1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM Kararı HSYK ve YARSAV'ın Hoşuna Gitmedi
AYM Kararı HSYK ve YARSAVın Hoşuna Gitmedi

AYM Kararı HSYK ve YARSAV'ın Hoşuna Gitmedi

Anayasa Mahkemesi'nin kısmi iptal kararını HSYK Başkanvekili Kadir Özbek beğenmedi. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan da karara tepki gösterdi.

08 Temmuz 2010 Perşembe 11:01A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştiren maddelerdeki kısmi iptal kararına yargı cephesinden ilk tepki HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'ten geldi.

Özbek, "Yazık oldu" dedi.

Anayasa değişikliği paketine yönelik en sert eleştirileri yapan HSYK Başkanvekili karardan sonra gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Kapsam olarak beklediğimiz bir karar olmadı. Yürütmenin yargı üzerindeki etkisi devam ediyor. Bunlar hala muhafaza ediliyor. Adalet Bakanı hala kurulda. Yürütmenin bundan çok büyük mutluluk duyduğuna eminim. Tam anlamıyla beklediğimiz bir karar değil. Karara saygılıyız ama kaygılarımız giderilmedi, yazık oldu." dedi.

YARSAV'DAN TEPKİ

Karar YARSAV'ın da tepkisini neden oldu. Başkan Emine Ülker Tarhan, mahkemenin kısmen de olsa hataları düzelttiğini söylerken referandumdan "hayır" çıkacağını umduğunu söyledi. Tarhan, "Bize adli tatil yok, bu maddelerle sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT