1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM’den Kapatma Dosyası İstendi
AYM’den Kapatma Dosyası İstendi

AYM’den Kapatma Dosyası İstendi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2. Ergenekon Terör Örgütü davasında tutuklu yargılanan 37 sanığın tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddederken, AK Parti hakkındaki kapatma davası dosyasının ve eklerinin Anayasa Mahkemesi’nden istenmesine hükmetti.

21 Ağustos 2010 Cumartesi 06:14A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2. Ergenekon Terör Örgütü davasında tutuklu yargılanan 37 sanığın tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddederken, verdiği ara kararda, AK Parti hakkındaki kapatma davası dosyasının ve eklerinin Anayasa Mahkemesi'nden istenmesine hükmetti. Ergenekon davasında savcılık, incelenmek üzere "İnternet Andıcı" soruşturma dosyasının istenmesini talep etti.

PEKGÜZEL, İNTERNET ANDICINI İSTEDİ

Duruşmada söz alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanık Hasan Ataman Yıldırım'ın 16 Ağustos 2010 havale tarihli dilekçesindeki talebi doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak "İnternet Andıcı" olarak adlandırılan soruşturmaya ilişkin evrakların birer örneğinin incelenmek üzere mahkemeye gönderilmesinin istenmesini talep etti. Savcı Pekgüzel, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nca ayrıca yürütülmekte olan aynı konudaki soruşturma evrakının onaylı birer örneğinin istenmesine karar verilmesini istedi. Pekgüzel, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne yazı yazılarak sanık Mehmet Haberal'ın sağlık durumu ile ilgili 16 Ekim 2009 tarihli raporunun herhangi bir adli makama gönderilip gönderilmediği bilgisini, gönderildiyse sebebinin bildirilmesini talep etti.

AK PARTİ'Yİ KAPATMA İDDİANAMESİ İSTENDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, verdiği ara kararda, AK Parti hakkındaki kapatma davası dosyasının ve eklerinin Anayasa Mahkemesi'nden istenmesine hükmetti. Mahkemenin, "İnternet Andıcı" soruşturmasında adı geçen internet sitelerinde yer alan haberlerin kapatma davasını açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından kullanılıp kullanılmadığını inceleyeceği öğrenildi.

"AVCI TANIK OLARAK DİNLENSİN"

Tutuklu sanık Neriman Aydın, dünkü duruşmada savunmasına devam etti. Tutuklu sanıklardan Levent Göktaş ve Cengiz Köylü'nün avukatı Hasan Gürbüz de Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın bugün bazı gazetelerde yer alan açıklamalarını okuyarak, adliye ve emniyetin tamamen cemaat kadrolarının eline geçtiğini ileri sürdü. Gürbüz, Hanefi Avcı'nın duruşmalarda tanık olarak dinlenilmesi için mahkemeye çağrılmasını istedi.

ŞENGÜN, 29 SANIĞIN TAHLİYESİNİ İSTEDİ!

Mahkeme aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da olduğu 37 tutuklu sanığın tahliye taleplerini oy çokluğu ile reddetti. Geçtiğimiz duruşmada, 37 tutuklu sanığın 23'ünün tahliyesini talep eden Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, dünkü duruşma 29 sanığın tahliyesini istedi.

İkinci ''Ergenekon'' davasında, Hulusi Sayın'ın Diyarbakır Asayiş Kolordu Komutanı olduğu dönemde Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanlığı bünyesinde, Arif Doğan yönetimindeki, Cem Ersever, Abdülkerim Kırcı, Ali Yıldız, Hüseyin Kara ve Aytekin Özel adlı subayların da içinde bulunduğu grubun görev yaptığı tüm yerlerin ve tarihlerinin, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığından istenmesi kararlaştırıldı. Duruşma 2 Eylül Perşembe gününe ertelendi.

GAZETECİ ÖRGÜTLERİNİN ÇİFTE STANDARTI

Bu arada; Ergenekon Terör Örgütü'nü deşifre ettiği için haklarında 2 bine yakın dava açılan gazetecilerin hiçbir duruşmasını izlemeyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve Basın Konseyi temsilcileri, Ergenekon sanıklarına destek olmaya devam ediyor. Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, TGC Başkanı Orhan Erinç'in de bulunduğu bazı gazeteciler, "Ergenekon" davaları kapsamında yargılanan gazetecilere destek vermek amacıyla Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde ortak basın açıklaması yaptı ve "Ergenekon" davasının 77. duruşmasını da ilk ara verilinceye kadar izledi. Temsilciler, verilen arada tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay ile bir süre uzaktan sohbet etti.

VAKİT

HABERE YORUM KAT