1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Baas Ordusu Hama’yı Kuşattı
Baas Ordusu Hama’yı Kuşattı

Baas Ordusu Hama’yı Kuşattı

Suriye ordusuna ait tanklar, Hama girişlerine konuşlanırken yüzlerce aydın ve kanaat önderi de Şam'da krizi çözüm için toplandı.

03 Temmuz 2011 Pazar 20:15A+A-

Suriye ordusuna ait tanklar Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine yapılan büyük gösterinin ardından Hama kentinin girişlerine konuşlandı.

Başkent Şam’da ise çok sayıda aydın ve kanaat önderi ülkedeki krizin çözümünü ele almak üzere biraraya geldi.

Hama kentinde yapılan rekor katılımlı rejim karşıtı gösteri Şam yönetimini harekete geçirdi.

500 bine yakın kişinin katıldığı belirtilen gösterinin ardından Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, önce bir kararnameyle Hama Valisi Ahmed Halid Abdülaziz’i görevden aldı.

Abdülaziz’in görevden alınmasından sonra kentte güvenlik güçleri operasyonlar düzenlemeye başladı.

Muhalefet kaynakları, girişlerine tanklar konuşlandırılan kentin kenar mahallelerinde onlarca kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Başkent Şam’ın kuzeyindeki Hama kenti, 1982 yılında Suriye tarihinin en kanlı olaylarından birine sahne olmuştu.

Dönemin Devlet Başkanı Hafız Esed’e yönelik ayaklanmanın bastırılması sırasında 30 bin kişi ölmüştü.

Bu arada, aralarında muhalif isimlerin de bulunduğu çok sayıda Suriyeli aydın ve kanaat önderi ülkedeki krize ilişkin çözüm önerilerinde bulunmak üzere başkent Şam’da biraraya geldi.

Katılımcılar adına yapılan açıklamada, toplantının amacının reformlar yoluyla demokratik geçiş sürecini destekleyici öneriler geliştirilmesi olduğu belirtildi. (TRT) 

HABERE YORUM KAT