1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM'deki Seçimin İptaline AK Parti'den Tepki
AYM'deki Seçimin İptaline AK Parti'den Tepki

AYM'deki Seçimin İptaline AK Parti'den Tepki

Anayasa Mahkemesi'nde emekli olacak Haşim Kılıç'ın yerine geçecek ismin belirleneceğini yarınki seçim yine iptal edildi.

06 Şubat 2015 Cuma 05:14A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın geçtiğimiz Pazartesi günü başkanlık seçiminin üç dört gün içinde yapılacağını açıklamasının ardından yarın yapılması kararlaştırılan seçim iptal edildi.

KESİN BİR TARİH VERİLMEDİ

Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç, üyelere "Yarın 9:30'da Genel Kurul'da yapılacak gizli gündem iptal oldu" diye bildirdi.

Kılıç, seçimin ileri bir tarihte yapılacağını belirtti ancak kesin tarih vermedi.

AK PARTİLİ ŞENTOP'TAN TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) Başkanlık seçiminin ertelenmesi konusunda, "Akla şu geliyor; Sayın Başkan acaba yeni başkan seçiminde, istediği  sonucun çıkmayacağını düşündüğü için mi seçim gündemli toplantıyı erteleyip  durmaktadır? Eğer böyleyse çok vahim bir tablo var ortada. Daha bir kaç gün önce  yeni bir üyenin yemin töreninde hukuktan, demokratikleşmeden söz etmişti; şimdi  ise üyelerin demokratik bir şekilde seçecekleri yeni başkanın seçim sürecini  erteleyip durmakta. Anayasa Mahkemesi üyeleri gibi başkanları da emekli olurlar.  Emekli olunca da Mahkeme ile ilişkileri kesilir. Hiçbir başkan, kendisinden  sonrasını da tanzim etmek için uğraşmaz; uğraşmamalıdır. Eğer Sayın Başkan  kendisinden sonraki başkanı belirlemek için uygun ortam bulmak üzere seçimi  erteliyorsa çok yakışıksız bir tablo var demektir. Mahkeme'nin saygınlığını  korumak başta Başkan'ın görevidir. Mahkeme kadıya mülk değildir." 

STAR

HABERE YORUM KAT