1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş Hakka Uğurlandı
Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş Hakka Uğurlandı

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş Hakka Uğurlandı

Afganistan’da 17 Mayıs 2010 tarihinde Salang geçidine düşen uçakta şehit olan İnsan ve Medeniyet Hareketi öncülerinden İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız ve İHH Asya Bölgesi Sorumlusu Faruk Aktaş’ın cenaze namazı Fatih Camii'nde ikindi namazı müteakip kılındı.

28 Temmuz 2010 Çarşamba 22:04A+A-

Afganistan'da 17 Mayıs 2010 tarihinde Salang geçidine düşen uçakta şehit olan İnsan ve Medeniyet Hareketi öncülerinden İHH Gönüllüsü Bahattin Yıldız ve İHH Asya Bölgesi Sorumlusu Faruk Aktaş'ın cenazeleri 3 ay sonra Türkiye'ye getirildi.

İki şehidin cenaze namazı Fatih Camii'nde ikindi namazı müteakip kılındı. Faruk Aktaş'ın karısı Ayşe Aktaş, oğlu Selzan, ağabeyleri Cengiz, Yusuf, Cahit Aktaş, ablaları Fatma, Ferizede, Emine ve Pakize Aktaş cenazede hazır bulundu. Bahattin Yıldız'ın ise çocukları Enes, Mustafa ve Sümeyre Yıldız ile diğer akrabaları cenaze namazına katıldı.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, şehitleri anlatan kısa bir konuşma yaptı. Camideki cemaate seslenen Yıldırım, Yıldız ve Aktaş'ı kelimelerle anlatmanın imkânsız olduğunu belirtti. Yıldırım, "Onlar hep hayır yolunda şehit olmak istiyorlardı. İkisi de Afganistan aşığıydı. İkisinin de yetim çocuklara özel bir ilgisi vardı. Ve bir yetimhane projesi için gittikleri Afganistan'da şehit oldular. İstedikleri şekilde öldüler. Allah şahadetlerini kabul etsin. İHH, bu kazada 4 şehit verdi. Diğer iki şehidimiz de Afganistan'daki kardeş kuruluşumuzun çalışanlarıydı. Hedef Vakfı Genel Müdürü Ahmet Igbal Yoldaş (28) ve Hedef Vakfı Dış İlişkiler sorumlusu Aynuddin Yoldaş (33) da genç yaşta şehit oldular. Afganistan çok önemli iki evladını kaybetti. Allah hepsini rahmet eylesin" şeklinde konuştu.

Cenaze namazı ve dualardan sonra Aktaş ve Yıldız'ın cenazeleri Edirnekapı Şehitliği'nde yan yana defnedildi.

Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş, bir yetimhane projesi için Afganistan'a gitmişlerdi. 17 Mayıs 2010 tarihinde Kunduz bölgesinden başkent Kabil'e dönerken uçakları Salang geçidine düşmüştü. Uçağın enkazına yoğun kar ve sis yağışı yüzünden dört gün sonra ulaşılabilmişti. Uçak parçalandığı için cesetlerin kimlik tespiti süreci uzadı. DNA testiyle kimlikler tespit edildikten sonra cenazeler, ailelere kazadan üç ay sonra teslim edildi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum