1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aysel Tuğluk, Öcalan'dan Mesaj Getirdi
Aysel Tuğluk, Öcalandan Mesaj Getirdi

Aysel Tuğluk, Öcalan'dan Mesaj Getirdi

Öcalan'la avukatı olarak İmralı'da görüşen eski DTP milletvekili Aysel Tuğluk, Öcalan ile devlet yetkilileri arasında kısa süre önce çok önemli bir görüşme gerçekleştiğini belirtti.

02 Kasım 2010 Salı 00:20A+A-
DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşme sona erdi. İmralı'da neler konuşulduğunu Tuğluk açıkladı.
 
DTP'nin eski milletvekillerinden; DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, bugün İmralı'ya giderek avukatı sıfatıyla Abdullah Öcalan'la görüştü.

Dönüşte, görüşmeyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Tuğluk, bir süre önce kesildiği yönünde haberler çıkan Öcalan'la devlet arasındaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Öcalan'ın, yapılan görüşmeleri 'nitelikli, ciddi ve önemli' olarak değerlendirdiğini söyleyen Tuğluk, Öcalan'ın, 'artık sürecin diyalogdan müzakere sürecine geçtiği' sözlerini aktardı.

Öcalan'ın, "Devletin de barıştan yana olduğunu gördüm." dediğini belirten Tuğluk, siyasi partilere yönelik eleştirilerde bulunan Öcalan'ın AKP, CHP ve MHP'nin nemalanmak için süreci baltalayabileceklerini söylediğini ifade etti.

Hakikatleri araştırma komisyonu kurulmasını isteyen Öcalan'ın, bu komisyonun alacağı her karara uyacağını beyan ettiğini belirten Tuğluk, hatta Öcalan'ın, komisyonun eylemsizlik, silah bırakma gibi kararlar alması durumunda da, bunların uygulanması için çaba sarf edeceğini söylediğini kaydetti.

Öcalan'ın sürecin dışına çıkmadığını ve verilecek her türlü aktif görevi devam ettireceğini söyleyen Tuğluk, basında yer alan 'Karayılan'dan Öcalan'a mektup götürdüğü' haberlerine de 'böyle bir mektup yok' yanıtını verdi.

Görüşmeye gitmeden önce eylemsizlik kararının seçime kadar uzatıldığını bildiğini söyleyen Tuğluk, bunun Öcalan'ın da bilgisi dahilinde gerçekleştiğini söyledi.

MİT mensuplarının da görüşmeye katıldığı dedikodularını yalanlayan Tuğluk, eylemsizliğin, sürecin barışa erişilmesi için önemli olduğunu kaydetti.
 
(Kaynak: NTV)

HABERE YORUM KAT