1. HABERLER

  2. HABER

  3. B.Avrupa’nın En Büyük Camii Açıldı, Wilders Çıldırdı
B.Avrupa’nın En Büyük Camii Açıldı, Wilders Çıldırdı

B.Avrupa’nın En Büyük Camii Açıldı, Wilders Çıldırdı

Avrupa’nın en büyük camii Rotterdam’da ibadete açıldı; ırkçı parti lideri ve milletvekili Wilders twitter'da ağzına geleni söyledi.

18 Aralık 2010 Cumartesi 15:11A+A-

Batı Avrupa'nın en büyük camii Es'selam Camii, Hollanda'nın Rotterdam şehrinde Belediye başkanı Ahmed Ebutalib tarafından kurdelanın kesilmesiyle ibadete açıldı. Irkçı ve İslam düşmanı Geert Wilders caminin açılmasını twitter'da 'Bu delilik. Bu korkunç şey buraya değil Suudi Arabistan'a ait' sözleriyle protesto etti.

50'şer metrelik iki minaresi bulunan yeni caminin dernek yönetim kurulundan Abdulrazzak Boutaher, bu ibadethanenin Hollanda'nın ikinci büyük şehri Rotterdam'da 'herkese açık bir merhamet ve karşılıklı anlaşma merkezi' olacağını söyledi.

Esselam Camii'nin ilk namaz kılma yeri 2000 metrekare genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde bir kubbesi var. İkinci kattaki kadınlar kısmının ortasına yapılan boşluktan bayan cemaat yukarıdan imamı görebilecek. En alt katta öğrencilere okullarına yardımcı derslerin verileceği sınıflar bulunuyor. Üçüncü katta da bir kütüphane okurseverlerin hizmetine sunulmuş.

Rotterdam Camii"nin inşaasına 2003 yılında başlandı. Aslında iki yılda bitirilmesi planlanan inşaat, ırkçı cami karşıtlarının protestoları ve engellemelerinden dolayı ancak 7 yılda tamamlanabildi. Caminin maliyeti Müslümanların bağışlarıyla ve Birleşik Arap Emirlikleri Maliye bakanı Muhammed bin Raşid el Maktum'un yardımıyla karşılandı.

İSLAM DÜŞMANI IRKÇI LİDER ÇILDIRDI

Rotterdam Esselam Camiinin inşaasına 2003 yılında başlandı. Aslında iki yılda bitirilmesi planlanan inşaat, ırkçı cami karşıtlarının protestoları ve engellemelerinden dolayı ancak 7 yılda tamamlanabildi. Caminin inşaatı sırasında ırkçılar binayı kundaklayarak yakmayı denediler, duvarlarına İslam'a ve Müslümanlara hakaret içeren grafitiler yaptılar. Ayrıca caminin maliyetiyle ilgili olarak Rotterdam belediyesi tarafından bürokratik zorluklar çıkarıldı.

Caminin maliyeti Müslümanların bağışlarıyla ve Birleşik Arap Emirlikleri Maliye bakanı Muhammed bin Raşid el Maktum'un yardımıyla karşılandı.

Irkçı ve İslam düşmanı Geert Wilders internetteki twitter'de yazdığı kısa mesajında 'Bu delilik. Bu korkunç şey buraya değil Suudi Arabistan'a ait.' dedi.

Hollanda'nın 16,5 Milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si yabancı kökenli olup, bunların çoğunluğunu Fas, Türkiye ve Endonezya asıllı Müslümanlar teşkil ediyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum