1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYİM: Başbakanlığa İtibar Etmiyoruz!
AYİM: Başbakanlığa İtibar Etmiyoruz!

AYİM: Başbakanlığa İtibar Etmiyoruz!

AYİM, üç generalle ilgili gerekçeli kararını açıkladı: "Başbakanlığın savunmasına itibar etmiyoruz, terfi önünde hukuki engel yok!"

06 Ocak 2011 Perşembe 13:09A+A-

Askerî Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), YAŞ'ta terfi ettirilmeyen Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu hakkındaki gerekçeli kararını açıkladı.

Üç generalin terfi etmeleri önünde yasal bir engelin bulunmadığı belirtilen kararda, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından Başbakan Erdoğan'a iletilen terfi listesinin imzalanmaması "hukuksuzluk" olarak yorumlandı.

Üç general, "YAŞ'ın 1-4 Ağustos 2010 tarihlerinde yaptığı toplantıda alınan terfi kararının kendileri yönünden uygulanmaması işleminin iptali'' istemiyle dava açmışlardı. AYİM Daireler Kurulu'nda 24 Aralık 2010'da yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verilmişti.

AYİM'in işlemin iptaline ilişkin gerekçeli kararında, "YAŞ'ın Ağustos 2010 toplantılarında, 926 sayılı kanunun 54. maddesi uyarınca bir üst rütbeye terfi için seçilmiş (terfine karar verilmiş) olan davacının bir üst rütbeye terfine kanunen bir engel bulunmamaktadır. Genelkurmay Başkanlığı tarafından, ilgili bakanlıklar makamına teklif edilen terfi kararnamesinin imzalanmayarak, geri çevrilmesi ve bunun zorunlu sonucu olan bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiştir" dendi.

Başbakanlığa eleştiri

Kararda, Başbakanlığın, müşterek kararname düzenlenmesi aşamasında da davacının liyakat ve yeterliliğini yeniden değerlendirerek, olumlu/olumsuz şekilde işlem tesis etmek konusunda takdir yetkisi bulunduğu yönündeki savunmasına itibar etmenin hukuken mümkün görünmediği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT