1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAE

  4. BAE’den “Avrupa’da Camiler Daha Sıkı Kontrol Edilsin” Çağrısı!
BAE’den “Avrupa’da Camiler Daha Sıkı Kontrol Edilsin” Çağrısı!

BAE’den “Avrupa’da Camiler Daha Sıkı Kontrol Edilsin” Çağrısı!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh el-Nahyan, “Avrupa’da camilerin özensiz kontrolünün radikal İslamcıların terör saldırıları düzenlenmesini kolaylaştırdığını” öne sürdü.

15 Kasım 2017 Çarşamba 13:26A+A-

Paris’teki saldırıların ikinci yılında Abu Dabi’de Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklamalarda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek el-Nahyan, “Bir cami açıp herkesin oraya gitmesine ve vaaz vermesine izin verilmemeli. Bunun için lisans gerekli.” diye konuştu.

“Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika’da camiler ve cami cemaatlerinin merkezleri devlet kurumları tarafından yeterince sıkı kontrol edilmediği için Müslümanların radikalleştiğini” öne süren Şeyh el-Nahyan, “Biz sık sık vaaz veren din adamlarına eğitim verme konusunda yardım önerisinde bulunduk.” diye konuştu. Bakan ancak şimdiye dek bu yardım teklifine Avrupa’dan herhangi bir yanıt alamadıklarını belirtti.

“Camilerin, devletin sıkı kontrolüne tabi olması ve güvenlik birimlerinin geniş yetkileri sayesinde IŞİD ve diğer radikal İslamcı grupların büyük saldırı planlarının BAE’de engellenebildiğini” ileri süren Şeyh el-Nahyan, “Artık Avrupa’da da bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Avrupa ülkelerinin Müslümanlara kendi cami ve cemaatlerini kurma izni vermelerinin büyük bir iyi niyet göstergesi olduğunu” söyleyen Şeyh el-Nahyan, “dini liderlerin mutlaka eğitime tabi tutulmaları ve lisans sahibi olmaları gerektiğini” kaydetti. Bakan, “Nitekim Avrupa’da da herhangi biri gidip kilisede vaaz veremez.” ifadesini kullandı.

Paris ve Berlin’deki Saldırılar

13 Kasım 2015’te Paris’te Avrupa tarihinin en büyük saldırılarından biri düzenlenmiş, biri konser salonu olmak üzere kentin çeşitli noktalarındaki patlamalarda yaklaşık 130 kişi ölmüştü. Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

Geçen yıl Almanya’da bir Noel panayırına düzenlenen ve 12 kişinin ölmesine yol açan kamyonlu saldırı sonrasında ise saldırının failinin sık sık gittiği Berlin’deki Fussilet Camii kapatılmıştı. Bu kapsamda Almanya’da iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi birçok cami cemaatini izlemeye almıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

HABERE YORUM KAT

1 Yorum