1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balanlı’dan Islak İmzalı Lahika
Balanlı’dan Islak İmzalı Lahika

Balanlı’dan Islak İmzalı Lahika

Eskişehir’deki Balyoz belgeleri arasında altında Orgeneral Bilgin Balanlı’nın ıslak imzasının olduğu “LAHİKA 1” belgesi de çıktı.

13 Temmuz 2011 Çarşamba 12:28A+A-

Eskişehir’de ele geçen Balyoz belgelerine ilişkin hazırlanan iddianamenin delil klasörleri sanık avukatlarına dağıtıldı. Deliller arasında Orgeneral Bilgin Balanlı’nın ıslak imzasının bulunduğu Genelkurmay’ın toplumu biçimlendirme planı “LAHİKA 1”in belgeleri de çıktı.

Balyoz davasında en üst rütbeli sanık olan Orgeneral Bilgin Balanlı imzalı gizli belge, Balanlı’nın tuğgeneral olduğu sırada Şubat 1998’de hazırlanmış. “LAHİKA 1” ibaresinin üzerinde bulunduğu belgenin “Hava Kuvvetleri Komutanlığı 4’ncü Ana Jet Üs Komutanlığı Balıkesir”e hitaben yazıldığı görülüyor. Belgede, irticai faliyetlere karıştığı düşünülen askeri personelin adım adım izlendiği ve fişlendiği kaydediliyor.

Eşi ve çocukları takipte

Balanlı imzalı 16 Şubat 1998 tarihli belge, Jet Üst Komutanlığı Uçak Bakım Komutanlığı Motor atölyesinde görevli olarak bulunan Başçavuş Fahri Karakülah’ın sıkı bir şekilde takibe alındığını gösteriyor. Belge Karakülah’ın eşi ve çocuklarının da izlendiğini gözler önüne seriyor. Karakülah’ın eşinin medeni kıyafetler giyip giymediğini öğrenmek amacıyla yapılan takipte, Başçavuş eşinin medeni kıyafetler giymediği, peruklu fotoğraf çektirdiği, daha sonra bu kişinin medeni kıyafetler giymeye başladığı anlaşılıyor.

Başçavuş Fahri Karakülah’a yapılan takip bununla sınırlı kalmıyor. Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne giden kızı da adım adım izlenmeye alınmış. “İrticai Faaliyetlere Karıştığı Tesbit Edilen Personel” olarak takip altına alınan Karakülah’ın bazı personellerle birbirlerinin evlerinde toparlanarak “Nur” dersleri yaptıkları anlatılan belgede, “Ailesinde irticai görüşe sahip kişilerin diğer personelleri etkilemeye çalıştıkları” savunuluyor.

Haber: Dicle Baştürk / Taraf

HABERE YORUM KAT