1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ayhan Çarkın: Ayhan’a Bakın!
Ayhan Çarkın: Ayhan’a Bakın!

Ayhan Çarkın: Ayhan’a Bakın!

Ayhan Çarkın, faili meçhullerle ilgili itiraflarını içeren kitabında Buldan cinayeti için Ayhan Akça’yı işaret etti.

15 Eylül 2011 Perşembe 11:22A+A-

Faili meçhul cinayetlerle ilgili itiraflarının ardından tutuklanan eski özel harekât polisi Ayhan Çarkın, Susurluk kazasından sonra gazetelerde yayımlanan İbrahim Şahin ve Abdullah Çatlı’nın bir sünnet düğününde oynarken çekilmiş fotoğrafıyla ilişkilendirilmesine ve BDP Milletvekili Pervin Buldan’ın açıklamasına tepki gösterdi. Çarkın, isim vermeden “Eşimi öldüren kişiye ait robot resimler Çarkın’a benziyor” diyen Buldan’a, “Hanımefendi bir daha baksın robot resime o zaman yerini bulacaktır. Bu meslekte başka Ayhanlar da var. Zaten adalete söyledim” yanıtını verdi.

O Ayhan ben değilim

Cezaevinde kaleme aldığı kitap taslağında faili meçhul cinayetler, gözaltında kayıplar ve yargısız infazlarla ilgili önemli itiraflarda bulunan Ayhan Çarkın, ünlü Susurluk fotoğrafıyla ilgili ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. Fotoğrafın, Ankara’da 1994 yılında işlenen dört ayrı cinayet olayıyla ilgili itiraflarının ardından tutuklanan eski özel harekât polisi Ayhan Akça’nın oğlunun sünnet düğününde çekildiğini belirten Çarkın, “O fotoğrafta, İ. Şahin, A. Çatlı, Ayhan diye biri vardır. O Ayhan ben değilim” dedi.

Boğaz Köprüsü’nde arabadan atmış

Oğlunun sünnet düğünü sırasında gözaltında olduğunu anlatan Çarkın, İstanbul Emniyeti’nden Ankara’ya götürülürken intihar girişiminde bulunduğunu ilk kez açıkladı. Çarkın, “Oğlumun sünnet düğünü olduğunda ben gözaltında idim. 1996 soruşturması için hesapta Ankara’ya götürülüyorduk. Boğaz Köprüsü’nün ortasında gece 11’de kendimi arabadan attım. Nasıl ölmedim bilemiyorum. Karşı caddeye geçip ‘Gelmeyin atarım kendimi’ dedim. Bir taksi durdurup oğlumun sünnet düğününe gittim.”

Buldan’a robot resim tepkisi

Çarkın, kitap taslağında Kürt işadamları Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’la birlikte 3 Haziran 1994’te öldürülen Savaş Buldan’ın eşi BDP’li Pervin Buldan’ın “Emniyetin çizdiği robot resimler Ayhan Çarkın’a benziyor” açıklamasına isim vermeden tepki gösterdi. Çarkın, “Hanımefendi bir daha baksın robot resime o zaman yerini bulacaktır. Zaten adalete söyledim. Başka Ayhanlar da var bu meslekte...” diyerek, tutuklu sanık eski özel harekatçı Ayhan Akça’yı ima etti. Avukat Yusuf Ekinci cinayetinde de Akça’yı suçlayan Çarkın, Akça’nın kendisine Uzi marka suikast silahını uzatarak “Bacanak seni göreyim, al bir siftahın olsun” dediğini savcıya da anlatmıştı.

Ağar’la hesaplaşacağız

Kitap taslağında Mehmet Ağar’ı da eleştiren Ayhan Çarkın, şok bir iddiada bulundu. Ağar’ın İçişleri Bakanı iken kendisine ve Oğuz Yorulmaz’a Meclis kapısında “Aman paraları gizleyin, dikkat çekmeyin” dediğini anlatan Çarkın, “Sayın bakan ‘iyi çocuklar’ lafını unuttun mu? Adalet huzurunda karşılaşacağız seninle” dedi.

Mehmet Ağar davasında karar günü

Eski Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlaması ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüşülecek. 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhullerle ilgili itiraflarda bulunan eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın’ın devlet eliyle işlenen cinayetlerden haberi olduğunu öne sürdüğü eski Emniyet Müdürü Mehmet Ağar Abdullah Çatlı’nın saklı olduğu yeri bildiği halde gerekli yasal işlemi yerine getirmemek, Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz’e silah temin etmeleri için izin belgesi ve hususi özel damgalı yeşil pasaport vermek suretiyle görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Arzu Yıldız / Taraf

HABERE YORUM KAT