1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. AYM’den Sincan Çocuk Cezaevi'nde İhlal Kararı
AYM’den Sincan Çocuk Cezaevi'nde İhlal Kararı

AYM’den Sincan Çocuk Cezaevi'nde İhlal Kararı

Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 1 Ocak 2014’te yaşanan olaylara ilişkin ihlal kararı veren AYM, ayrıca savcılıktan kötü muamele iddialarını araştırmasını istedi.

02 Mart 2019 Cumartesi 14:57A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 1 Ocak 2014’te hasta bir çocuğun sayıma katılmak istememesi üzerine başlayan tartışmanın “isyan”a dönüşmesi üzerine müdahale edilen çocuk mahkûmların süngerli odada darp edildiği iddiasına ilişkin ihlal kararı verdi. Kapatılan soruşturmanın yeniden açılmasına karar veren mahkeme, savcılıktan kötü muamele iddialarını araştırmasını istedi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, cezaevindeki olayların ardından süngerli odada darp edildiklerini belirten çocuklar, Şakran ve Maltepe çocuk cezaevlerine sürüldü. Sincan Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, çocukların şikâyeti üzerine gardiyanlar hakkında başlattığı soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. AYM’ye bireysel başvuruda bulunan çocuklar, özellikle kameranın kayıt almadığı yerlerde işkenceye maruz bırakıldıklarını, ellerinin ters kelepçelendiğini ve ayaklarından kelepçelenerek süngerli odada tutulduklarını, yemek gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını bildirdi.

Yüksek Mahkeme, başvuruya ilişkin kötü muamele yasağının usul yönünden ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, 8 çocuğa ayrı ayrı 10’ar bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Kararda, başvuru konusu olayda kötü muamele yasağının usul yönü açısından incelenmesini gerektiren hususların, başvurucuların kontrol altına alındıktan sonra kamerasız alanlarda darp edilmesi, ellerinin ve ayaklarının kelepçeli olarak müşahede odasında tutulmaları, doktor raporu için geç gönderilmeleri ve raporun gerçekleri yansıtmayacak şekilde yazılması olduğu ifade edildi.

Çocukların müşahede odasına alındıktan yaklaşık 4 saat sonra doktor muayenesine götürüldüğü belirtilen kararda, yapılan soruşturmada bu gecikmenin nedenleri araştırılmadığı gibi bu uygulamanın başvurucuları cezalandırmak amacıyla yapılıp yapılmadığının da değerlendirilmediği belirtildi.

HABERE YORUM KAT