklardan almayız. Hama katliamında öldürülenlerden başka yaklaşık sekiz yüz bin Müslüman ülkesini terk etmek durumunda kaldı. Halen 1980 yılında çıkartılan 49 numaralı karar gereği Suriye'de İhvan üyesi olmak idam edilme sebebidir ve bu kanun halen de geçerlidir.Suriye2ye gidip gelen arkadaşlar var. Geçen Ramazan bayramında oraya giden bir Müslüman anlatmıştı. Elimizde hediyelerle Suriye'li çocukların yanına gidiyoruz. Onlar hiçbir şekilde hediyelerle ilgilenmiyorlar. Bizi görür görmez "Katil Esed" sloganları atıyorlar. Bu gerçekten çok önemli bir şey.

Rabbimizin Enfal suresi 21.ayeti kerimesinde buyurduğu gibi Müslümanları kaybettiği şey kaybettiği nimet vahiydir, vahiyle olan irtibattır. Kaybedilen şey en önemli şey olunca bu sefer sömürüye karşı müsait hale gelindi. Bizde Kur'an ve Muhammedi sünnet merkezli bir anlayış var mıydı, yoktu. El yordamıyla yapılan işler vardı.

Toplumsal değişim ve dönüşümün yasaları tepeden inmeci bir anlayışı kabul etmez bu vahyin özüne de aykırıdır. Fıtrata uygun olan sünnetullaha uygun olan tabandan gelen dalganın Allah'ın yardımıyla iktidarı ele geçirmesidir. Ortadoğu intifadaları mükemmeldir demiyorum ama sürecin doğru takip edilmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum