1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. BAE: “Yemen'de Savaş, Askerlerimiz İçin Bitti”
BAE: “Yemen'de Savaş, Askerlerimiz İçin Bitti”

BAE: “Yemen'de Savaş, Askerlerimiz İçin Bitti”

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Bin Muhammed Karkaş, Yemen’de savaşın kendi askerleri için fiilen bittiğini ve bu aşamada siyasî prosedürleri beklediklerini söyledi.

16 Haziran 2016 Perşembe 14:30A+A-

Kendi ülkesinde düzenlenen “Birleşik Arap Emirlikleri, Koalisyon ve Yemen Krizi” başlıklı panelde konuşan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Bin Muhammed Karkaş “Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de yürüttüğü askerî operasyonlar ve BAE’nin bu konudaki desteği, hedeflerini başarıyla tamamladı.” dedi.

“Husiler İran’dan Destek Alarak Bir Güç Hâline Geldi”

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 26 Mart 2015’deYemen’de başlattığı operasyonun hedeflerinin; tarafların siyasî sürece katılımını sağlamak, meşruiyetin yeniden sağlanması ve İran’ın Yemen’in meselelerine karışmasını engellemek olarak özetleyen BAE’li yetkili, Yemen’de siyasî yolun tıkandığına işaret ederek fazla ayrıntı vermeden bir bitirici kararın olması gerektiğini söyledi.

Karkaş, İran devrimi örneğinin bir simülasyonu olarak “isyancı” Husilerin İran’dan destek alarak mezhepçi bir odakla ve bazı dış ve iç güçlerin sağladığı silahla bir güç hâline geldiğini söyledi.

BAE, Yemen'deki savaşta en az 45 askerini kaybetmişti.

26 Mart'ta Başlamıştı

Yemen’de İran destekli Şii Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin darbe gerçekleştirmesinin ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, acil askerî müdahale çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı üerinde harekete geçen Suudi Arabistan, Mart 2015’te bu güçlere karşı askerî bir operasyon başlatmıştı. Suudi Arabistan'ın öncülüğünde kurduğu koalisyona Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılmıştı.

Koalisyon, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı güçlere hem havadan hem karadan askerî destek verdi. Sana’yı ele geçiren Husilere de havadan, karadan ve denizden ambargo uyguladı.

22 Nisan 2015'te Suudi Arabistan birinci askerî operayonu olan “Kararlılık Fırtınası Operasyonu”nun sona erdiğini ve “Umudun Yeniden Tesisi Operasyonu” adında yeni bir operasyonun başlatıldığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan Nisandan Bu Yana “Ateşkes” Uyguluyor

Suudi Arabistan Kuveyt'te Yemenli tarafların arasında barış görüşmelerinin başladığı nisan ayından bu yana “ateşkes” uyguluyor. İki aydan beri devam eden barış görüşmelerinden henüz somut bir ilerleme kaydedilemedi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT