1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYİM'in 3 General Kararı Tartışılıyor!
AYİMin 3 General Kararı Tartışılıyor!

AYİM'in 3 General Kararı Tartışılıyor!

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM),3 generalin bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali için açtığı davada işlemin iptaline karar verdi. Hukukçular kararın uygulanabilir olmadığına dikkat çekerken AK Parti'li Bozdağ, "anayasa ihlalidir" aç

25 Aralık 2010 Cumartesi 11:33A+A-

AYİM, "Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali" için açılan davayı bugün esastan görüştü. AYİM Daireler Kurulu'nda ele alınan başvuru karara bağlandı. Mahkeme, askerlerin başvurusunu yerinde gördü ve bir üst rütbeye terfi işleminin durdurulması işlemini iptal etti.

Tümgeneral Kaya, Jandarma Tümgeneral Helvacıoğlu ve Tuğamiral Gavremoğlu'nun haklarında devam eden soruşturma dolayısıyla Yüksek Askeri Şura kararları çerçevesinde bir üst rütbeye yükselmeleri uygun görülmemiş, komutanlar bulundukları rütbeleriyle yeni görevlerine vekaleten atanmışlardı. İstanbul 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 6 Ağustos'ta yakalama müzekkerelerinin kaldırılmasına karar vermesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı komutanların terfi ve atama kararnamelerini, 12 Ağustos'ta Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına göndermişti. Ancak terfi kararnameleri imzalanmamıştı. Bunun üzerine komutanlar tarafından AYİM'e "Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali" için yürütmeyi durdurma istemli olarak 24 Ağustos'ta dava açılmıştı. AYİM, 27 Eylül'de "bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminde" yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise komutanları görevden almıştı.

KARARIN UYGULANABİLİRLİĞİ YOK

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM)'nin 30 Ağustos'ta terfi ettirilmeyen üç generalin terfi ettirilmeleri yönündeki kararının uygulanabilir olmadığı ortaya çıktı.

Askeri Personel Kanunu'nun 65. maddesinde, devam eden davaları veya haklarında kovuşturma bulunan personelin terfi ve kademe ilerlemelerinin yapılmayacağı belirtiliyor. Bu üç generalin geçtiğimiz günlerde ilk duruşması yapılan Balyoz davası kapsamında yargılamaları halen devam ediyor.

Davaları devam eden askeri personelle ilgili olarak Askeri Personel Kanunu'nda şu ifade yer alıyor:

"1. Açıkta bulunanlar,

2. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişkilerinin kesilmesini gerektirmeyecek şekilde hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkum olmaları nedeniyle veya (c) bendinin (2) numaralı alt bendine göre açıkları kaldırılmış olup da henüz hükümleri kesinleşmemiş olanların,

3. Tutuklu bulunan ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların,

4. Kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme hariç, firar veya izin tecavüzünde bulunmuş olanlar ile firar veya izin tecavüzüne devam edenlerin terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz."

AK PARTİ'DEN SERT TEPKİ

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) Balyoz davasında sanık oldukları için açığa alınan üç generalin terfi ettirilmesi gerektiğine karar vermesine ilk tepki, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, "Bu karar anayasa ihlalidir" dedi.

Bozdağ tepkisini şu sözlerle dile getirdi; "Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'nin verdiği karar açıkça Anyasa ihlalidir. Anayasa'nın 125. maddesi YAŞ'ın terfi kararlarına karşı yargı yolunu kapalı olduğunu belirtir.

En son YAŞ'ta sanık generaller hakkında bir terfi kararı çıkmadı. Oradaki bir ön işlemi YAŞ kararı gibi görmek Anayasa ve yasaya aykırıdır. YAŞ'ta bu generalller için terfi kararı çıkmamıştır. Bu kabul edilemez.

Ön incelemede bu konunun dava edilemeyeceğinin ortaya çıkması gerekirdi. Bu nedenle usulden reddetmesi gerekirdi ama etmedi. Esastan görüşülürken bu sebepten davanın düşmesi gerekirdi, bu da yapılmayıp davanın Anayasa ve yasaları yorumlayarak kararı vermesi doğru değildir."

ATALAY: KARARLILIĞIMIZ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Balyoz sanığı iki general ve bir amiral hakkında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) verdiği karar ile ilgili, "Kararı ajansların geçtiği haberlerden öğrendim. Henüz görmedim. Daha önce bir açıklamamız vardı. Bu konuda kararlılığımızı ifade ettik. Yasal düzenleme de dahil gerekeni yapacağız." ifadesini kullandı.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen üçlü zirve sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Atalay, "Ben henüz kararı görmedim. Bilgi olarak ajansların geçtiği bilgiyi telefon mesajından gördüm. Size detay bir açıklama vermeyeceğim; ama neticede olay şu: Bakanlığımızın personeli ile ilgili biz bir işlem yapmışız. O da idari yargıya gitmiş. İdari yargı da o konuda bir karar veriyor. Büyütülecek bir olay değil. Ayrıca incelemedim ama bilgi alacağım o konuda. Ayrıca bizim diğer kararımız var. Açığa alma kararımız. Biz daha önce açıklama yaptık. Bu konuda, bu süreci yürütmede kararlılığımızı ifade ettik. O kararlılığımız sürüyor ve sürecek. Gereken her neyse o konuda gerekeni yapacağız. Yasal düzenleme de dahil buna." ifadelerini kullandı. (CİHAN)

HABERE YORUM KAT