1. HABERLER

  2. HAK İHLALLERİ

  3. AYM'nin 'Terör Örgütü Değildir' Dediği Hizb-ut Tahrir'in 'Propagandasını Yapmaktan' Tutuklandılar
AYM'nin 'Terör Örgütü Değildir' Dediği Hizb-ut Tahrir'in 'Propagandasını Yapmaktan' Tutuklandılar

AYM'nin 'Terör Örgütü Değildir' Dediği Hizb-ut Tahrir'in 'Propagandasını Yapmaktan' Tutuklandılar

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle ifadeye çağrılan iki kişi, Hizb-ut Tahrir'in propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

16 Eylül 2019 Pazartesi 22:51A+A-

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle ifadeye çağrılan Engin Uygun ve Ramazan Şimşek, Anayasa Mahkemesi'nin 'terör örgütü değil' dediği Hizb-ut Tahrir'in propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından 12 Eylül'de ifadeye çağrılan Uygun ve Şimşek, ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildi. Savcılık, Uygun ve Şimşek'i tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti. Nöbetçi mahkemeye çıkan Uygun ve Şimşek, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklandı.

Hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi'nin 9 Mayıs'ta verdiği kararda, Hizb-ut Tahrir'in terör örgütü olarak kabul edilmesine ilişkin yeterli bir değerlendirme yapılmadığı belirtilmişti.

Hizb-ut Tahrir üyesi olma suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Haluk Özdoğan'a yönelik kararın Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onanmasının ardından yüksek mahkemeye yapılan başvuru karara bağlanmış ve 'hak ihlali var' denilerek, yargılamanın yeniden yapılmasına hükmedilmişti. 

AYM: Derece mahkemeleri terör örgütü olarak kabul edilmesine ilişkin yeterli değerlendirme yapmadı

Anayasa Mahkemesi'nin kararında şu ifadeler yer almıştı:

"Anayasa Mahkemesi, derece mahkemelerinin kararlarında Hizb-ut Tahrir'in bir terör örgütü olarak kabul edilmesine ilişkin olarak yeterli bir değerlendirme yapılmadığını ve derece mahkemelerinin bazı şablon cümlelerin tekrarı görünümünde olan kararlarını, hangi temele dayandırdıklarını yeterince açık olarak belirtmediklerini tespit etmiştir"

AYM'nin kararını hatırlattılar

Engin Uygun ve Ramazan Şimşek, mahkemede Anayasa Mahkemesi'nin Hizb-ut Tahrir'e yönelik değerlendirmesini de hatırlattı ancak nöbetçi mahkeme tutuklanmalarına hükmetti. Uygun ve Şimşek, mahkemenin kararının ardından hapishaneye konuldu.

Uygun ve Şimşek'in avukatlarından Mustafa Kocamanbaş, kararın hukuksuz olduğuna değinerek, "Hizb-ut Tahrir terör örgütü olsa bile, propagandasını yapma suçunun infazı yok. Ancak Engin Uygun ve Ramazan Şimşek infazı dahi olmayan suçtan tutuklandılar." diye konuştu.

Kaynak: Independent Türkçe

HABERE YORUM KAT

1 Yorum