1. HABERLER

  2. HABER

  3. Babüroğlu'nun Fişlemelerine Manisa'dan Tepki
Babüroğlunun Fişlemelerine Manisadan Tepki

Babüroğlu'nun Fişlemelerine Manisa'dan Tepki

Tuğgeneral Naim Babüroğlu'nun, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay komutanlığı yaparken hazırlattığı EMASYA planı için yüzlerce kişiyi fişlettiğinin ortaya çıkması, ilde infiale yol açtı.

05 Temmuz 2011 Salı 17:26A+A-

Fişlemeye, sivil toplum kuruluşları ve halk sert tepki gösterdi. AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Babüroğlu'nun kanun dışı faaliyette bulunduğunu belirterek, "Halkı ideolojik olarak rejim yanlısı ve karşıtı diye tasnif edip yaşam biçimleriyle ilgili raporlar düzenleyerek kendisini vatandaşların üzerinde gören bir zihniyetle karşı karşıyayız." diyerek duruma tepki gösterdi.

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pekdemirli ise insanları fişlemenin anayasal suç olduğunu hatırlattı. Pekdemirli, "Üniversitemizde görevli hiçbir öğretim üyesi arasında böyle bir ayrım yapılamaz." dedi. Fişlemede adı geçen Manisa İlim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Sel o dönemde kendileri hakkında birilerinin rapor hazırladığı bilgisini edindiklerini kaydetti. Hukuk dışı bir faaliyetleri bulunmadığını belirten Sel, "Keşke gelip bizim anlattıklarımızı dinleselerdi. 28 Şubat gibi felaketli günlerin bir musibet dönemi olduğunu bildiğimiz için duanın vaktidir diyerek dua ettik." ifadelerini kullandı.

"İnsanları şucu bucu diye ayırmak askeriyenin görevi değildir." diyen Sancak Çevre Ahlâk ve Kültür Derneği Başkanı Haydar Tekbaş da "Askerin görevi bellidir. Türkiye'de gelişen bir darbeci zihniyet, kendisini her şeyin üstünde görmüştür. Halkımız bugün hepsini yerli yerine oturtuyor." şeklinde konuştu.

Bu arada Babüroğlu'nun avukatı Murat Ergün, planın hazırlandığı Haziran 2006 döneminde, Babüroğlu'nun Van'da Alay Komutanlığı görevini icra ettiğini belirterek, "Van'da görev yapan albay rütbesindeki müvekkilimin, Manisa'da bulunan ve kendisiyle emir komuta zinciri içinde yer almayan bir subaya plan hazırlatması söz konusu olamaz'' açıklamasında bulundu.

EMASYA için diyerek fişleme yaptırmış

Bugün gazetesi, Manisa'daki yemin töreninde Tuğgeneral Naim Babüroğlu'nun 'EMASYA planı için kullanılacak' diyerek kentteki akademisyenlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişiyi 'cemaatçi' diye fişlettiğini ortaya çıkardı. Haberde Tuğgeneral Naim Babüroğlu'nun Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı yaparken onlarca öğrenci yurdunu da tek tek fişlediği anlatıldı. (ALİ RIZA KARASU, ÖMER ORUÇ / ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT